Bizi Takip Edin!

Eklemlerimiz için Tüketmemiz Gereken Besinler Nelerdir?

Kemik sağlığı kadar önemli olan bir diğer konu da eklem sağlığıdır. Çünkü eklemlerin birincil var oluş nedenine baktığımız zaman kemikleri sürtünmeden korumak olduğunu görürüz. Bu bilgi, eklem sağlığını en az kemik sağlığı kadar önemli yapar. Eklemler dış faktörler, sağlıksız beslenme, yaş, genetik faktörler veya yanlış egzersizler nedeniyle zarar görebilir. Eklem sağlığını ise beslenme programına dahil edilebilecek besinler ile korumak mümkündür. Peki eklem sağlığı için tüketilebilecek besinler nelerdir? Eğer siz de dizdeki sıvı kaybına hangi yiyecekler iyi gelir, eklem sıvısını artıran besinler nelerdir gibi soruları cevabını merak ediyorsanız; işte eklem sağlığına faydalı besinler.

Eklem sağlığına faydalı besinler nelerdir?

eklem sağlığına faydalı besinler

 • Balık: İltihaplanmanın neden olduğu eklem rahatsızlıklarında Omega- 3 yağ asidi içerikli besinler tüketilebilir. Çünkü Omega- 3 yağ asitleri, iltihaplanma kaynaklı eklem rahatsızlıklarında oldukça iyi savaşçılardır. İyi bir Omega- 3 yağ asidi kaynağı olan balık türleri arasında hamsi, orkinos veya somon bulunur.
 • Asma yaprağı: Etkili bir kalsiyum kaynağı olan asma yaprağının 100 gr’ında 392 mg kalsiyum bulunmaktadır. Bu yüzden kemik dokusu için oldukça önemli bir besin kaynağıdır.
 • Zerdeçal: Zerdeçal anti- inflamatuar besinler arasındadır ve eklem sağlığı için oldukça faydalıdır.
 • Elma: Elmada yoğun bir şekilde quercetin olarak bilinen antioksidan bulunur. Bu antioksidan doku ömrünün uzatılması ve dayanıklılığın arttırılması için oldukça önemlidir.
 • Yağlı tohumlar: Yağlı tohumlar yani ceviz, badem, fındık gibi besinler kemik ve eklem sağlığında önemli rolü olan magnezyum kaynaklarıdır. Örneğin gün içinde 10 adet kavrulmamış badem ve 3 adet ceviz içi tüketilebilir.
 • Biberiye: Anti- inflamatuar bir besin olan biberiye eklemlerdeki sertlik ve şişlik gibi rahatsızlıklar için dost bir besindir.
 • Çilek: Zengin C vitamini kaynağı olan meyve ve sebzeler eklem rahatsızlıklarını önleyicidir. Çünkü C vitamini serbest radikallerle güçlü bir şekilde savaşan bir antioksidandır. İyi bir C vitamini deposu olan çilek eklem sağlığı için oldukça önemlidir. Bunların yanı sıra maydanoz, kivi, kavun, portakal, greyfurt, mandalina, limon gibi C vitamini kaynakları da tüketilebilir.
 • Jelatin: Hayvansal bir besin olan jelatin, kolajen açısından oldukça zengindir. Jelatin bununla birlikte eklemlerin yapılanması için gereken birçok besin ögesi içerir. Beslenme düzenine dahil edilecek sığır jelatini eklem sağlığını olumlu yönde etkileyebilir.
 • Fasulye: Eklem sağlığı için önemli aminoasitler içeren fasulye, eklem dokusunda hasar oluşumunun azaltılmasında oldukça etkilidir.
 • Sarımsak: Bağışıklık sistemini destekleyen sarımsak antioksidan ve anti-inflamatuar içeriği ile eklem sağlığını korumaya yardımcı olur.
 • Zencefil: Önemli bir ağrı kesici olan zencefil iyi bir anti-inflamatuardır. Özellikle Asya toplumlarında kullanımı yaygın olan zencefil eklem tedavilerinde sıkça kullanılmaktadır.
 • Brokoli: Yapılan bazı araştırmalar Sulforaphane açsından zengin olan brokolinin serbest oksijen radikalleri ile savaşta etkili bir silah olduğunu gösteriyor. Brokoli, bu şekilde eklemlerin daha sağlıklı kalmasını destekleyebilir.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ