Bizi Takip Edin!

Kemik ve Eklemlerimizi Güçlendirecek 5 Farklı Yöntem

Kemik ve eklemlerimiz, vücudumuza yaşam boyu destek veren bir sistemin parçalarıdır. Bu yüzden sağlığımız ve yaşam kalitemiz için hayati önem taşırlar. Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı olan hareketin sağlanmasındaki en önemli noktalar kemik ve eklemler olduğu için; bu bölgelerle ilgili rahatsızlıklar, yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürebilir. Bu nedenle kemik ve eklem sağlığını korumak her insan için çok önemlidir. Peki, kemik ve eklemlerimizi nasıl güçlendirebiliriz? İşte kemik ve eklemleri güçlendirmeyi sağlayan 5 yöntem!

Kalsiyum almak

Kalsiyumun kemik ve eklem sağlığı için çok önemli olduğunu, mutlaka bir yerlerde duymuş veya görmüşsünüzdür. Kalsiyum yeteri kadar alındığında, kemik yoğunluğunu artırarak kemiklerin güçlü kalmasına yardımcı oluyor. Bu nedenle, beslenmenizde kalsiyum içeren besinlere yer vererek kemik ve eklemlerinizi güçlendirebilirsiniz. Peki, kalsiyum bakımından zengin yiyecekler nelerdir? Süt, yoğurt, peynir vb. süt ürünleri; lahana, soya fasulyesi, fıstık, ceviz, brokoli; kalsiyum zengini besinlere örnek olarak verilebilir.

Yeşil çay tüketmek

Yeşil çay ile ilgili yapılan birçok araştırma, kemik ve eklem sağlığını korumaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Buna göre yeşil çayın içinde bulunan bazı kimyasallar, kemik ve eklemlerde oluşan bozulmaları azaltıyor; kemiklerin büyümesine yardımcı oluyor. Ayrıca kemik yıkımına neden olan hücrelerin de fonksiyonlarını engelliyor

Aktif bir yaşam sürmek

Yetersiz hareket, yani hareketsiz bir yaşam; kemik kaybına ve muhtemel kemik erimesi hastalığına sebebiyet verebiliyor. Oysa egzersiz yapmak ve aktif bir yaşam sürmek kemik kaybı sürecini yavaşlatıyor ve hatta engelleyerek eklemleri daha da güçlendiriyor. Bu nedenle siz de kemik ve eklemlerinizi güçlendirmek için düzenli egzersiz yaparak daha aktif bir yaşam sürmeye çalışabilirsiniz.

D vitamini almak

D vitamini, kalsiyumun vücut tarafından emilmesinde önemli bir role sahiptir. Yeterinde D vitamini almayan insanlarda kemik çatlaması riski, diğerlerine göre daha fazladır. Çünkü D vitamini eksikliği, beraberinde kalsiyum eksikliğini getirir. Bu nedenle güneş ışığından yararlanarak D vitamini ihtiyacınızı karşılayabilir ve böylece kemik ve eklem sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca somon, sardunya, ton balığı, yumurtanın sarısı, süt ürünleri gibi D vitamini içeren besinleri de beslenmenize ekleyebilirsiniz.

Sigaradan uzak durmak

Sigaranın vücuda zararlarından biri de kemik kaybına neden olmasıdır. Sigara içen insanların kemik ermesi hastalığına yakalanma ihtimali, içmeyenlerinkine göre daha yüksektir. Çünkü sigara, kemiklerinizin ihtiyacı olan takviyeleri almasını engeller ve vücudun kalsiyum emilimini azaltır.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ