Yüzme Sporunun Beden Sağlığımıza Olan 10 Faydası

Yüzme Sporu

Su, insan için başlı başına muhteşem bir araçtır. Su, kişiye sakinlik verir ve vücut ağrılarını hafifletir. Suyun egzersiz ile birleşmesi ise muhteşem bir kombinasyondur. Suda yapılabilecek sporların başında ise yüzme sporu gelmektedir. Yüzme, kasları aktif bir şekilde çalıştırmasıyla, kalori harcatmasıyla ve diğer faydalarıyla her mevsimin vazgeçilmezlerindendir. Gelin yüzme sporunun beden sağlığımıza olan faydalarına birlikte bakalım!

Kalori yaktırır

Şüphesiz yüzme sporunu en cazip kılan faydalardan ilki kalori yaktırmasıdır. Bu yüzden kalori yakarak, forma girmek isteyenler için biçilmiş kaftandır. 40- 60 dakika arası orta tempoda yüzmek ortalama olarak 500 kalori yakmanıza yardımcı olur. Diğer bir yandan yüzme esnasında yüksek efor sarf etmekten dolayı metabolizma aşırı derecede hızlanacaktır. Bu durum yüzme sonrasında kalori yakımının devam etmesi anlamını taşır.

Tüm kas gruplarını çalıştırır

Yüzme tüm kas gruplarını layığıyla çalıştırmaktadır. Bu noktada diğer egzersiz ve spor türlerinden ayrılır. Tabii ki birçok spor türünde asıl ve destekleyici kas grupları aktive olmaktadır. Fakat yüzme sporunda tüm kas grupları eşit oranda ve sağlıklı bir şekilde aktive olur. Bu durum ise kemik ve kas sisteminin sağlıklı olması anlamını taşır.

Vücut dengesini ve koordinasyonunu artırır

Yüzme sporunun bir diğer faydası vücut koordinasyonunu ve dengesini artırmasıdır. Tüm yüzme stillerinde bacak, kol, baş ve gövde bir uyum içinde çalışır. Oranlı bir şekilde aktive olan kaslar denge ve beden koordinasyonu demektir.

Postürünüz düzelir

Tüm kas gruplarının oranlı bir şekilde çalışmasının yukarıda saydıklarımızdan çok daha fazla faydası bulunmaktadır. Yüzme vücudu aşırı derecede zorlamaz. Yani kaslar ve kemikler kapasiteleri doğrultusunda güç üretir. Bu da omurga sağlığının korunması anlamını taşır. Bu doğrultuda sırt veya bel ağrısı çekenler, masa başı çalışanlar ve duruş problemleri olanlar için iyi bir seçimdir.

Ruh sağlığını olumlu yönde etkiler

Yüzme her şeyden önce bir egzersizdir. Vücudun bir spor türüyle hareket etmesi beraberinde birçok faydayı getirir. Yüzdüğünüz zaman serotonin ve dopamin gibi ruh sağlığına iyi gelen hormonlar salgılanmaya başlar. Diğer bir yandan suyun ferahlığı ve yumuşaklığı sakin ve dingin hissetmenize yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Yüzerken tıpkı diğer spor türlerinde olduğu gibi kaslarınızda zorlamadan dolayı masum mikro hasarlar oluşur. Bu mikro hasarlar vücut tarafından tamir edilirken bağışıklık sistemi hücreleri aktive olur. Diğer bir yandan yüzme ile birlikte hücrelere eşit oranda kan ve oksijen gitmesi vücudun toksinlerden arınmasını sağlar. Aynı zamanda yüzme esnasında lenf sistemi düzenlenir, akyuvarlar korunur ve bedende dengeli bir şekilde dağılım gerçekleşir.

Esnekliği artırır

Eğer kas gelişiminden ve esneyememekten dolayı şikayetçiyseniz yüzme sizin için muhteşem bir seçim olabilir. Çünkü su içinde eklem ve kemikler muhteşem bir şekilde rahatlar. Bu da uzuvların daha geniş açılara ulaşabilmesi ve esneklik kazanılması anlamını taşır.

Kolesterolü dengeler

Yüzme efor sarf ettiren bir egzersiz olduğu için yağ depolarının kullanımını teşvik eder. Bu sayede daha fazla kalori yakımı olur. Bundan dolayı da istenmeyen kötü kolesterol dengede tutulabilir.

Beyne daha fazla oksijen gider

Yüzme kemik, eklem ve kastan çok daha fazlasıdır. Yüzme ile birlikte beyin performansı artar. Bunun nedeni kan akışının artması ve oksijenin beyine daha sağlıklı bir şekilde ulaşmasıdır. Bu durum ise iyi bir hafıza, bilişsel işlev ve uyanıklık demektir.

Ve yüzmenin diğer faydaları…

 Tabii ki yüzmenin faydaları bunlarla da bitmez. Yüzme her yaş grubu için uygun bir spordur. Bunun yanı sıra bunaltıcı yaz günlerinde ferahlamak için iyi bir seçimdir. Yüzme herkes tarafından yapılabilen bir spor olduğu için sosyalleşmeyi de beraberinde getirir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ