Bizi Takip Edin!

Vitamin ve Minerallerin Enerji Metabolizmasındaki Rolü

Vitamin ve minerallerin enerji metabolizması üzerindeki etkisi

Hemen her doktor, enerji eksikliği, yorgunluk ve bitkinlik şikayeti ile başvuran hastalarla sık sık karşılaşır. Kapsamlı muayene ve hatta rutin laboratuvar testlerinin bile semptomları için tatmin edici bir açıklama sağlayamadığı hastalar yaygındır. Altta yatan herhangi bir hastalık olmadan, bu belirtiler vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanabilir mi?

Çok sayıda fizyolojik kanıt, vitamin ve minerallerin enerji metabolizmasındaki temel rolünü doğrulamaktadır. Özellikle, B kompleks vitaminleri mitokondriyal fonksiyon için gereklidir ve bu vitaminlerden sadece birinin eksikliği, gıdayı fizyolojik enerjiye dönüştürmek için gerekli olan tüm bir biyokimyasal reaksiyon dizisini tehlikeye atabilir.

Fiziksel Yorgunluğa Neden Olan 7 Vitamin ve Mineral Eksikliği

fiziksel yorgunluğa neden olan vitamin ve mineraller.

Çoğu vitamin ve mineraldeki eksiklikler, uyuşukluk veya fiziksel yorgunluk ile ilişkilendirilmektedir. İşte eksikliği enerji eksikliği ve fiziksel yorgunluğa neden olabilecek bazı vitaminler:

1) Tiamin (B1 Vitamini)

Şiddetli tiamin (B1 vitamini) eksikliğinden kaynaklanan hastalık olan Beriberi, kas ve periferik sinir sistemleri dahil olmak üzere birçok organı etkilemektedir. Genel semptomlar arasında yorgunluk, bacaklarda ve kollarda kas zayıflığına bağlı ataksi, kas ağrısı ve hassasiyeti yer alır.

2) Riboflavin (B2 vitamini)

Riboflavin (B2 vitamini) eksikliğine çoğunlukla diğer besin eksiklikleri eşlik eder ve bu nedenle semptomları net bir şekilde belirlemek zordur.

3) Niasin (B3 Vitamini)

Yetersiz niasin (B3 vitamini) alımı zayıflık, iştah kaybı, yorgunluk ve ilgisizliği içeren semptomlarla karakterizedir.

4) Piridoksin (B6 vitamini)

Piridoksin (B6 vitamini) eksikliğinin en tipik özelliklerinden biri, kusurlu hemoglobin biyosentezinden kaynaklanan ve zayıflık, yorgunluk veya bitkinlik semptomları ile karakterize edilen mikrositik anemi tablosudur.

5) Folat (B9 vitamini)

Folat (B9 vitamini) eksiklikleri, halsizlik ve yorgunluk, baş ağrısı, çarpıntı ve nefes darlığı semptomları üreten megaloblastik anemiye neden olabilmektedir.

6) Kobalamin (B12 vitamini)

Kobalamin (B12 vitamini) eksiklikleri, yorgunluk ve nefes darlığı ile birlikte azalan enerji ve egzersiz toleransına neden olabilir.

7) C Vitamini

C Vitamininin eksikliği durumunda yorgunluk, sinirlilik ve kas ağrıları gibi semptomlar ortaya çıkmaktadır.

 

Referanslar: 

1. Huskisson, E. et al. The role of vitamins and minerals in energy metabolism and well-being. Journal of international medical research, 2007;35(3):277-289.

2. Tardy, A. L. et al. Vitamins and Minerals for Energy, Fatigue and Cognition: A Narrative Review of the Biochemical and Clinical Evidence. Nutrients, 2020;12(1):228.

 

10.04.2023

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ