Bizi Takip Edin!

Yaz Aylarında Sıklıkla Sindirim Sistemi Problemi Yaşayanlar İçin Öneriler

Yaz aylarında yüksek sıcaklıklar ve buna bağlı olarak değişen beslenme, uyku gibi yaşam alışkanlıkları sindirim problemlerinin daha sık yaşanmasına sebebiyet verebilir. Çünkü sindirim sistemimiz dengesiz ve sağlıksız beslenme, kafein ve alkol içeren içeceklerin tüketimi, uykusuzluk, stres gibi durumlardan direkt olarak etkilenmektedir. Eğer siz de yaz mevsiminde sıklıkla sindirim problemi yaşadığınızı düşünüyorsanız belki de sağlıklı yaşamaya yeteri kadar özen göstermiyor olabilirsiniz. Peki, ne yapmalı? İşte yaz aylarında sindirim sistemi sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak bazı öneriler.

Porsiyonlarınızı küçültün

Yaz aylarının tatil sezonu olması nedeniyle beslenme konusunda normalden daha abartılı davranabiliyoruz. Gereğinden ve normalden fazla besin tüketmek ise midemizi ciddi şekilde yoruyor. Mide aşırı derecede dolduğunda besinleri sindirme işlemini yeterli miktarda gerçekleştiremiyor. Sonuçta mide krampları ve rahatsızlık hissi gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle sindirim sağlığı için yaz aylarında küçük porsiyonlar tüketmeye özen göstermekte fayda var.

Yeteri kadar sıvı tüketin

Su, sindirim sisteminin aktive olmasını sağlayan ve bu işlemi kolaylaştıran en sağlıklı içecektir. Üstelik suya yaz aylarında, artan sıvı kaybı nedeniyle daha fazla ihtiyaç duyarız. Bu nedenle sindirim sağlığını korumak için günlük tüketilmesi gereken su miktarını (2- 2,5 litre) tüketmeye özen göstermemiz gerekir. Yemeklerden önce ılık su içmenin sindirim sürecinin başlamasına yardımcı olduğunu da söylemeden geçmeyelim!

Hareket edin

Sindirim sisteminin çalışması için yüksek miktarda kan akışına ihtiyacı vardır. Egzersiz ise kan akışını arttıran en sağlıklı aktivitedir. Bu nedenle yemeklerden bir süre sonra veya yemeklerden önce egzersiz yaparak sindirim sürecini destekleyebilir ve olası sindirim problemlerini engelleyebilirsiniz.

Stresten uzak durun

Yukarıda da belirttiğimiz gibi stres, sindirim sistemi üzerinde direkt olarak etki sahibi olabilir. Özellikle yaz aylarının yüksek sıcaklıkları, stres seviyemizi arttırmaktadır. Sonuçta ise ortaya mide krampları, bağırsak problemleri gibi yaşam kalitesini düşüren durumlar çıkmaktadır. Dolayısıyla sindirim problemlerinden kaçınmak için stres kontrolü öğrenilmeli; vücudu strese sokacak durumlardan uzak durulmalı ve rahatlatıcı aktivitelerde bulunulmalıdır.

Aşırı yağlı beslenmeyin

Yaz aylarında sindirim problemlerinden korunmak için aşırı yağlı gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır. Çünkü yağın sindirimi zorlaştırdığı bilinmektedir. Bu mevsimde aldığınız yağ miktarını azaltarak sindirim sağlığınızı destekleyebilir ve bu süreci kolaylaştırabilirsiniz.

Beslenmenize lifli besinleri dahil edin

Lifli gıdalar, zengin lif içerikleri sayesinde sindirim sürecine yardımcı olurlar. Bu nedenle beslenme düzeninize bu türden besinleri ekleyerek sindirim sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Tam tahıllar, kuru erik, armut, narenciye meyveler, nektarin, şeftali, elma, muz, böğürtlen, sarı veya yeşil mercimek, fasulye, nohut gibi baklagiller, brokoli, brüksel lahanası, havuç gibi sebzeler lif bakımından zengin besinlere örnek olarak gösterilebilir.

Tuzlu ve baharatlı gıdaların tüketimini sınırlandırın

Tuzlu ve baharatlı gıdalar sindirim sistemi sağlığını olumsuz yönde etkiler. Üstelik bu etki, yaz aylarında normalden daha fazla hissedilecektir. Bu nedenle olası sindirim problemlerinden uzak durmak için tuz ve baharat kullanımı en aza indirgenmeli, gerekirse hiç tüketilmemelidir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ