Bizi Takip Edin!

Daha İyi Bir Ruh İçin Yapmamız Gereken 7 Aktivite

Atalarımız “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” derken bir hayli haklıydılar. Çünkü gerçekten sağlıklı bir zihin için aynı zamanda sağlıklı bir bedene de sahip olmak gerekiyor. Yani fiziksel sağlığımızla zihinsel sağlığımız oldukça sıkı bir ilişki içerisinde. Peki sağlıklı bir zihin için neler yapmalı? Bazı basit değişikliklerle daha iyi bir ruh sağlığına sahip olmak mümkün. İşte daha iyi bir ruh sağlığı için yapmamız gereken 7 aktivite!

1. Kaliteli uyku

Uyku hem bedenimiz hem de zihnimiz için oldukça önemli bir zaman dilimidir. Çünkü uyku sırasında bedenimiz ve ruhumuz dinlenir; yenilenir. Uykusuzluk ise başta zihin sağlığımız olmak üzere fiziksel sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Düzensiz ve kalitesiz uykuya bağlı olarak kişinin bağışıklık sistemi sağlığı zayıflayabilir ve vücutta stres birikimi ortaya çıkabilir. Bu nedenle daha iyi bir ruh sağlığı için düzenli ve kaliteli bir uyku düzeni benimsemek gerekir.

Düzenli egzersiz

Egzersiz yapmanın sağlığımıza sayısız faydası vardır. Bunlardan biri de zihinsel sağlığımızı destekliyor olmasıdır. Öyle ki birçok bilimsel çalışma düzenli egzersizin antidepresan etkisi olduğunu göstermektedir. Eğer daha iyi bir ruh sağlığına sahip olmak istiyorsanız siz de düzenli egzersiz yaparak ruh sağlığınızı geliştirebilir; kendinizi daha enerjik ve zinde hissedebilirsiniz.

Sağlıklı beslenme

Sağlıklı beslenme, daha iyi bir ruh sağlığı içi oldukça önemlidir. Çünkü yediğimiz besinler sadece fiziksel sağlığımızı etkilemez; dolaylı olarak nasıl hissedeceğimizi de belirler. Bu nedenle sağlıklı beslenerek daha iyi bir bedene sahip olabilir; bununla birlikte ruh sağlığınızı da geliştirebilirsiniz.

Meditasyon

Meditasyon, stresle başa çıkma konusunda son derece etkili bir öğretidir. Çünkü zihnimizi susturmamıza ve zihnimizdeki kötü düşünceleri uzaklaştırmaya yardımcı olan bu öğreti, aynı zamanda huzur, sakinlik gibi hislerin de ortaya çıkmasını sağlar. Bu nedenle siz de güne pozitif başlamak ve benzer şekilde günü iyi hislerle sonlandırmak için meditasyonu bir yaşam alışkanlığı haline getirebilirsiniz.

Yoga

Son zamanların en fazla tercih edilen egzersiz sistemlerinden biri olan yoganın ruh sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Çünkü bu egzersiz sistemi, anı yaşamayı ve içinde bulunduğumuz şartları kabul etmeyi teşvik eder. Bu da kişiye farkındalık kazandırarak ruhsal dengeyi bulmasına yardımcı olur. Tüm bu olumlu etkiler ise daha iyi bir ruh sağlığı için son derece anlamlıdır.

Seyahat

Ruh sağlığımız monotonluğa karşı son derece hassastır. Dolayısıyla daha iyi bir ruh sağlığı için yapılabilecek aktivitelerden biri de seyahat etmektir. Farklı yerler görmek, yeni alanlar keşfetmek her zaman insan ruhuna hitap eder. Bu nedenle aynı yere sıkışıp kalmayın ve hafta sonları kendiniz için küçük kaçamaklar yapmayı, ufak geziler düzenlemeyi, ezberlediğiniz yaşam alışkanlıklarından uzak durmayı deneyin.

Müzik

Bilimsel çalışmalar müzik dinlerken beynimizde mutluluk hormonlarından biri olan dopaminin salgılandığını ortaya koymaktadır. Özellikle klasik müziğin depresyonu önlemeye yardımcı olduğunu gösteren araştırmalar vardır. Bu nedenle daha iyi bir ruh sağlığı için sevdiğiniz müzikleri dinleyebilir, bu sayede modunuzu yükseltebilirsiniz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ