Bizi Takip Edin!

Yüzme Sporunun Sağlığımıza Olan 8 Faydası

Yüzme sporu

Yüzme sporu ile kol, bacak ve daha birçok kas grubu aktif bir şekilde çalışır. Kas gruplarımızın aktif bir şekilde çalışması ise birçok faydayı beraberinde getirir. Kardiyovasküler sistem desteklenir, kilo kontrolü sağlanır, kemikler güçlenir. Yüzmenin faydaları nedir merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. İşte maddeler halinde yüzme sporunun faydaları.

Yüzmenin faydaları: Kilo kontrolü sağlar

70 kilo olan birisi serbest yüzme tekniği ile hızlı bir şekilde yüzerse saatte yaklaşık 700 kalori yakabilir. Eğer serbest stille yavaş bir şekilde yüzerse 500 kalori yakabilir. Yüzme sporu yüksek kalori yakımı ile kişinin kilo kontrolü sağlamasına destek olur. Tabii ki kişinin yüzme hızı ve fiziksel özellikleri yakılan kaloriyi etkileyecektir. Fakat yüzmenin kilo üzerindeki etkisine baktığımız zaman ideal ve sağlıklı bir spor olduğunu açıkça söyleyebiliriz.

Yüzmenin faydaları: Kaslar güçlenir

Hepimiz su içerisinde hareket etmenin ne denli zor olduğunu biliriz. Bunun sebebi ise suyun direncinin havaya göre 44 kat daha fazla olmasıdır. Suyun direncinin fazla olması ise yüzme esnasında daha fazla efor sarf etmemiz demektir. Sarf edilen bu efor ile kaslar daha fazla güçlenir ve şekillenir.

Yüzmenin faydaları: Kalp sağlığını destekleyicidir

Yüzme esnasında su, vücudumuzun tüm yüzeyiyle temas eder. Suyun yoğunluğunun fazlalığı vücudumuza hafif bir basınç uygulanmasını sağlar. Var olan bu basınç kan dolaşımının artmasını destekler. Kan dolaşımının etkin olması ile kalp sağlığı desteklenir. Yüzme aynı zamanda kalp ritmini düzenlemeye yardımcı olur ve akciğerin solunum kapasitesini arttırarak kalbe temiz kanın ulaşmasını destekler. Bu yüzden yüzme sporu kalp sağlığı için birçok yönden destekleyici bir spordur.

Yüzmenin faydaları: Esneklik kazandırır

Suyun yoğunluğu ile kemikler ve eklemler rahatlar. Kemik ve eklemlerin rahatlık kazanması ise esneklik kazanılması demektir. Bu da uzuvların daha geniş açılarla açılabilmesi anlamına gelir.

Yüzmenin faydaları: Kas ve eklem problemleri için idealdir

Kas, eklem ve kemik sorunlarında fiziksel aktivite olarak yüzme ideal bir spordur. Su içindeyken kas ve eklemlerin diğer organ ve bölgelerle omurgaya baskı hissettirilmeden uyum içinde çalışması sağlanır. Diğer bir yandan sıcak veya ılık su eşliğinde yüzmek; sırt ağrıları, eklem ağrıları, eklem iltihabı ağrıları gibi ağrıların giderilmesine yardımcı olabilmektedir.

Yüzmenin faydaları: Stres seviyesini düşürür

Yüzücüler üzerinde yapılan araştırmalar yüzme sporunun stresi azalttığı yönündedir. Bir diğer yandan bazı araştırmalar, yüzme sporunda fiziksel aktivite yoğun olduğu için yüzmenin serotonin hormonunu destekleyici bir etkisi olduğunu söylemektedir. Fiziksel performans ile kişinin yorulması; sinir ve öfke gibi mental durumların minimuma indirilmesini sağlayarak, kişiyi ferah ve iyi hissettirebilir.

Yüzmenin faydaları: Sağlıklı bir uyku sağlar

Fazla enerji harcayarak uykuya geçişin hızlandırılması halk arasında bilinen bir gerçektir. Suyun direncinin fazla olması ve buna bağlı olarak yüzmenin fazla efor sarf ettirmesi kişiyi oldukça fazla yorar. Aşırı derecede enerjinin harcanması kişinin yorulmasına ve uyku yoğunluğunun artmasına neden olur. Kişi yorulmuş bir beden ile uyku süresini daha yoğun bir şekilde geçirir.

Yüzmenin faydaları: Kolesterol seviyesini dengeler

Yüzme sporunda, enerji için depolanan yağlar aktif bir şekilde kullanılır. Diğer spor türlerine göre 3 ile 5 kat daha fazla kalori harcatan bu spor kolesterolün normal seviyelerde tutulmasına yardımcı olur.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ