Bizi Takip Edin!

Açık Havada Yapılabilecek En Etkili Egzersizler

Açık Havada Yapılabilecek En Etkili Egzersizler

Kendinizi her zaman dinç ve sağlıklı hissetmek istiyorsanız öncelikle beslenmenize dikkat etmeli, vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri mutlaka almalısınız. Ayrıca sindirim sisteminizi güçlendiren probiyotikleri de kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Tüm bunların yanında vücudunuzun direncini yükseltmenize yardımcı olan egzersizleri de düzenli olarak yapmalısınız.

Siz de fit kalmanın yollarını arıyor ama spor salonlarına hapsolmak istemiyorsanız, birbirinden keyifli açık hava egzersizleri arasından kendiniz için en uygun olanları seçerek hem eğlenebilir hem de formda kalabilirsiniz. “Peki, açık havada hangi egzersizleri yapabilirim?” diye soruyorsanız gelin, neler yapabileceğinize bir bakalım.

Yürüyüş Yapın

Açık havada yapabileceğiniz en kolay aktivite, kuşkusuz yürüyüş. Uygun bir ayakkabı dışında başka bir ekipman gerektirmeyen yürüyüş, bedeni ve zihni aktif hale getirmenin en kolay ve masrafsız yolu. Yürüyüş, vücudunuzdaki kan dolaşımını hızlandırır ve metabolizmanızın daha düzenli çalışmasına yardımcı olur. Böylece kendinizi çok daha zinde hissedersiniz. Bu etkinliği sahil, park ve yürüyüş yollarında yapabileceğiniz gibi; orman ve dağ gibi lokasyonlarda da yaparak daha keyifli ve macera dolu bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Koşuya Çıkın

Koşuya Çıkın

Koşu egzersizi, kan basıncını dengeleyerek vücudunuzdaki yağ oranını azaltmanıza yardımcı olur. Ayrıca tüm kas gruplarını çalıştırdığı için vücudunuzda dengeli bir kas yoğunluğu oluşmasını da sağlar. Düzenli olarak yaptığınızda ise bağışıklık sisteminizin sağlıklı çalışmasını destekler ve zihni açar. Ormanda, sahilde ya da dağlarda uygulayabileceğiniz bu egzersiz ile hem formunuzu koruyabilir hem de dayanıklılığınızı arttırabilirsiniz.

Bisiklete Binin

Açık hava egzersizleri arasında en eğlenceli olan aktivitelerden biri de bisiklete binmek. Akciğerlerin oksijen depolama kapasitesini yükselttiği için çok daha dinç hissettiren bu egzersiz, vücudunuzdaki yağ oranının azalmasına da yardımcı olur. Özellikle bacak kaslarınızın çalışmasını sağlayan bu aktivite ile hem yepyeni yerler keşfedebilir hem de formunuzu koruyarak sağlık dolu bir hayatın tadını çıkarabilirsiniz.

Yüzün

Yüzme egzersizi, suyun direncine karşı bir kuvvet gerektirdiği için tüm vücut kaslarınızın sürekli hareket etmesini sağlar. Böylece vücut kaslarınız orantılı olarak güçlenir. Kas ve eklem ağrılarına iyi geldiği için doktorlar tarafından da önerilen bu egzersiz, vücuttaki yağ yakımını hızlandırır ve stres seviyesini düşürür. Bu egzersiz ile denizin serin sularında eğlenerek formunuzu koruyabilirsiniz.

Yoga ve Pilates Yapın

Yoga ve Pilates Yapın

Son yılların en popüler aktiviteleri arasında yer alan yoga ve pilates, zihinsel ve bedensel olarak kendinizi her zamankinden çok daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Her iki egzersiz de meditasyon yeteneğinizi geliştirerek doğru nefes almanızı sağladığı için sakinleştirici bir etki gösterir. Bu egzersizlerle kaslarınız daha güçlü ve daha esnek hale gelir. Vücudunuz hem sıkılaşır hem de daha estetik bir görünüm kazanır. Parklarda kalabalık gruplar halinde de yapılan yoga ve pilates, hem fit kalmanıza hem de yeni arkadaşlıklar kurmanıza vesile olabilir.

İp Atlayın

Çocukların vazgeçilmez oyunlarından biri olan ip atlama, yetişkinler için hem bir eğlence hem de bir spor aktivitesi olabilir. Kalori yakarak daha fit bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olan bu egzersiz için evinize en yakın parkı tercih edebilirsiniz. Sizi adeta çocukluğunuza götürecek bu keyifli egzersizi yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. Böylece sizi zorlayan egzersiz yapma fikri bir eğlenceye dönüşür ve formda kalmanız çok daha kolaylaşır.

Squat Yapın

Açık havada squat egzersizi yaparak kalça ve bacaklarınızın sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.

  • 10-12 tekrarlı setler halinde yapabileceğiniz bu egzersiz için ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve kollarınızı yere paralel olacak şekilde ileriye uzatın.
  • Vücudunuzun üst kısmını öne doğru ayak hizanızda eğin.
  • Bu harekette kalçayı dışarı doğru çıkarıp çömelmiş vaziyette yaklaşık 15 saniye kalın.

Ön bacak, arka bacak ve kalça kaslarınızın güçlenmesini sağlayan bu egzersiz, bel ve sırt kaslarınızı da etkili bir şekilde çalıştırır.

Superman Egzersizi Yapın

Superman Egzersizi Yapın

Açık havada yapabileceğiniz en kolay egzersizlerden biri olan superman hareketi, özellikle sırt ve karın kaslarını güçlendirerek ağrılarınızın azalmasına yardımcı olur.

  • Bu egzersizi yapmak için yere yüz üstü uzanın.
  • Karnınız yerden ayrılmayacak şekilde kollarınızı ileriye uzatın ve bacaklarınızı da gergin bir pozisyonda tutun.
  • Daha sonra, derin nefesler alarak kol ve bacaklarınızı aynı anda yukarı kaldırın.
  • Bu pozisyonda 2-3 saniye bekledikten sonra hareketi birkaç kez daha tekrar edin.

Fakat bel bölgenizle ilgili problemleriniz varsa bu egzersizi yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Fitness Aletlerinden Faydalanın

Sporu teşvik etmek amacıyla parkların içerisine yerleştirilen fitness aletlerini kullanarak da formunuzu korumanız mümkün. Gün içerisinde kendinize ayıracağınız 30 dakika ile vücudunuzun daha sıkı bir form kazanmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle kol, bacak ve sırt kaslarınızı kuvvetlendirmenize yardımcı olan bu aletler, vücudunuzun toparlanmasını ve daha fit görünmesini sağlar.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ