Bizi Takip Edin!

İlkbahar Aylarında Sağlıklı Beslenmenin 10 Önemli Püf Noktası

İlkbaharda havanın aniden ısınması ile yaşadığımız sıcaklık değişimleri; yorgunluk, halsizlik, stres, mutsuzluk, sürekli uyku hali gibi sorunları ortaya çıkarabiliyor. Bu durumdan kurtulmanın en temel yolu, sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmaktan geçiyor. Tek tip ve düzensiz bir beslenme, bahar yorgunluğu şikayetlerini arttırabiliyor. İlkbaharda bu şikayetleri azaltmak, yaza daha fit bir vücutla, daha güzel bir ciltle ve parlak saçlarla girmek istiyorsanız beslenme düzeninizde küçük değişiklikler yapmalısınız. İşte ilkbahar aylarında sağlıklı beslenmenin 10 önemli püf noktası…

Su İçmeyi Ertelemeyin

Su İçmeyi Ertelemeyin

Su; mevsimsel değişiklikler sebebiyle vücudunuzda oluşan ödemi ve toksinleri atar, metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur. Baş ağrısı, kas krampları gibi problemleri yaşamak istemiyorsanız günlük sıvı alımınızı arttırmalısınız. Sıcaklığın ve terlemenin arttığı bahar günlerinde daha çok sıvı kaybı yaşıyoruz. Bu nedenle su içmek için susamayı beklemeyin. Eğer gün içinde su içmek aklınıza gelmiyorsa su içmeyi hatırlatan uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Günlük içilmesi gereken su miktarı kişiden kişiye değişse de uzmanlar günde ortalama 8-10 bardak su içilmesini tavsiye ediyor.

Öğün Atlamayın

Genelde sabahları kahvaltı öğününü atlama eğiliminde olabiliyoruz. Fakat gün içerisinde öğün atlamak uzayan yaz günlerinin akşamlarında daha çok yemenize sebep olabilir. Bu durum, gecenin ilerleyen saatlerinde kan şekeri dengenizi bozabilir ve devamlı bir yeme isteği döngüsüne girebilirsiniz. Bu da kilo alımını kaçınılmaz kılar. Bu nedenle öğün atlamaktan vazgeçin.

Beslenme Rutininizde Sağlıklı Atıştırmalıklara Yer Verin

Beslenme Rutininizde Sağlıklı Atıştırmalıklara Yer Verin

Beslenmenizde ara öğünlere yer veriyorsanız bu ara öğünlerde şeker, tatlı, cips gibi sağlıksız seçenekleri sağlıklı alternatifler ile değiştirmeye çalışın. Kuru yemiş, taze meyve ve sebze, yoğurt gibi besinler sağlıklı alternatifler için faydalı seçenekler olabilir. Vücudunuz da zamanla bu yiyeceklere uyum sağlayacak ve işlenmiş gıdaları istemeyeceksiniz.

Yağlı Besinlerden Uzak Durun

Sıcak günlerde fazla yağlı besinler midenize iyi gelmez ve sindirim problemleri yaşamanıza sebep olabilir. Özellikle kızartma gibi sağlıksız tercihler yorgunluk şikayetlerinizi daha da arttırabilir. Bu nedenle sıcak günlerde özellikle akşam saatlerinde yağlı besinlerden uzak durmaya çalın.

Mevsim Meyve ve Sebzelerini Tercih Edin

Günümüzde her çeşit meyve ve sebzeye istediğimiz zaman ulaşabilmek mümkün. Fakat mevsiminde, taze meyve ve sebzelerin vücudunuz için çok daha iyi olduğunu unutmayın. Sebze ve meyve çeşitlerinin yavaş yavaş arttığı bu aylarda sofraları vitamin ve mineraller açısından daha zengin hale getirmelisiniz.

Tuz Vücudunuza İyi Gelmeyebilir

Tuz Vücudunuza İyi Gelmeyebilir

Tuz ve tuz içeriği yüksek gıdalar vücudunuzun su toplamasına sebep olur ve ödem yapar. Bu nedenle özellikle ilkbahar aylarında tuz tüketimine daha çok dikkat etmelisiniz. Yemeklerinizi tuz yerine farklı baharatlar ile lezzetlendirmeyi deneyebilirsiniz.

Vitamin ve Mineral Değerlerinize Göre Beslenin

Mevsim geçişlerinde kan değerlerinize baktırmayı ihmal etmeyin. Yorgunluk şikayetleriniz herhangi bir vitamin veya mineral eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Vitamin ve mineral değerlerinize göre beslenirseniz çok daha dinç ve sağlıklı hissedersiniz.

Probiyotik Takviyesi Alabilirsiniz

Probiyotikler bağırsakları düzenleyerek vücudunuzun daha fonksiyonel çalışmasını destekler. Mide şikayetlerine açık olduğumuz bahar dönemlerinde probiyotikler vücudumuz için çok daha önemli hale gelir. Bu nedenle gerekirse doktorunuza da danışarak günlük rutinlerinize probiyotik takviyelerini de ekleyebilirsiniz.

Günde 1 bardak Bitki Çayı İçmeyi Deneyin

Bitki çayları, sebebiyle metabolizma hızını arttırmayı destekler. Bunun yanında iştah azaltıcı, sindirime yardımcı etkileri de vardır. Bitki çayı düzenli olarak içildiğinde bazı rahatsızlıkların tedavisini de hızlandırır. Kendinize ve damak tadınıza uygun bitki çaylarını bulduktan sonra düzenli olarak günde 1 bardak içmeyi deneyin.

Yemek Saatlerinizi Düzenleyin

Sağlıklı beslenmenin en önemli adımlarından biri de, öğün saatlerini belirlemek ve belirlenenin dışına çıkmamaktan geçiyor. Özellikle kahvaltı için metabolizmanın hızlı çalıştığı günün erken saatlerini tercih edebilirsiniz. Ana öğünlerde çok fazla kalori alımını engellemek için beslenmenizi ara öğünler ile destekleyebilirsiniz. Ara öğün sayısını vücudunuzun ihtiyacına göre belirleyebilirsiniz. Akşam yemeklerini hafif ve az kalorili yemeklerle geçirmek, bahar aylarında hazımsızlık sorunu yaşamanızı engellemeye yardımcı olur.

 

**Sayfanın içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ