Menopoz Döneminde Bağırsak Sağlığını Nasıl Korumalıyız?

Kadınların yaşlanmasının doğal bir süreci olarak bilinen menopoz, adet kanamasının kesildiği ve yumurtlamanın sona erdiği evre anlamına gelir. Bu evrede yaşanan hormonal değişimler sebebiyle kadınlar hem birçok belirti yaşamakta hem de çeşitli hastalıklara daha yatkın hale gelmektedir. Bu dönemde yaşanabilecek olası sıkıntılar arasında sindirim sistemi problemleri de bulunmaktadır. Çünkü menopozda östrojen ve progesteron gibi hormonların salınımı azalır, bu hormonlardaki düşüş de başta sindirim sistemi olmak üzere pek çok alanı etkileyebilir. Hormon düşüşünün en belirgin sonucu olarak kadınlarda sıkça kabızlık şikayeti görülmektedir. Bağırsak rutini değişebilir ve buna bağlı olarak da kabızlık benzeri sindirim şikayetleri oluşabilir. Peki, menopoz döneminde tüm bu problemleri en aza indirmek ve bağırsak sağlığını korumak için neler yapılabilir? İşte menopozda bağırsak sağlığı için edinebileceğiniz bazı sağlıklı yaşam alışkanlıkları.

 

Sağlıklı bir diyet benimseyin

Menopoz döneminde yaşanan sindirim problemlerini en aza indirmek ve bağırsak sağlığını desteklemek için sağlıklı bir diyet benimsemek gerekir. Örneğin lif içeren yiyeceklerin sindirim sürecini hızlandırdığı bilinmektedir. Böyle gıdalar açısından zengin beslenmek kabızlık problemini azaltmaya yardımcı olabilir. Kepek gevreği, kahverengi pirinç gibi tam tahıllar; ahududu, armut, elma gibi meyveler; bezelye, brokoli gibi yeşil sebzeler; mercimek gibi baklagiller lifli gıdalara örnek olarak verilebilecek besinlerden bazılarıdır.

 

Düzenli egzersiz yapın

Düzenli egzersiz yapmak bağırsak hareketlerini desteklemenin en etkili yollarındandır. Menopoz döneminde egzersiz yapmanın fiziksel faydalarının yanı sıra zihinsel faydaları da kişinin bu süreçte yaşaması olası problemleri en aza indirgeyecektir. Her gün en az 30 dakika egzersiz yapmak, bağırsak faaliyetlerini etkili şekilde arttırır; bu da kabızlık vb. sindirim problemlerini azaltır. Ayrıca pelvik taban egzersizleri, mesane ve bağırsak fonksiyonunu geliştirmek için yapılabilir.

 

Bol su tüketin

Bilindiği üzere su tüketimi sindirim için son derece önemlidir. Menopoz döneminde yaşanma sıklığı artan sindirim ve bağırsak problemleri düşünüldüğünde ise bu süreçte su tüketiminin önemi daha da artacaktır. Bu nedenle özellikle menopoz dönemindeki kadınlar günlük olarak tüketilmesi gereken ortalama su miktarı olan 2- 2,5 litre suyu tüketmeye özen göstermelidir. Bu sayede bağırsak sağlığı da desteklenmiş olur.

 

Dengeli beslenmeye önem verin

Menopoz döneminde bağırsak sağlığının korunabilmesi için benimsenen sağlıklı diyet, günde 3 ana ve 3 ara öğün olacak şekilde düzenlenmelidir. Öğün atlamak bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına ve sindirimin zorlaşmasına neden olabilir. Oysa az ve sık beslenmek, sindirim sistemi sağlığı için son derece yararlıdır. Bu nedenle özellikle bu süreçte öğün atlanmamalı, dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir.

 

Şekeri hayatınızdan çıkartın

Şekerin genel sağlığımız üzerinde birçok zararı olduğu konusunda neredeyse tüm bilim insanları hem fikirdir. Şekerin bilinen zararlarından bir tanesi ise bağırsaklarımızda bulunan zararlı bakterileri besliyor olmasıdır. Bağırsak florası dengesi, yaşamın her döneminde olduğu gibi menopoz döneminde de önemlidir. Çünkü bu dönemde olası sindirim problemlerinden kaçınmak için bağırsak sağlığını desteklemek gerekir. Oysa şeker tüketimi bağırsak florasındaki zararlı bakterilerin sayılarının artmasına neden olarak bu dengeyi bozabilir. Bu nedenle şeker tüketimi olabildiğince azaltılmalı, hatta mümkünse beslenme düzeninden tamamen çıkartılmalıdır.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye