Bizi Takip Edin!

İlkbahar Aylarına Girerken Evde Yapabileceğimiz Spor Türleri

Yazdan kışa geçtiğimiz ilkbahar mevsiminde çoğumuzun üzerinde bahar yorgunluğu, halsizlik ve isteksizlik olur. Soğuk kış günleri geride kalırken bahar yorgunluğunu atmak ve daha fit bir vücuda sahip olmak için spor yapmak önemli. Fit bir vücut denildiğinde herkesin aklına spor salonları gelse de evde de yapabileceğiniz birçok spor seçeneği bulunuyor. Kendinize uygun olan sporu bulduktan sonra düzenli olarak yapmayı deneyin. Spor yapmak hem beden hem de ruh sağlığınızı olumlu etkiler. İşte ilkbahar aylarına girerken evde yapabileceğiniz spor türleri…

Pilates

Pilates

Günümüzde en çok tercih edilen egzersiz türlerinden biri olan pilatesi evinizde hiçbir ekipmana sahip olmadan sadece vücut ağırlığınız ile yapabilirsiniz. Pilatesin temel amacı vücudun merkezini güçlendirerek denge ve koordinasyonu arttırmak ve stresi azaltmak. Fakat farklı amaçlar için de her yaştan insan tarafından yapılabilir. Burada önemli olan kişinin amacına ve bedenine uygun bir programa sahip olması. Bu konuda kişisel bir spor eğitmeninden yardım alabileceğiniz gibi internette yer alan videolardan da yararlanabilirsiniz.

Kardiyo

Kalp atış hızını arttıran egzersiz çeşitleri kardiyo olarak tanımlanır. Kardiyo egzersizleri yağ yakımını hızlandırır, daha fazla enerji vermenize imkan tanır ve kemik yoğunluğunuzu destekler. Kardiyo, kalp kasları için de ayrı bir öneme sahip çünkü kalp atışını hızlandıran egzersizler sayesinde kalbin kan pompalama kabiliyeti artar. Bu da kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olur. Yüzme, bisiklet, eliptik, koşu, yürüyüş gibi egzersizler kardiyo olarak bilinir. Bunların yanında evinizde internetten videolar izleyerek de kendi seviyenize uygun kardiyo egzersizleri yapabilirsiniz.

İp Atlama

İp Atlama

İp atlama temelde bir kardiyo egzersizi olarak görülebilir. Oldukça etkili bir egzersiz olan ip atlama, kısa sürede oldukça fazla kalori yakmanızı sağlar. Bu nedenle zayıflamak isteyenlerin de tercih etmesi gereken bir spor türü olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bacak, sırt ve omuz kaslarını birlikte çalıştırarak koordinasyonunuzu arttırır. İp atlamanın faydalarından yararlanmak için bu sporu da egzersiz programınıza eklemeyi deneyin. Özellikle ısınma için kullanabileceğiniz ip atlama hareketi sizin için iyi bir başlangıç olabilir.

Zumba

Spor yapmak size sıkıcı geliyorsa zumba tam size göre! Zumba, egzersiz hareketleri ile enerjik müzikleri bir araya getiren bir spor türü. Normalde grup halinde yapılan ve grup dinamiğine önem veren zumba, internetteki videolar aracılığı ile evde de yapılabilir. Zumba dersleri hem zayıflamak hem de stres atmak isteyenler için etkili bir tercih olabilir. Ayrıca vücudun tamamını çalıştırdığı için vücut koordinasyonunu geliştirir ve dayanıklılığını arttır. Müziğin ritmine uygun bir şekilde dans edilerek yapılan zumba, geleneksel seçeneklerin aksine spora eğlenceli bir bakış açısı getiriyor.

Yoga

Yoga

Hiçbir ekipmana sahip olmadan evde yapabileceğiniz diğer bir egzersiz türü ise yoga. Yoga hareketleri kas ve kemik sağlığınızı destekler ve vücudunuzun esnekliğini geliştirmeye yardımcı olur. Düzenli olarak yoga yapanlarda kas dokusu esner ve güçlenir. Fiziksel sağlığınıza olan katkılarının yanında yoga, zihinsel farkındalığı arttırır ve daha rahat odaklanmanızı da sağlar. Böylece kişi günlük hayatta karşılaştığı duyguların farkında olmaya başlar ve bu da duygusal denge oluşumuna yardımcı olur. Yoga için de kişisel eğitmenlerden destek alabileceğiniz gibi internette yer alan başlangıç seviyesindeki videoları da izleyebilirsiniz.

Fitness

Fitness genelde spor salonlarında ağırlıklar ile yapılan bir egzersiz türü olarak karşımıza çıkar. Fakat edineceğiniz ağırlıklar ile sizin de evinizde fitness antrenmanı yapmanız mümkün. Ekipman kullanmak istemiyorsanız mekik, plank, şınav gibi vücut ağırlığınızı kullanarak yapabileceğiniz hareketler ile de kendi seviyenize uygun bir antrenman programı hazırlayabilirsiniz. Fitness programlarının kişiye özel olduğunu unutmayın ve mümkünse spor eğitmeni veya fizyoterapist gibi uzman kişilerden yardım alarak programınızı oluşturun. Çünkü fitness, diğer spor türlerine göre yaralanmalara ve sakatlanmalara daha açık. Kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olan fitness metabolizmanızı da hızlandırır. Bu nedenle kilo vermek isteyenler için iyi bir tercih olabilir. Eğer kardiyo antrenmanları ile dönüşümlü olarak yaparsanız daha hızlı sonuçlar alabilirsiniz.

 

**Sayfanın içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ