Yaz Aylarında Ne Tür Egzersizler Yapmalıyız?

Yaz aylarında değişen hava sıcaklıkları ve beslenme alışkanlıkları, sağlıklı yaşam adına daha fazla özen göstermeyi gerektirir. Çünkü vücudumuzun bu değişime ayak uydurabilmesi için zamana ve özene ihtiyacı vardır. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme; düzenli spor gibi sağlıklı yöntemler ise onu bu mevsime hazırlayacak ve sağlıklı kalmasına yardımcı olacak şeylerdir. Peki, yaz aylarında beslenme ve spor nasıl olmalıdır? Yaz ayları için egzersiz de beslenme de diğer mevsimlere göre bir parça farklılık gösterebilir. Örnek vermek gerekirse; nasıl ki yaz aylarında diğer mevsimlerin aksine yağlı yiyeceklerden uzak durmak, bol sıvı tüketmek gerekiyorsa egzersiz konusunda da çeşitli farklılıklar söz konusu olabilir. Yükselen hava sıcaklıkları ile birlikte egzersizler kapalı salonlar yerine açık havada yapılabilir ve egzersiz türü olarak da çeşitli yaz sporları tercih edilebilir. Bu yazımızda sizlere yaz aylarında yapabileceğiniz bazı egzersiz türlerinden bahsedeceğiz. İşte yaz aylarında yapabileceğiniz, sağlıklı olduğu kadar keyifli egzersiz türleri.

 

  1. Yüzme

Yaz sporu dendiğinde ilk akla gelen şey doğal olarak yüzme olacaktır. Yüzme keyifli olduğu kadar da sağlıklı bir egzersizdir. Yaz aylarında düzenli olarak yüzerek hem serinleyebilir hem de vücudunuzu güçlendirebilirsiniz. Çünkü yüzme, fiziksel ve zihinsel sağlık üzerinde sayısız faydaya sahiptir.

 

  1. Bisiklet

Yaz Aylarında Ne Tür Egzersizler Yapmalıyız

Yaz aylarında açık havada yapılabilecek en keyifli egzersizlerden birisi bisiklet sürmektir. Bisiklet sürmek neredeyse tüm vücudu çalıştırır ve güçlendirir. Bu nedenle genel sağlık üzerinde oldukça olumlu etkilere sahiptir. Ayrıca kilo vermeye yardımcı olur ve kalp sağlığını destekler.

 

  1. Koşu

Koşu veya tempolu yürüyüş de yaz aylarında yapılabilecek egzersiz türleri arasında yer alır. Her ikisi de kardiyo egzersizidir ve açık havada rahatlıkla yapılabilir. Hızlı bir şekilde kalori yakmaya yardımcı olur, kalp sağlığını destekler. Ayrıca bacak kaslarının gelişimi konusunda da oldukça etkilidir.

 

  1. Paten

Paten açık havada yapılabilecek en keyifli spor aktivitelerindendir. Üstelik keyifli olduğu kadar da sağlıklıdır. Paten kaymak neredeyse vücuttaki tüm kasları çalıştırır ve yürüyüşe göre 4 kat daha fazla enerji yakımı sağlar.

 

  1. Pilates

Son yılların en popüler egzersizlerinden pilates, yaz aylarında da oldukça keyifli bir şekilde yapılabilir. Pilates ile doğru bir postür hedeflendiği için tüm kaslar eşit şekilde çalıştırılır ve bunu sağlamak için yapılan tüm hareketler bir beden ve zihin koordinasyonu ister. Siz de bir mat eşliğinde açık havada pilates yaparak hem bedeninizi hem de zihninizi rahatlatabilirsiniz.

 

  1. Dans

Dans, stres azaltan kardiyo egzersizlerinin başında gelir. Bu keyifli aktivite de yaz aylarında açık havaya taşınabilir ve bu sayede her zaman olduğundan daha rahatlatıcı olabilir. Dilerseniz siz de müziğin enerjisiyle açık havada dans ederek hem kalori kaybedebilir hem de rahatlayabilirsiniz.

 

Yaz Aylarında Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yukarıda saydığımız tüm bu spor aktivitelerine elbette başka egzersiz türleri de dahil edilebilir. Ancak hangi spor yapılırsa yapılsın, yaz aylarında spor yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yaz aylarında spor yaparken doğru zaman dilimini seçmek oldukça önemlidir. Egzersiz özellikle de açık havada yapılacaksa, güneş ışınlarının yoğun olduğu öğlen saatleri yerine sabahın erken saatleri veya gün batımı tercih edilmelidir.
  • Yaz aylarında spor yaparken her zaman olduğundan daha fazla su kaybedilir. Bu nedenle spor sırasında yeteri kadar su içmek çok önemlidir.
  • Yaz aylarında spor yaparken terleme soğutma özelliğine sahip spor giysiler giyilmelidir. Bu sayede çok daha konforlu bir şekilde spor yapılabilir.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye