Bizi Takip Edin!

Açık Havada Koşu Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Açık havada spor yapmak

Koşu yapmak, genelde kilo vermeye yardımcı olduğu için tercih edilse de aslında faydaları bununla sınırlı değil. Çünkü koşu yapmanın fiziksel faydaları olduğu kadar mental faydaları da var. Düzenli koşu yapmak, en başta hem fiziksel hem de ruhsal açıdan daha zinde hissetmenizi sağlıyor. Bir de bu etkili egzersizi açık havada yapıyorsanız açık havada egzersiz yapmanın faydaları ile etkisini ciddi şekilde artırmış oluyorsunuz! İşte açık havada koşu yapmanın saymakla bitmeyecek faydaları!

Koşu yapmanın faydaları: Açık havada koşu yapmak yağ yakımını hızlandırır

Bazı bilimsel araştırmalar, açık havada egzersiz yapmanın yağ yakımını hızlandırıcı bir etkisi olduğunu söylüyor. Ayrıca moral yükseltici ve kişinin kendine güveninin artmasına yardımcı bir etkisi de söz konusu. Yapılan egzersizin koşu olduğunu düşündüğümüzde ise tüm bu olumlu etkiler iki katına çıkıyor!

Koşu yapmanın faydaları: D vitamini Açık havada spor yapmak

Açık havada koşu yapmak, kasların yapılanması için gerekli olan doğal steroidlerin önemli ham maddelerinden biri olan D vitamini alımını sağlıyor. Bu da kalp hastalıkları, Alzheimer, depresyon, bağ dokusu sakatlıkları gibi istenmeyen durumların önüne geçiyor.

Koşu yapmanın faydaları: Sağlıklı uyku

Açık havada koşu yaparken alınan gün ışığı, geceleri vücudun uyku moduna geçmesi için uyarıcı görevi görüyor. Bu nedenle uykusuzluk probleminin de ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.

Koşu yapmanın faydaları: Sakinleştirici etki

Açık havada, özellikle de yeşil alanlarda koşu yapmak, sakinleştirici bir etki sağlıyor. Bu da kendinizi stresten arınmış ve huzurlu hissetmenize yardımcı oluyor.

Koşu yapmanın faydaları: Bağışıklık sistemine dost

Açık havada koşu yaparken, kapalı bir alanda koşu yaparken aldığınızdan çok daha fazla oksijen alıyorsunuz. Bol oksijen ile yapılan egzersiz ise bağışıklık sistemine dost bir egzersiz oluyor.

Koşu yapmanın faydaları: Vücut dengesi

Bazı bilimsel araştırmalar; koşu sporu sırasında kol, bacak ve omuzların yapmış olduğu hareketlerin vücudun dengeyi sağlamasına yardımcı olduğunu ortaya koyuyor.

Koşu yapmanın faydaları: Moral ve motivasyon

Açık havada koşu yapmanın fiziksel yararları kadar psikolojik yararları da olduğunu söylemiştik. Koşu sırasında vücutta, ruh sağlığı için oldukça önemli bir hormon olan endorfin hormonu salgılanıyor. Bu da moral ve motivasyon artışına yardımcı oluyor.

Koşu yapmanın faydaları: Disiplin

Sabahın erken saatlerinde açık havada koşu yapmak, kendinizi fiziksel ve ruhsal anlamda daha iyi hissetmenizi sağlayacağı için kısa bir süre içinde alışkanlık haline gelebiliyor. Bu sağlıklı alışkanlığı kazandığınızı görmek ise spora karşı daha istekli olmanızı ve daha disiplinli olmanızı sağlıyor.

Koşu yapmanın faydaları: Kondisyon

Koşu efor gerektiren bir spor olduğu için düzenli olarak ve artan tempolarda yapıldığında kişinin kondisyonunun da anlamlı bir şekilde artmasını sağlıyor. Bu sebeple açık havada düzenli koşu yapan kimseler kolay kolay yorulmuyor ve çok fazla dinlenme ihtiyacı duymuyorlar.

Koşu yapmanın faydaları: Konsantrasyon ve dikkat artışı

Bazı bilimsel araştırmalar, koşmanın beyindeki gri hücrelerin yenilenmesine destek olduğu için konsantrasyon ve dikkat artışı sağladığını ortaya koyuyor. Buna göre düzenli olarak koşu yapan insanların dikkatleri belirgin şekilde artıyor.

Koşu yapmanın faydaları: Basit ve ekonomik

Açık havada koşu yapmak, birçok egzersize göre çok daha ekonomik ve basit! Bu nedenle kişiyi hiçbir şekilde zorlamıyor. Çünkü bu sporda yapacağınız saat ve yere tamamen siz karar veriyorsunuz. Yani sadece disiplinli olmanız ve düzenli aralıklarla koşmanız yeterli!

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ