Antibiyotik Kullanımının Bağırsak Sağlığımıza Zararları Nelerdir?

Antibiyotik kullanımı

Antibiyotikler, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir çeşit ilaç grubudur. Bu kullanımlar doğrultusunda başarılı sonuçlar alınabilmektir. Fakat antibiyotiklerin bilinçsiz şekilde kullanımı, kişiye yarardan çok zarar verebilir. Bu yüzden, hekim kontrolünde antibiyotik ilaç kullanımı oldukça önemli bir hal almaktadır. Antibiyotiklerin zararları konusunda birincil sırayı ise bağırsaklar alır. Bağırsaklar antibiyotik kullanımından oldukça fazla etkilenmektedir. Antibiyotiklerin kullanımı ile bağırsaklarda bulunan birçok önemli bakteri ölebilmekte; var olan bu durum kronik hastalıklara ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilmektedir. Peki daha geniş anlamda antibiyotik kullanımının bağırsak sağlığımıza ne gibi zararları olabilir?

Bağırsaklarımızda 400’den fazla bakteri grubu bulunduğunu ve bu bakterilerin bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olduğunu düşündüğümüzde, bilinçsiz antibiyotik kullanımı oldukça önemli bir hal almaktadır. Antibiyotik kullanımı ile birlikte bağırsak florasında yer alan dost bakteriler zamanla azalabilir ve hatta ölebilir. Dost bakterilerin azalması ile birlikte ‘’zararlı’’ diyebileceğimiz fırsatçı bakteriler ise üremek için ortam hazırlar. Tüm bunların doğrultusunda, ishal gibi vakalar ortaya çıkabilir. Antibiyotikler ayrıca bağırsak sisteminin geneline hasar verebilme ihtimalini de barındırırlar. Bağırsak sisteminin hasar görmesi ile birlikte karın ağrısı, kusma, bulantı gibi yan etkilerin görülmesi de olasıdır.

 

Antibiyotik ve Bağırsak Florası

Bağırsak florası dengesinin bozulması, aynı zamanda metabolik sistemin dengesinin bozulması anlamına gelmektedir. Metabolik sistemin bozulması ise obezite ve aşırı zayıflama gibi durumlar ile kendini belli edebilir. Yani metabolik sistem bozulduğu zaman vücut yağ biriktirebilir, besinleri sindiremeyebilir ve tüm bunları vücutta depolayabilir. Bu durumlar, karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıkları tetikleyebilir. Kadınlarda bağırsak florası dengesinin bozulması ise vajinal rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Bir diğer yandan cinsiyet fark etmeksizin dudak çatlakları, ağız yaraları gibi olumsuz durumlar gözlemlenebilir.

Kısaca toparlamak gerekirse; bir hastalık esnasında antibiyotiklerin kullanımı bize yardımcı olabilir fakat bu esnada bağırsaklarımızdaki dost bakterilerin ölmesine de sebebiyet verebilir. Elbette ciddi durumlarda ve doktor kontrolünde antibiyotikler kullanılabilir ama burada önemli olan, bu ilaçların bilinçli bir şekilde kullanılmasıdır. Tıpkı antibiyotik ilaçlar gibi, her ilaç yüksek bilinçle kullanılmalıdır.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye