Bizi Takip Edin!

Menopoz Döneminde İhtiyacımız Olan Vitamin ve Mineraller Nelerdir?

Menopoz, kadınlarda menstrüasyon döneminin sona erdiği 48- 55 yaş aralığındaki dönemdir. Bu dönemde kadınların vücudunda gerçekleşen hormonal değişimler, beraberinde bazı istenmeyen durumları da getirebilir. Bu nedenle menopozun getirdikleri konusunda bilinçli olmak ve oluşan değişiklikleri akışına bırakmamak gerekir. Bu süreçte gerçekleşen değişikliklerden biri de bazı vitamin ve minerallere duyulan ihtiyacın artmasıdır. Peki bunlar hangileridir? İşte menopoz döneminde ihtiyacımız olan vitamin ve mineraller!

1. D vitamini

Menopoz döneminde ihtiyacımız olan vitaminlerin başında D vitamini gelir. Çünkü D vitamini yaşa bağlı değişikliklerin başlamasına karşı savaş açarak bizi korumaya yardımcı olmaktadır. D vitamini eksikliği diyabet, kalp hastalıkları, meme ve kolon kanseri gibi ciddi hastalıklarla ilişkilendirilmektedir. Ayrıca kalsiyumun emiliminde rol oynadığı için kemik sağlığı bakımından da çok önemlidir.

2. Kalsiyum

Kemik sağlığı için oldukça önemli bir mineral olan kalsiyuma, menopoz döneminde özellikle ihtiyacımız vardır. Çünkü menopoz döneminde birçok kadın kemik erimesi tehdidi altındadır. Kalsiyum en çok süt ve süt ürünlerinde bulunur. Bu nedenle 40 yaş sonrasında kalsiyum bakımından zengin beslenmek doğru bir seçim olacaktır.

3. B12 vitamini

Hayvansal ürünlerde bulunan B12 vitamini, kan dolaşımı ve beyin fonksiyonları için son derece önemlidir. Ayrıca yaşın ilerlemesi ile birlikte mide asit salgısı azaldığı için B12 vitamini daha az emilmeye başlar. Bu nedenle menopoz döneminde bu vitamine daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

4. Magnezyum

Magnezyum, kan basıncını düzenleyen önemli bir mineraldir. Kan basıncının dengelenmesi ise özellikle 40 yaş üzerindeki kadınlar için çok önemlidir. Çünkü bu yaşlarda pek çok kadında yüksek tansiyon riski görülebilir. Bunun yanı sıra magnezyumun yetersizliği kalp hastalıkları, diyabet ve iltihabi hastalıklarla ilişkilendirilmektedir. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli beslenme ile menopoz döneminde magnezyum eksikliğinin önüne geçilmelidir.

5. Potasyum

Kan basıncının dengelenmesinde etkili bir diğer mineral de potasyumdur. Menopoz döneminde bu durum daha fazla önem kazanacağı için çeşitli beslenmeye dikkat edilerek potasyum eksikliğinin önüne geçilebilir. Muz, patates, pazı, taze fasulye, kuru baklagiller potasyum bakımından zengin yiyecekler olarak bilinmektedir.

6. K2 vitamini

K2 vitamini, yeni bir K vitamini formu olarak kabul edilmektedir. Damarlarda kalsiyum birikmesini önleyen bu vitamin ayrıca kalp- damar sağlığını geliştirir ve kemik yoğunluğunu arttırarak kemik erimesi riskini azaltır. Bu nedenle K2 vitamini de menopoz döneminde ihtiyacımız olan vitaminler arasında yer almaktadır.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ