Bizi Takip Edin!

Sağlıklı Kemikler İçin Ne Tür Vitaminler Alabiliriz?

Sağlıklı kemiklere sahip olmanın birincil adımı beslenmeden geçiyor. Bu beslenmenin vitamin ve mineraller açısından zengin olması ise oldukça önemli. Kemik yoğunluğunun ve kalitesinin 15- 30 yaşlarında kazanıldığı biliniyor. Bu süre içerisinde kazanılan yoğunluk ve kalite, 30’lu yaşlardan sonraki kısmı önemli ölçüde etkiliyor. Bu süreçte oluşturan kaliteli kemik yapısı bir sonraki bölümü sağlıklı bir şekilde geçirmeye olanak tanıyor. 30- 35 yaşlarından sonra ise kemik kitlesi zayıflamaya başladığından dolayı; 15- 30 yaş aralığında kemiklere yatırım yapmak ve kemik sağlığını korumaya özen göstermek gerekiyor. Peki sağlıklı kemikler için ne tür vitaminler alabiliriz? İşte cevapları…

C vitamini

C vitamini askorbik asit olarak da bilinmektedir. Kemik hasarlarını iyileştirmede yardımcı bir rol oynamaktadır. Yapılan araştırmalar C vitaminin yapısal bir protein olan kolajen üretiminde yardımcı bir vitamin olduğunu göstermektedir. Yani C vitamini kolajen üretimini destekleyerek bağlar, tendonlar ve kemiklerin yapımına yardımcı olur. Ayrıca C vitamininin kalsiyum emilimini artırdığı da bilinmektedir. Çilek, karnabahar, portakal, mandalina, domates gibi yiyecekler ise önemli C vitamini kaynaklarıdır.

D vitamini

D vitaminin vücut için onlarca faydası vardır. Bu faydalar arasında en dikkat çekeni ise kemik sağlığına olan faydalardır. D vitamini kalsiyumun sindirim sistemi tarafından absorbe edilmesine yardımcı olur. Bu faydasının yanı sıra kemik yapımındaki hücreleri uyardığı da bilinmektedir. Süt ve süt ürünleri, patates, soya sütü, yumurta ve balık önemli D vitamini kaynaklarıdır. Günde 15- 20 dakika güneşe çıkarak D vitamininin vücutta sentezlenmesi desteklenebilir.

K vitamini

BağlantıK vitamini kemik gelişimine yardımcı olan bir diğer vitamindir. K vitamini de tıpkı D vitamini gibi kemik yapımı için mineraller ile etkileşim halindedir. Brokoli, zeytinyağı ıspanak, maydanoz, şalgam, pancar yaprağı, bamya, marul, brokoli, kuşkonmaz, tereyağı, peynir önemli K vitamini kaynaklarıdır.

B12 vitamini

Kemik gelişimi için en az diğer vitaminler kadar gerekli olan B12 vitamininin vücutta eksik olması durumunda kemik erimesi gibi problemler görülebilmektedir. Bunların yanı sıra B6, B12, folik asit ve riboflavinin birlikte çalışarak kemikleri daha güçlü kıldığı da bilinmektedir. B12 açısından zengin besinler arasında ise süt ve süt ürünleri, yumurta ve kırmızı et gibi gıdalar bulunmaktadır.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ