Daha Sağlıklı Bir Sindirim Sistemi için 7 Altın Kural

Birçok kişi gaz, mide şişkinliği, kabızlık, ishal gibi sindirim problemlerinden şikayet eder.  Oysa var olan bu sorunların azalmasına yardımcı olmak ve sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak küçük değişiklikler ile mümkün! Sindirim sistemi sağlığının oldukça önemli olduğu ve sindirim problemlerinin hafife alınmaması gerektiği kesinlikle unutulmamalıdır. İşte daha sağlıklı bir sindirim sistemi için 8 altın kural.

 

Lifli gıdalar tüketmek

Lifli gıdalar tüketmek

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olan en önemli gıdaların başında lifli gıdalar gelmektedir. Kabızlık gibi sindirim problemlerinin ana nedenlerinden bir tanesi yeterli miktarda lifli gıda tüketmemek olabilir. Lifli gıdalar sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilecekleri gibi kan şekerinin düzenlenmesinde de olumlu etkilere sahiptirler. Bezelye, ananas, greyfurt, armut, müsli, kayısı ve elma lifli gıdalardan en bilinenleridir.

 

Daha küçük porsiyonlar tüketmek

Sağlıklı bir sindirim sisteminin altın kurallarından bir tanesi de mideyi yormamaktadır. Büyük porsiyonlar tüketmek midenin işlevini tam anlamıyla yerine getirmesinde büyük bir engel olduğu gibi tüketilen gıdaların içeriklerinin vücut tarafından yeterli miktarda emilmesine de engeldir.

 

Yağlı yiyeceklerden uzak durmak

Sindirim sistemi yağlı yiyecekleri sindirirken ciddi şekilde zorlanabilir. Bu nedenle sindirim sistemi sağlığı için düşük yağ içerikli ve yüksek proteinli gıdalar tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra süt ve süt ürünlerinin de az yağlı olanları tercih edilmeye çalışılmalıdır; doymuş yağlardan ise kesinlikle uzak durulmalıdır.

 

Yemek öncesinde ılık su içmek

Yemek öncesi ılık su içmek

Öğünlerden önce yarım bardak ılık su içmek sindirime yardımcı olacaktır. Diğer bir yandan ise yemek öncesinde ve yemek esnasında soğuk su içmemeye özen gösterilmelidir. Çünkü soğuk suyun enzimleri pasifleştirdiği bilinmektedir. Enzimlerin pasifleşmesi ise sindirimin sekteye uğraması demektir.

 

Hareket etmek

Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için yüksek miktarda kan akışına ihtiyaç vardır. Yemek öncesi ve sonrasında yapılan küçük egzersizler sindirimi ve emilimi kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.

 

Stresten uzak durmak

Eğer kişi stresli bir yaşama sahip ise stres faktörünü hayatından çıkarmak için çaba sarf etmelidir. Stres faktörü irritatif bağırsak hastalığı gibi birçok sindirim kanalı sorununa neden olabilmektedir.

 

Gaz yapan yiyeceklere ve alerjen gıdalara dikkat!

Gaz şikâyeti olanlar lahana ve karnabahar gibi gaz yapabilecek yiyecekleri, gazlı içecekleri makul seviyelerde tüketmelidirler. Ayrıca çok hızlı yemenin gaz problemine neden olabileceği de unutmamalıdır. Yavaş yemek, sağlıklı bir sindirim sistemi için büyük önem taşır. Bunun dışında hassasiyet ve alerjik bir durum olduğu düşünülen gıdalar da tüketilmemelidir. Bu tarz gıdalar sindirim problemlerine yol açabilir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.