Bizi Takip Edin!

Yüksek Bir Zihinsel Performansa Ulaşmanın 7 Yolu

Birçoğumuz zihnimizi tam anlamıyla kullanamamaktan şikayetçiyiz. Aslında beynimiz çok daha yüksek performansla çalışabilir. Fakat yanlış beslenme ve yaşam alışkanlıklarımız; hatta yapmadıklarımız ile zihnimizi tam performansla kullanamayız. İşte yüksek bir zihinsel performansa ulaşmanın yolları.

Egzersiz yapmak beynin gelişmesini sağlar

Araştırmalar egzersiz yapmanın beynin büyümesini ve gelişmesini sağladığını gösteriyor. Egzersiz sinir kavşaklarının sayısını artırarak beynin daha etkili bir şekilde çalışmasına ve yeni hücrelerin oluşmasına neden oluyor. Egzersizi kapalı ortamda değil de açık havada yapmak ise D vitamini alımı sağlayarak zihnin daha yüksek performansla çalışmasını sağlıyor. Eğer tek başına egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız bunu hoşlanacağınız hale getirin. Örneğin komşularınız veya dostlarınızla birlikte bahçe işleri yapın, yeni yerler görün ve yeni şeyler yapın.

Stresten uzaklaşın

Reflekslerde ustalaşmak için biraz stres iyidir. Kortizol salınımına yol açarak enerjiyi ve dikkati artırır. Fakat fazlası aşırı kortizol salınımına neden olacaktır. Uzun süreli ve yoğun stres yani kortizol salınımı ise beyinde zehir etkisi yaparak zihinsel performansı baskılayacaktır. Bu yüzden beyni dinlendirmek oldukça önemlidir. Beynimizi dinlendirmeye başladığımı zaman o ‘’kendi halinde çalışma ağı’’ olarak nitelendiren bölümünde kendi başına çalışmaya devam edecektir.

Doğru beslenin

Doğru beslenmek yüksek zihinsel performansın kilit noktalarındandır. Yüksek şeker tüketimi zihnin karmaşıklaşmasına neden olacaktır. Birçok kişi şekerli gıdaları yemeyi sever. Bunlar yendiği zaman beyinde ödül hormonu olarak bilinen dopamin salgılanır. Bu kişinin mutlu olmasını ve zihinsel performansının artmasını sağlar. Fakat diğer bir yandan bağırsaklar da düşünülmelidir. Çünkü bağırsak floramızdaki dengenin bozulması zihinsel performansın düşmesine neden olacaktır. Bağırsaklarımız ”ikinci beyin” olarak adlandırılmaktadır. Aşırı şeker yerine; beynin yapı maddesi olan yağ tüketimi daha önemlidir. Bu doğrultuda avokado, fıstık ve fındık gibi doğal yağ barındıran gıdalar tercih edilmelidir.

Müzik dinleyin ve müzik yapın

Araştırmalar konsantrasyonu artıran müzikler dinlemenin zihinsel performansı arttırabileceğini gösteriyor. Diğer bir yandan müzik yapan ve müzik dinleyen kişilerde beynin birçok kısmının aktif olduğunu gösteriyor.  Bununla birlikte müzik kavrayışı arttırıcı bir etkiye sahip olarak önümüze çıkıyor.

Çalışacaklarınıza hareket halinde çalışın

İşte size zihninizi tam performansla kullanmak için muhteşem bir yöntem. Bu yöntemi aktörler sıkça kullanıyor. Yapmanız gereken şey şu; çalışmak istediğiniz veya ezberlemek istediğiniz metni elinize alın ve hareket halindeyken çalışın. Zihninizin daha yüksek performans ile çalıştığını göreceksiniz.

Doğru bir şekilde uyanın

Hepimiz uykunun bizim için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Peki kaçımız doğru uyanmanın en az uyumak kadar önemli olduğunu biliyor? Uykudan uyanma anımız zihinsel becerilerimiz için büyük önem taşıyor. Örneğin uzun süre karanlıkta kalmak veya birden ışığa maruz kalmak kortizolü tetikleyebiliyor. Bu noktada en ideal uyanış şekli odadaki karanlık seviyesinin yavaş yavaş azalması, ışığın göz kapaklarından sızarak beyni hazırlaması olarak ön plana çıkıyor. Yani sabah yüksek kortizol seviyesi ile uyanmak zihinsel performansı baskılayabiliyor.

Önceden yapmadığınız şeyleri yapın

Durgun bir zihin ve kötü bir hafızanın tek nedeni rutin bir hayat ve gereksiz tekrardır. Eğer zihin performansınızı artırmak ve beyninizi geliştirmek istiyorsanız daha önceden yapmadığınız şeyler yapın. Dil öğrenin, resim kursuna gidin veya daha önceden ”Beceremem” korkusuyla yaklaşmadığınız şeylere yaklaşın.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ