Tek Tip Beslenmenin Bağırsak ve Sindirim Sağlığına Olan Etkileri

Fazla kiloya sahip her insan olabilecek en kısa sürede ideal kilosuna ulaşmayı hayal eder. Bunun için de çeşitli diyetlere başvurabilir. Tek tip beslenme, son zamanlarda oldukça popüler olan ve özellikle kısa sürede kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği bir diyet türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bilinçsizce uygulanan tek tip beslenme programlarının, başta bağırsak ve sindirim sağlığı olmak üzere vücudun çeşitli sistemlerine zarar verebileceği unutulmamalıdır. Bu yazımızda tek tip beslenmenin bağırsak ve sindirim sağlığına olan etkilerini ele alacağız.

 

Tek tip beslenme nedir?

Tek tip beslenme, yalnızca bir besin türünün tercih edilmesi ve belli bir grup besinden vazgeçilmesi şeklinde uygulanan bir diyettir. Örnek vermek gerekirse bazı diyetlerde sadece karbonhidrat içeren besinlere yer verilirken bazılarında sadece protein kullanılmaktadır. Patates diyeti, yoğurt diyeti, çorba diyeti gibi tek tip beslenme türleri arasında yer almaktadır. Bu tür beslenme programları uygulamak, vücutta şok etkisi yaratarak hızlı bir şekilde kilo verdirse de sağlık açısından ciddi olumsuzluklara sebebiyet verebilir.

 

Tek tip beslenmenin bağırsak ve sindirim sağlığına etkileri

Yeterli ve dengeli beslenme, insan sağlığının olmazsa olmazıdır. Sadece karbonhidrat, yağ veya proteinden oluşan tek tip beslenme programları, genel sağlık için yeterli değildir.

Örneğin; sadece protein bazlı beslenmek, vücudu en fazla yoran diyetlerdendir. Yüksek protein tüketimi böbrek fonksiyonlarına zarar verebilir. Aşırı hayvansal gıda tüketimi, kandaki kolesterol ve trigliserit düzeylerini yükselterek kalp sağlığını riske atabilir.

Yalnızca çorba gibi sıvılar tüketerek uygulanan tek tip beslenme programları, bağırsakların gereğinden fazla çalışmasına neden olur ve bağırsak florasına zarar verir. Benzer şekilde sebze ve meyve diyetleri de aşırı lif tüketimine bağlı olarak çeşitli sindirim problemlerine neden olabilir.

Benimsenen beslenme programı içerisinde yağ bulunmaması, yağda eriyen vitamin ve minerallerin eksikliğine sebebiyet verebilir. Karbonhidrat içermeyen diyetler beyin, böbrek, karaciğer gibi organların sağlığını tehdit edebilir. Diyet içerisinde sebze ve meyve olmaması, vücutta vitamin eksiklerinin görülmesine; bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Yetersiz lif alınacağı için kabızlık gibi sindirim problemleri görülebilir.

Görüldüğü üzere tek tip beslenme, başta bağırsak ve sindirim sağlığı olmak üzere genel sağlığa ciddi zararlar verebilir. Sağlıklı bir beslenme programında besin çeşitliliği olmazsa olmazdır. Uygulanan beslenme programında vücut için gerekli besin ögelerinden herhangi birinin bile olmaması, olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

 

Tek tip beslenmenin diğer zararları

Uzmanlar tek tip beslenmenin genel sağlık üzerinde birçok olumsuz etkisi olabileceğini vurgulamaktadır. İşte tek tip beslenmenin vücudunuza verebileceği zararlardan bazıları:

  • Tek tip beslenme, vücutta şok etkisi yaratır ve yağ kaybı yerine su ve kas kaybı yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle hızla verilen kilolar, aynı hızla geri alınabilir.
  • Protein bakımından eksik beslenildiğinde metabolizma zayıflayabilir, bu da vücudun dengesinin bozulmasına neden olur.
  • Karbonhidrat bakımından eksik beslenme, tiroit hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olabilir.
  • Sadece çiğ sebze ve meyve tüketilerek uygulanan diyetler besin yetersizliği, kansızlık, hormon bozuklukları gibi istenmeyen durumların ortaya çıkmasına sebep olabilir.
  • Tek tip beslenme, vücudu yorarak böbrek fonksiyonlarının bozulmasına yol açabilir.
  • Tek tip beslenme ile hızlı kilo kaybetmek, bağışıklık sisteminin ciddi şekilde zarar görmesine ve zayıflamasına neden olabilir.
  • Üşüme, adet düzensizliği, iştahsızlık gibi sorunlar oluşabilir.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye