Bizi Takip Edin!

Güçlü Kemiklere Sahip Olmak İçin 10 Öneri

Kemiklerimiz varoluş nedenleriyle vücudumuzun en önemli sistemlerindendir. Çünkü bedeni dik ve ayakta tutmaya yararlar. Bununla kalmayıp yürümemizi ve yaşamımızı devam ettirmemizi sağlarlar. Kemiklerimiz için yapılması gerekenleri yapmamamız türlü kemik hastalıkları ile sonuçlanabilir. Bunlardan en bilineni kemik erimesidir. Kemik erimesinde kemik yoğunluğumuz kaybolur. Bu durum basit hareketlerle kemik kırıklarına ve kemik ağrılarına sebebiyet verir. İşte hayatımız boyunca güçlü kemiklere sahip olabilmemiz için mutlaka kulak vermemiz gereken 10 öneri.

Kalsiyum alın

Kemik sağlığı dediğimiz zaman aklımıza ilk gelenlerden bir tanesi kalsiyumdur. Çünkü kalsiyum kemiklerin yapı taşlarındandır. Kalsiyum alımı için süt ve süt ürünleri tüketimi büyük öneme sahiptir. Eğer kişi kalsiyum bazlı gıdalar tüketemiyorsa bu durumu mutlaka doktoruna danışmalıdır. Eğer doktor uygun görürse kalsiyum takviyesi kullanabilir.

D vitaminine önem verin

Kalsiyum kadar önemli bir diğer etken ise D vitaminidir. D vitamini tek başına etkili olduğu gibi kemikler için de hayati bir göreve sahiptir. Bu görev kalsiyumun vücuda girdikten sonra D vitamini tarafından aktive edilmesidir. Kapalı çalışma ortamları ve kış koşulları güneşten D vitamini alımını sekteye uğratmaktadır. Fakat gün içinde mutlaka 20 dakika boyunca kolları ve yüzü güneşe tutarak D vitamini alınmalıdır. Eğer D vitamini yeterli oranlarda alınamıyorsa mutlaka doktora tedavi olunmalı ve eğer doktor uygun görürse D vitamini takviyesi alınmalıdır.

Egzersiz yapın

Egzersizin kronik ağrıları azaltma, psikolojik olarak iyi hissettirme, kardiyovasküler sisteme iyi gelme ve kilo kontrolü sağlama gibi onlarca faydası bulunmaktadır. Tüm bu faydalara ek olarak kemik sistemine de iyi gelmektedir. Zamansızlığı bahane ederek egzersiz yapmamak, ileri yaşlarda hiçbir iş yokken hareket edememek anlamını taşıyacaktır. Bu yüzden kemik sağlığını destekleyecek egzersizleri yaşamımızın bir parçası haline getirmek büyük öneme sahiptir. Hareketsiz olan kişilerde kemikler zayıflamakta ve kırılganlığı artmaktadır. Egzersiz yapmak kasları kuvvetlendirerek kemiklere baskı yapmaktadır. Kemiklerin baskılanması yoğunluklarının artması anlamını taşımaktadır.

Zararlı alışkanlıklardan uzak durun

Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkların sayısız zararı bulunmaktadır. Bu zararların en önemlilerinden bir tanesi kemik sağlığına verilen zarardır. Araştırmalar alkol ve sigara tüketimine sahip olan kişilerde kemik erimesinin daha sık rastlandığını göstermektedir. Diğer bir yandan alınan vitamin ve minerallerin, alkol ve sigara kullanımıyla vücuttan atılımı hızlıdır. Aynı zamanda emilimleri de gerçekleşmemektedir.

Kilo verin

Aşırı kilo kemiklerin önemli düşmanlarından bir tanesidir. Çünkü iskelet sistemimizin taşıyabileceği belirli bir yük vardır. Aşırı yükün olması kemik ve eklemlere baskı olduğu anlamını taşımaktadır. Var olan bu durum kalça kemiklerinde, ayak bileğinde ve özellikle dizde aşınmalara, kireçlenmelere yol açmaktadır. Aynı şekilde aşırı kilo kemik erimesinin önemli nedenlerinden bir tanesidir. Bu yüzden ideal kiloda bulunmaya özen gösterilmelidir.

Tarama yaptırmayı ihmal etmeyin

Söz konusu kemik hastalıkları olduğu zaman erken teşhis ve tedavi büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden kemik hastalıklarından şüphelenmezseniz bile yılda bir defa tarama yaptırmayı unutmayın.

Fosforu ihmal etmeyin

Kalsiyum ve fosfor kemik sağlığı için birlikte çalışan iki önemli mineraldir. İkisi birlikte alındığı zaman sindirim sistemi tarafından daha kolay emilebilmektedirler. Bu yüzden baklagiller, badem, koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi fosfor kaynaklarından yeterli oranda tüketmeye özen gösterilmelidir.

Kahve tüketimini sınırlandırın

Birçoğumuzun günlük en sevdiği alışkanlıklardan bir tanesi çay ve kahve tüketimidir. Çay ve kahve tüketimi makul seviyelerde olduğunda kemik sağlığımız için bir sorun teşkil etmemektedir. Fakat çay ve özellikle kahvenin aşırı tüketiminde kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin bağırsaklar tarafından emilimi zorlaşacaktır. Bununla kalmayıp vücudumuzdan hızlı bir şekilde atılacaklardır.

C vitamini tüketin

Kemiklerimizin yapı taşlarından bir tanesi kolajendir. C vitamini ise kollajenin oluşmasında büyük etkiye sahiptir. Bu sayede kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda C vitamini antioksidan olarak da çalışarak kemiklerdeki yıkımı önler.

Ayak sağlığınıza dikkat edin

Sağlıklı kemiklere sahip olabilmek için ayak sağlığına dikkat etmek büyük önem taşımaktadır. Çünkü iskelet sistemimizde en ihmal edilen bölgelerden bir tanesi ayaklardır. Fakat ayakların vücudu taşıdığı unutulmamalıdır. Ayakta oluşabilecek problemler dizde veya postürde oluşabilecek problemler anlamını taşımaktadır. Bu yüzden modaya değil ayağınıza uygun ayakkabılar giymeye özen gösterin.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ