Sağlıklı Bir Sindirim Sistemi İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlıklı bir sindirim sistemi

Her insan sağlıklı bir yaşam sürmek ister. Sağlıklı bir yaşam ve hastalıklardan korunmak içinse vücudun sindirim sisteminin iyi çalışması son derece önemlidir. Peki, sağlıklı bir sindirim sistemi için neler yapmalıyız? Öncelikle sindirim sistemimiz ile aldığımız besinlerin kana geçtiğini ve onun da bu sayede enerji elde etme, büyüme, hastalıklardan korunma gibi görevleri yerine getirdiğini unutmamalıyız. Yani sindirim sistemi sağlığını korumanın etkili ve önemli yolu, sağlıklı beslenmekten geçiyor. Peki iyi bir sindirim için beslenme konusunda neler yapmalıyız? İşte sağlıklı bir sindirim için dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar…

 

Sağlıklı bir sindirim sistemi için lifli gıdalar tüketmek

Sindirim sistemimizin sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için dikkat etmemiz gereken ilk nokta, lif açısından zengin gıdalarla beslenmek. Kabızlık, hazımsızlık gibi şikayetler, genelde yetersiz lif tüketimine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yulaf ezmesi, kepekli tahıllar, sebzeler, ceviz, fasulye, armut, elma gibi lif açısından zengin besinler hem sindirim sistemi için faydalıdır hem de kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olurlar.

 

Gaz yapan yiyecekleri azaltmak

Brokoli, karnabahar, lahana gibi sebzeler her ne kadar sağlıklı olsalar da gaz oluşumuna neden olabilirler. Bu nedenle eğer gaz şikâyetiniz varsa bu tarz besinleri daha az tüketmeye çalışabilirsiniz. Ayrıca hızlı yemek yemek veya gazlı içecek tüketmek de gaz şikayetinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle sağlıklı bir sindirim sistemi için yavaş yemek yemek ve gaz yapan yiyeceklere karşı bir parça mesafeli durmak gerekebilir.

 

Yağlı yiyeceklerden uzak durmak

Yağlı yiyeceklerden uzak durun

Sindirilmesi oldukça zor olan yağlı yiyecekler, sindirim sistemini ciddi şekilde zorlayabilirler. Bu nedenle gerek et tüketiminde gerekse sebze tüketiminde daha az yağ içeren alternatifleri tercih etmekte fayda var. Yani yüksek oranda yağ içeren kızarmış, işlenmiş ya da dondurulmuş ürünlerden uzak durmak; sağlıklı bir sindirim sistemi için mutlaka yapılması gerekenler şeyler arasında yer alıyor.

 

Alerjen besinlere karşı temkinli olmak

Bazı gıdalara karşı henüz farkında olmadığınız bir hassasiyetiniz varsa o gıdayı tükettiğinizde çeşitli sindirim problemleri yaşayabilirsiniz. Bu nedenle tükettiğimiz besinlere karşı vücudumuzun verdiği tepkilerin farkında olmakta fayda vardır. Eğer sindirim şikayetleri yaşıyor ve bu şikayetlerin süt ürünleri, çilek, yumurta vb. besinler yüzünden kaynaklandığını düşünüyorsanız bu besinlerden uzak durmalı ve mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

 

Probiyotik içeren besinler tüketmek

Dost bakteriler olarak tanımlanan probiyotikler, sindirim sisteminin düzenlenmesine ve bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olurlar. Probiyotik içeren besinlere örnek olarak ise peynir, yoğurt, kefir, turşu vb. besinler gösterilebilir. Bunun yanı sıra probiyotik içeren gıda takviyeleri de kullanılabilir. Bu konuda önemli olan nokta, dost bakterilerin bağırsağa canlı ulaşmasının sağlanmasıdır. Günümüzde bunu sağlayan kaplama teknolojisine sahip ürünler bulunmaktadır. Aksi durumda besinler ya da gıda takviyesi yoluyla alınan bu dost bakteriler mide asidi ile karşılaşınca canlılıklarını sürdürememe riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Yani ne kadar canlı dost bakteri bağırsağımıza ulaşırsa sindirim ve bağışıklık sistemi o kadar desteklenmiş olur.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye