Bizi Takip Edin!

Sağlıklı Eklemler İçin Kilo Kontrolünün Önemi

Kilo kontrolü

Eklemlerimiz kemik ve kas sistemimizin tamamlayıcısı olan yapılardır ve vücudun hareket etmesini sağlarlar. Bu yüzden bizim için önemleri büyüktür. Dolayısıyla eklemler her zaman sağlıklı tutulmaya çalışılmalıdır. Peki eklem sağlığı için neler yapılabilir? Eklem sağlığı için yapılabilecek birçok şey vardır. Bunlar arasında eklem dostu besinler tüketmek, duruşu düzeltmek, kilo vermek, dar kıyafetler giymemek, egzersiz yapmak, sıvı alımına dikkat etmek, egzersizlerde aşırıya kaçmamak gibi onlarca madde bulunmaktadır. Bu maddelerin içinde ise kilo kontrolü oldukça önemli bir madde olarak karşımıza çıkar. Çünkü kilo kontrolü eklem sağlığı için bir olmazsa olmazdır ve bu konuya mutlaka dikkat edilmelidir. Hadi gelin, hep birlikte sağlıklı eklemler için kilo kontrolünün önemini daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Kilo vermek sağlıklı eklemler için neden önemlidir?

Kilo kontrolünün eklem sağlığı üzerindeki etkisini anlayabilmek için öncelikli olarak eklemlerin görevlerine göz atmak gerekiyor. Eklemler kemiklerimizi birleştirerek bükülme ve eğilme gibi eylemlerin gerçekleşmesine yardımcı olurlar. Ve biz bu sayede hareket edebiliriz. Eklemlerimizin görevlerini kısaca inceledikten sonra, bir de hareket etme zorunluluğumuzu göz önünde bulundurursak kilo kontrolünün önemini doğru bir şekilde anlayabiliriz. Vücut ağırlığının fazla olması eklem sağlığını direkt olarak etkiler. Aşırı kilolar eklemleri baskıya maruz bırakır. İdeal kiloda olmak ise eklemlerin sağlıklı olması demektir. Eğer kişi ideal kiloda değilse eklem sağlığı için mutlaka ideal kilosuna dönmelidir. Kilo vermek; diz, sırt, kalça ve sırt gibi birçok önemli noktanın yükünü azaltmak demektir. Kaybedilen 1 kilo dizlerdeki 4 kiloluk basıncı yok etmektedir. Aşırı yükleme sonucunda kıkırdak dokunun hızlı bir şekilde aşınması kireçlenmeye ve farklı eklem sorunlarına neden olabilir.

Kilo kontrolü beslenme düzeni ile sağlanabileceği gibi egzersizler ile de desteklenebilir. Egzersizler kilo vermeyi ve formda kalmayı sağlarken bir yandan da eklem hareket açıklığını korur. Tabii ki konu eklem sağlığı olunca özellikle eklem hareket açıklığını koruyan egzersizlere yoğunlaşmak daha doğru olacaktır.

Kilonun baskı yaratarak eklemlere zarar vermesinin yanı sıra fazla kiloya bağlı olarak vücutta bulunan yağın, enfeksiyonlara sebebiyet verebilecek zararlı maddelerin vücutta barındırılması anlamına geldiğini de unutmamak gerekir.

Yani kilonun eklemlere zarar vermesini engellemek için kilo kontrolü mutlaka sağlanmalıdır. Aksi takdirde türlü sağlık sorunları meydana gelebilir. Bunun için boy ve cinsiyete göre vücut kitle endeksi mutlaka hesaplanmalıdır.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ