Bizi Takip Edin!

Sindirim Sistemimizin İyi Çalışmadığı Durumlarda Vücudumuz Bundan Nasıl Etkilenir?

Vücudumuzdaki her organın ve her sistemin, yaşamımızı sürdürebilmemizi sağlayan hayati görevleri vardır. İşte bunlardan biri de sindirim sistemimizdir. Sindirim sistemi, vücudumuzda bulunan diğer tüm sistemlerin uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlar. Bağışıklık sisteminin güçlü olması ve vücudun hastalıklara karşı korunması; ancak sağlıklı çalışan bir sindirim sistemi ile mümkün olabilir. Sağlıksız bir sindirim sistemi ise vücudun gerekli fonksiyonlarını yerine getirememesine ve tüm işlevlerini yitirmesine neden olur. Bu nedenle sindirim sistemi sağlığı, en fazla dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır. Peki, sindirim sistemimizin iyi çalışmadığı durumlarda vücudumuz bundan nasıl etkilenir? Sindirim sistemi bozuklukları, sadece mide ağrısı ve bağışıklık gibi problemlere neden olmaz; aynı zamanda vücudun enerjisini düşürerek dış uyaranlara karşı daha savunmasız kalmasına da neden olur. İyi çalışmayan bir sindirim sisteminin vücutta neden olabileceği bazı durumlar, şu şekilde sıralanabilir:

Sürekli yorgun hissedersiniz

Sürekli yorgun hissedersiniz

Sindirim sisteminin yetersiz beslenmeye bağlı olarak zayıf düşmesi, bağışıklık sisteminizin de zayıflamasına neden olur. Bu nedenle kendinizi sürekli yorgun hissedebilirsiniz. Bağırsaklarımızda birçok bakteri vardır; ancak bazı durumlarda zararlı bakterilerin sayısı yararlı bakterilerden fazla olabilir; yani bağırsak floramız dengesini kaybedebilir. İşte bu durum bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve hatta yetersiz kalmasına neden olur. Bu nedenle; eğer kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız bu, vücudunuzda bir şeylerin ters gittiğinin bir işareti olabilir.

Sindirim Sistemi İyi Çalışmazsa Cilt problemleri yaşarsınız…

Vücudumuzdaki en büyük organ olan derimiz, iç organlarımızda bir problem olduğunda mutlaka sinyal verecektir. Bu da genelde yüz bölgesinde ortaya çıkar. Eğer yanaklarınızda sürekli olarak kızarıklık, sivilce, tahriş gibi cilt problemleri gözlemliyorsanız; bu sindirim sisteminizin iyi çalışmadığı anlamına geliyor olabilir.

Depresif duygular hissedersiniz

Beynimizin sindirim sistemimizle direkt olarak ilişki içerisinde olduğu, son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarla ortaya çıkmıştır. Eğer çok çabuk sinirleniyorsanız, sürekli endişeli ve depresif hissediyorsanız; bütün bunlar sindirim sistemi problemi yaşadığınızın işaretleri olabilir. Çünkü bağırsaklarımızda sinir sistemimizin bir bölümünü oluşturan milyonlarca nöron bulunmaktadır. Bağırsaklarımızdaki bakteri dengesi bozulduğunda ise bakteriler beynimize olumsuz geri bildirimler yaparak bu tarz olumsuz hislerin ortaya çıkmasına neden olabilirler.

Enfeksiyon problemleri yaşarsınız…

Sürekli tekrarlayan enfeksiyonlar, sindirim sisteminizin iyi çalışmadığının bir göstergesi olabilir. Çünkü bağışıklık sisteminiz zayıfladığında; vücudunuz zararlı bakteriler ve enfeksiyonlarla başa çıkacak gücü kendinde bulamaz. Bu nedenle sürekli olarak enfeksiyon şikayetleri yaşıyorsanız, sindirim sistemi sağlığınızı kontrol ettirmenizde fayda olabilir.

Kabızlık, hazımsızlık gibi sıkıntılar yaşarsınız…

Eğer sürekli olarak kabızlık problemi yaşıyorsanız, bunun nedeni büyük ihtimalle bir sindirim sistemi problemi yaşıyor olmanız olabilir. Kabızlık, vücuttan atılması gereken zararlı maddelerin vücutta kalmasına ve toksin üretmesine neden olur. Bu da bağırsak sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle sürekli kabızlık problemi yaşanması durumunda mutlaka uzman desteği alınması gerekir.

Uyku problemleri ortaya çıkar

Eğer sürekli olarak uyku problemleri yaşıyorsanız, bunun nedeni de sindirim sistemindeki aksaklıklar olabilir. Çünkü gece boyu deliksiz uyumak, aslında sağlıklı bir sindirim sisteminin işaretidir. Bu nedenle, siz de sindirim sistemine dost gıdalarla beslenerek uyku problemlerinizin ortadan kalkmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yukarıda saydığımız tüm durumlar, sindirim sisteminizin iyi çalışmadığını ve size sinyal verdiğini gösteriyor olabilir. Bu nedenle vücudumuzu dinlemek, ondaki olumsuz değişiklikleri fark edebilmek için çok önemlidir. Sindirim sisteminizin iyi bir şekilde çalışmasını sağlamak için; ilk olarak onu destekleyen sağlıklı besinlerden oluşan dengeli bir beslenme programı uygulamanız gerekir. Bu sayede bağışıklık sisteminizin de etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olabilir; vücudunuzu olası rahatsızlıklara karşı koruyabilirsiniz.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ