Bizi Takip Edin!

Spor Yaparken Kaslarınızı ve Eklemlerinizi Korumanız İçin Öneriler

Sağlıklı bir yaşamın sporsuz pek de mümkün olmadığının hepimiz farkındayız. Kalbi güçlendirip kan dolaşımını destekleyen, tansiyonu düzenleyen, vücutta oksijenin daha verimli kullanılmasını sağlayıp akciğer hastalıklarının da önüne geçebilen ve daha birçok fiziksel faydayla birlikte ruhsal sağlığı da olumlu etkileyen basit spor faaliyetleri; bir bilinç dahilinde yapılmadığında sağlığımızdan da edebiliyor. Özellikle uzman desteği olmadan, evde yapılan sporlarda kas ve eklem zedelenmeleri kaçınılmaz olabiliyor. Peki, spora başlamadan önce ve egzersizler sırasında hangi önlemler alınmalı? Eklemlerinizi ve kaslarınızı muhtemel kazalardan koruyabilmek için alabileceğiniz tedbirleri birlikte inceleyelim.

Tıbbi Kontrolden Geçin

Uzun soluklu, yorucu bir spor programı planlıyorsanız öncesinde doktorunuza danışmanız; var olan ve belki farkında bile olmadığınız sağlık problemlerinizin spor sırasında şiddetlenmesini önleyebilir. Vücudunuzdaki kas ve yağ oranı, kemik yapınız, eklem sağlığınız gibi pek çok konudaki küçük pürüzler; zorlayıcı hareketlerle birer kâbusa yol açabilir. Bir check up yaptırarak bedeninizi daha iyi tanıyabilir, spor programınızı buna göre düzenleyebilirsiniz.

Doğru Spor Materyallerini Seçin

Spordan önce dikkat etmeniz gereken en hassas noktalardan biri de giydiğiniz kıyafetler ve seçtiğiniz ayakkabı. Spor kıyafetleriniz için teri emen, nefes alan ve size hareket özgürlüğü sağlayan seçimler yapmalısınız. Kas ve eklem ağrıları yaşamak istemiyorsanız, doğru bir ayakkabı seçtiğinizden de emin olmalısınız. Ortopedik ve yumuşak tabanlı ayakkabılar, her adımda yere doğru basmanızı sağlayarak kaslarınıza binen yükü emiyor. Bacak kaslarınızı ve omurganızı destekleyebilmesi için ayak ölçülerinize en uygun ayakkabıyı seçmeniz de önemli. Ayağınızı sarıp sabitlenen, tabanı kaymayan ayakkabılar spor kazaları riskini azaltıyor. Ayrıca antrenman ayakkabısı, tenis ayakkabısı, koşu ayakkabısı, krampon gibi farklı seçenekler; seçtiğiniz spor türüne göre daha güvenli bir deneyim sağlıyor. Dizlik, eldiven, kemer, pilates matı gibi spor aksesuarlarıyla da kazalara karşı önlem alabilirsiniz.

Doğru Beslenin

Aktif spor yaptığınız dönemlerde, vücudunuzun besin ihtiyaçları da değişebiliyor. Yorulan kas ve kemiklerinizin ihtiyaçlarına kulak verip protein ve vitamin ağırlıklı beslenebilirsiniz. Öğünlerinizden iki saat sonra egzersize başlamanız, vücudunuzun sindirim sürecini tamamlamış olması açısından önemli. Bu dönemlerde beslenme düzeniniz için bir diyetisyene danışabilirsiniz. Kas, kemik ve eklemlerinizi desteklemek için güvenilir takviye gıdalardan yardım alabilirsiniz. İçerdiği kalsiyum, magnezyum, C vitamini ve D3 vitamini ile kemiklerinizi besleyerek çok daha güçlü bir iskelet yapısına kavuşmanızı sağlayan NBL Osteo Formula‘yı güvenle kullanabilirsiniz. Bu süreçte bol su tüketmek de kas ve eklemleriniz için fayda sağlıyor.

Isınma ve Germe Hareketlerini İhmal Etmeyin

Spor sırasında kas ve eklemlerinizi korumanın en önemli şartlarından biri de vücudunuzu hem fiziksel hem de mental anlamda egzersizlere hazırlamış olmanız. Egzersize başlamadan önce yapacağınız küçük yürüyüşler ya da basit esneme hareketleriyle kas ve eklemlerinizi ısıtabilir ve zihninizi spora odaklayabilirsiniz. Ayrıca spor sonrası soğuma hareketleriyle de kaslarınızda biriken laktik asidi atabilir ve ağrı hissini azaltabilirsiniz.

Spor Biyomekaniğini Atlamayın

Biyomekanik; kas, kemik, tendon ve bağlarınızın birlikte nasıl hareket ettikleriyle ilgilenen bir bilim dalı. Spor esnasında gerçekleştirdiğiniz egzersiz pozisyonuna ve bu sırada vücudunuzun nasıl çalıştığına motive olmak, spor yaralanmaları riskini önemli derecede azaltıyor. Her pozisyonda hangi kas ve eklemlerinizi kullanacağınıza odaklanıp konsantre bir biçimde hareket ederseniz muhtemel bir sakatlığı önleyebilirsiniz.

Düzenli Spor Yapın

Belirli bir düzende spor yapmak, zihnen ve fiziksel anlamda uyumu kolaylaştırıyor. Ayrıca düzenli periyotlarda yapılan sporların etkileri de daha çabuk görülüyor. Uzun aralar verdikten sonra spora dönmek, kas ve eklemleriniz için sancılı bir sürece sebep oluyor. Bir düzen dahilinde spor yapıp egzersizlerin zorluğunu belirli periyotlarla arttırarak hem daha iyi sonuçlar alabilir hem de kas ve kemiklerinizi koruyabilirsiniz.

Egzersiz Sonrası İyi Dinlenin

Düzenli aralıklarla spor yapmak kadar dinlenme sürelerini planlamak da kas ve eklemleriniz açısından oldukça önemli. Yaptığınız sporun zorluğuna ve süresine göre belirleyeceğiniz dinlenme süreleri, vücudunuzun toparlanmasını ve bu süreci sağlıklı bir biçimde geçirmesini sağlıyor. Mutlaka her egzersizden sonra kas ve eklemlerinizin yorgunluğunu atması için kendinize zaman tanıyın.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ