Hayatınızdan Stresi Çıkartmanızı Sağlayacak Sağlıklı Yaşam İpuçları

stressiz-yasam

Stres, günlük hayatta en fazla yaşadığımız durumların başında geliyor. Yaşam koşulları ne olursa olsun her insan günün bir bölümünde veya hayatının belirli dönemlerinde fazlaca strese maruz kalabiliyor. Stresli hissetmek ruh halimizi olumsuz yönde etkilediği gibi fiziksel sağlığımıza da zarar verebiliyor. Mesela ikinci beyin olarak adlandırılan bağırsaklarımız, stresten en fazla etkilenen organımız! Stres bağırsaklarımızdaki zararlı bakterilerin sayılarının artmasına ve bağırsak florasının bozulmasına neden olabiliyor. Benzer şekilde bağırsak sağlığımızdaki bozulmalar da stres, anksiyete gibi psikolojik problemleri tetikleyebiliyor. Dolayısıyla sağlıklı bağırsaklara sahip olmak, aynı zamanda sağlıklı bir zihin anlamına da geliyor. Peki hayatımızdan stresi çıkarmak için ne yapmamız gerekiyor? Cevap basit: Sağlıklı yaşamak! İşte hayatınızdan stresi çıkartmanızı sağlayacak bazı sağlıklı yaşam ipuçları.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenin

Hekimliğin babası olarak kabul edilen Hipokrat’ın çok özel bir sözü var: “Ne yersek oyuz!” Sağlıklı ve dengeli beslenmek fiziksel sağlığımız için olduğu kadar zihinsel sağlığımız için de gerekli. Çünkü tükettiğimiz sağlıklı besinler, vücudumuzun fonksiyonlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirebilmesi için ihtiyacı olan yararlı maddeleri almasını sağlıyor. Siz sağlıklı beslendiğinizde ilk olarak sindirim sisteminiz ve bağırsaklarınız mutlu oluyor. Mutlu bağırsaklar ise mutlu bir zihin demek! Yapılan araştırmalar bağırsaklarımızdaki yararlı bakterilerin ve bağırsak florası dengesinin zihinsel sağlığımız üzerinde direkt olarak söz sahibi olabileceğini gösteriyor. Dolayısıyla stresten uzaklaşmak için sağlıklı ve dengeli beslenmek şart!

 

Beslenmenize probiyotikleri ekleyin

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ikinci beynimiz olan bağırsaklarımız, beden ve zihin sağlığımız açısından çok önemli. Bağırsaklarımızda yaşayan yararlı bakteriler sindirim sistemi sağlığımızın düzenlenmesine ve bağışıklık sistemi sağlığımızın desteklenmesine yardımcı oluyor. Bu yararlı bakterilerin aynı zamanda ruh halimiz üzerinde de etkili olabilecekleri biliniyor. Bu nedenle beslenmenize turşu, yoğurt, kefir gibi probiyotik açısından zengin besinleri ekleyerek bağırsak sağlığınızı desteklemenizde fayda var.

 

Düzenli egzersiz yapın

düzenli egzersiz yapın

Egzersiz yapmanın fiziksel ve zihinsel açıdan bize sağladığı olumlu etkileri artık hepimiz biliyoruz. Egzersiz yaptığınızda vücudunuzdaki mutluluk hormonları salınımı artıyor ve kısa bir süre içinde kendinizi daha mutlu, daha enerjik hissediyorsunuz. Bu etkinin kalıcı olmasını sağlamak içinse ana gereklilik “düzenli” olarak yapılması. Düzenli egzersiz sizi hem stresten uzaklaştırıyor hem de kendinizi daima daha mutlu hissetmenizi sağlıyor.

 

Güneşin iyileştirici etkisinden yararlanın

Beynimiz gözümüzle gördüğümüz güneş ışığını algılayarak kendisine bir düzen, bir çizelge oluşturur. Dolayısıyla artık bu çizelge doğrultusunda güneş ışığı aramaya başlar. Bunu bulamadığında ise strese girer. Bu nedenle mevsim ne olursa olsun düzenli olarak güneşe maruz kalmaya özen gösterin. Her gün yarım saat gün ışığı altında yürüyüş yapmak bile hayata daha pozitif bakmanızı sağlayabilir!

 

Doğada zaman geçirin

stressiz yaşam

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar doğada fazla zaman geçiremeyebilirler. Oysa hayatınızdan stresi çıkartmanın en etkili yolu doğadan zaman geçirmektir. Araştırmalar doğada daha fazla zaman geçiren insanların daha az anksiyete ve depresyon gibi psikolojik problemler yaşadığını gösteriyor. Bu nedenle strese yenik düşmemek için kendinize doğayla iç içe olabileceğiniz programlar yapmaya özen gösterin!

 

Meditasyon yapmayı deneyin

Meditasyon günlük yaşamın zihninizde yarattığı olumsuzlukları yok etmek için muhteşem bir yöntemdir. Meditasyon sırasında doğru nefes alacağınız için başta stresin gerdiği kaslarınız olmak üzere tüm bedeniniz gevşer. Zihniniz susar; hiç gitmeyecek sandığınız stres bedeninizi ve zihninizi yavaş yavaş terk eder…

 

Uyku düzeninizi koruyun

Uyku düzeni, stres ile birebir ilişkilidir. Uykusuz kalmanın stresi tetiklemesi gibi, strese maruz kalmak da uykusuzluk problemini beraberinde getirebilir. Bu nedenle her zaman belirlediğiniz saatler arasında uyumayı alışkanlık haline getirin. Bir uyku düzenine sahip olmak ve kaliteli uyumak, sizi stresten uzaklaştırır ve size sağlık, mutluluk getirir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye