Bizi Takip Edin!

Açık Havada Yapabileceğiniz 5 İzole Egzersiz Türü

Dünyamız bir süredir küresel çapta bir salgının etkisi altında. Henüz yeni yeni vaka sayılarının azalması ile birlikte normalleşme sürecine girilmeye başlandı. Salgın öncesinde birçok kişi spor salonlarına gidiyordu. Salgından sonra ise birçok kişi evde spor yapmaya başladı. Neyse ki normalleşme sürecinin başlaması artık açık havada da spor yapmaya imkân tanıyacak. Peki açık havada izole bir şekilde egzersiz yapmak mümkün mü? Tabii ki mümkün. Hatta gerekli kurallara uyulması neticesinde; oldukça faydalı bir aktivite. Çünkü salgın ile birlikte bağışıklık sistemimizin güçlü olması gerektiğini gördük. Bu süreçte tedbiri elden bırakmadan bağışıklık sistemimizi desteklemek için egzersiz yapmaya devam etmek şart. İşte açık havada yapabileceğiniz egzersiz türleri!

Bisiklet

Bisiklet

Bisiklet kalp sağlığını iyileştiren, kasları güçlendiren, eklem ağrılarını azaltan, duruşu iyileştiren ve stresi azaltan bir spor türüdür. İstanbul’da ve Türkiye’nin birçok noktasında izole bir şekilde bisiklet sürülecek birçok nokta bulunmaktadır.

Yürüyüş ve Koşu

Koşma ve yürüyüşün kilo kontrolü sağlamak, kardiyovasküler zindeliği geliştirmek, kasları güçlendirmek ve kemik sağlığını korumak gibi birçok faydası bulunmaktadır. Bu yüzden normalleşme sürecinde yürüyüş ve koşu yapmak açık havada yapılabilecek faydalı egzersizler arasındadır. Bu egzersiz türleri oldukça maliyetsizdir ve izole bir şekilde yapmaya elverişlidir. İstanbul’da bulunan ve fazla kalabalık olmayan yürüyüş noktaları veya doğayla iç içe alanlar bu sporlar için tercih edilebilir.

Fitness

fitness

Fitness kalp sağlığını güçlendiren, tansiyonu iyileştiren, kolesterol dengesini sağlayan, kilo kontrolü sağlayan ve uyku problemine iyi gelen bir egzersiz türüdür. Dışarıda fitness yaparken tek ihtiyacınız olan şey spor kıyafetlerinizdir. Ekstra olarak YouTube’dan, Instagram’dan ve ilgili aplikasyonlardan işinin ehli insanları takip ederek vücut ağırlığı ile yapılan egzersizler öğrenilebilir ve uygulanabilir. Bu sporu yapmak için evin bahçesi, sahil kenarı, orman veya parkta tenha bir köşe seçilebilir.

Pilates

20. yüzyılın başlarında Joseph Hubert Pilates tarafından geliştirilen ve günümüzde en çok sevilen egzersiz sistemlerinden bir tanesi olan pilatesin; vücudun merkezini güçlendirmek, beden farkındalığı kazandırmak, doğru nefes almayı öğretmek, akciğerlerin oksijen kapasitesini arttırmak, derin kasları çalıştırmak gibi birçok faydası bulunmaktadır. Pilates koronavirüs normalleşme sürecinde açık havada izole bir şekilde kolayca yapılabilecek bir egzersiz türüdür. Spor kıyafetlerinizi giydikten sonra ihtiyacınız olan tek şey yeşil bir alan ve matınızdır. İster bahçeye çıkabilir, isterseniz sevdiğiniz bir park veya ormanlık alanda tenha bir bölgede bu sporu keyifle yapabilirsiniz.

Yoga 

Yoga

Yoganın bilimsel olarak kanıtlanmış birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar arasında esnekliği ve dengeyi arttırması, kalp sağlığına olumlu katkı sağlaması, kronik ağrıları azaltması, stresi ve anksiyeteyi azaltması, nefes alışverişini düzeltmesi gibi birçok fayda yer alır. Yoga yaparken zaten tek başına olmak gerekir, bu da koronavirüs süreci için muhteşemdir. Sabahın erken saatlerinde açık havada sakin bir alan bularak keyifli bir şekilde egzersiz yapabilirsiniz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ