Bizi Takip Edin!

Spor Öncesi ve Sonrası Yapılan Esnemenin Önemi

Spor Öncesi esneme

Spordan önce ve sonra esneme yapmak oldukça önemli olsa da birçok insan genelde bu noktayı atlamakta; daha doğrusu ihmal etmektedir. Çünkü esneme yapmak ayrıca bir zaman ve sabır gerektirir. İşte tam da bu nedenden dolayı bazı insanlar bu önemli noktayı bir zaman kaybı olarak görebilir. Oysa spordan önce ve sonra esneme yapmanın sağlığımıza sayısız faydası vardır. Spordan önce yapılan esneme egzersizleri oksijenin kaslara ulaşmasına; dolaşım sistemi, kalp ve vücudun tamamının egzersize fiziksel ve mental olarak hazırlanmasına yardımcı olur. Ayrıca olası sakatlıkların da önüne geçer. Elbette spor öncesi ve sonrasında esneme hareketleri yapmanın faydaları bunlarla sınırlı değildir.

Esneme Hareketinin Faydaları

Vücudu egzersize hazırlama aşamasında ve egzersizleri tamamladıktan sonra esneme yapmanın önemini anlayabilmek için öncelikle esneme hareketlerinin faydaları konusunu ele almakta fayda var. İşte esneme; bir diğer adıyla ısınma hareketlerinin faydaları:

 • Esneme hareketleri, kan dolaşımını arttırdığı için sakatlıkların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine ve kasların gelişmesine destek olur.
 • Kan dolaşımının artması ayrıca daha enerjik ve canlı hissetmenizi sağlar.
 • Esneme hareketleri, eklemlerin ve kasların esnekliğini arttırır. Düzenli yapıldığında sakatlıkların iyileşmesine destek olmasının yanı sıra sakatlık oluşma riskini de azaltır.
 • Esneme hareketleri sırasında beyne giden sinyaller, stresin azalmasına ve rahatlamaya yardımcı olur.
 • Esneme hareketleri koordinasyonu arttırır.
 • Vücuttaki duruş bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur ve duruşu düzeltir.

Esnerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Esneme hareketlerinin vücuda faydaları göz önünde bulundurulduğunda, bu hareketlere spor öncesi ve sonrasında zaman ayırmanın önemi de gayet net bir şekilde anlaşılacaktır. Peki,esneme hareketleri yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte esneme konusunda dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar:

 • Esneme hareketleri sırasında kişi kendisini dinlemeli ve aşırı zorlamalardan uzak durmalıdır. Aksi takdirde kas yaralanmaları oluşabilir.
 • Esneme hareketleri yaparken acı hissedilmesi son derece doğaldır. Ancak aşırı acı hissi oluştu ise o esneme hareketini yapmaya devam edilmemelidir.
 • Bir esneme hareketi yapılırken esneme noktasında en az 15 saniye beklenmelidir. Çünkü kaslar bu süreden sonra esnemeye başlar.
 • Esneme hareketleri yaparken esnek giysiler tercih edilmelidir.
 • Esneme hareketleri, çeşitli kas ve eklemlerin hareket açısını ve esnekliğini arttırmak amacıyla yapılmaktadır. Esneme ayrıca dokuların da esnekliğinin artmasına yardımcı olarak sakatlanmaların önüne geçer ve fiziksel performansı arttırır. Bu nedenle spordan önce ve sonra esneme hareketleri kesinlikle atlanmamalıdır.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ