Bizi Takip Edin!

Tatilinize Gölge Düşmesin: Sağlıklı Bir Güneşlenme İçin İdeal Vakitler

Tatilinize-Gölge-Düsmesin

Yaz mevsiminin güneşli ve iç ısıtan sıcak havasıyla vücudunuza enerji toplayın! Bedenen ve ruhen olumlu etkileri bulunan güneşlenme rutini için belirli bir düzen oluşturmak büyük önem taşıyor. Kemiklerin güçlenmesinden saçların parlaklığına, pozitif ruh hâlinden bağışıklığa kadar birçok konuda faydası olan güneş ışınları, vücudun en temel ihtiyaçlarından biri. 

Aşırıya kaçmadan güneşlenmek bir yandan teninize doğal bir bronzluk katarken diğer yandan vücudunuzun ihtiyacı olan D vitaminini almanızı sağlayarak size yıl boyu sürecek enerjiyi verir. Doğru güneşlenme yöntemleriyle teninizdeki yaz ışıltısının sezon boyunca devam etmesi için bazı noktalara dikkat etmelisiniz. İşte sağlıklı güneşlenme için ideal vakitler ve sağlıklı bir güneşlenme rutini için bilmeniz gerekenler!

1. Güneşten Yararlanmak İçin İdeal Zamanları Seçin

İlkbahar ve yaz mevsiminde güneşin yakıcı etkisi kendini göstermeye başlar. Keyifli doğa yürüyüşlerinde, deniz kenarında geçirilen vakitlerde güneşten bolca yararlanmak ve vücudun ihtiyacı olan D vitaminini depolamak için en güzel dönemdir. Ancak güneşten doğru şekilde faydalanabilmek için uygun zamanı seçmek gerekir.

Öğle güneşinde krem, şapka gibi koruyucular olmadan güneşe çıkmak zarar verebildiğinden tedbirli olmakta fayda var. Sabah 11.00 ile öğle 15.00 arası, güneş ışınlarının daha dik bir açıyla yeryüzüne geldiği ve kavurucu etkisinin yoğun olduğu zaman dilimleridir. Bunun hâricinde sabah 11.00 öncesinde veya öğle 16.00 sonrasında güneşe çıkmak, doğru bir şekilde güneşten yararlanmanızı sağlayabilir.

2. Her Gün 10-15 Dakika Güneşlenmeyi İhmal Etmeyin

Her-Gün-10-15-Dakika-Güneslenmeyi-İhmal-Etmeyin

Yaz mevsimini değerlendirip bronz bir tene kavuşmak istiyorsanız belirli aralıklarla güneşlenmeye dikkat etmelisiniz. Her gün düzenli bir şekilde sabah 10.00 veya öğleden sonra 16.00 saatlerinde yapacağınız 10-15 dakikalık güneşlenme, ilk günler için yeterli olur. Güneş etkileri tene göre değişiklik gösterdiğinden güneşlenme ve D vitamini ihtiyacı farklılaşır. Beyaz tenliler güneşten daha hızlı etkilenebildiği için esmer tenlilere göre daha az güneşte kalmaları tavsiye edilir.

3. Doğal Bronzluk İçin Güneşlenme Rutininizi Oluşturun

Tatil döneminde altın sarısı kumsallar, masmavi deniz ve pırıl pırıl güneşin etkisi hepimize iyi gelir. Sıcak mevsimlerin güneşten faydalanma süresi uzun olduğundan doğru güneşlenme rutiniyle hem bronzlaşabilir hem vücudunuza D vitaminiyle beraber enerji depolayabilirsiniz.

Güneş, ihtiyaç duyduğumuz D vitamininin yüzde 90’ını karşılar. Bu nedenle yaz aylarını değerlendirip vücudumuzun vitamin deposunu doldurabiliriz. Eller, kollar, yüz ve bacakların güneş kremi olmaksızın 10 dakika güneş ışığını direkt olarak alması yeterli olacaklar. Özellikle 10.00 ila 10.30 saatleri arasında bunu yapabilirsiniz. Ancak unutmayın ki ten renginiz güneşi ne kadar almanız gerektiği konusunda belirleyicidir. 

Doğal bronz görünümü elde etmek isteyenler için güneşin etkili olduğu saatlerde belli aralıklarla güneşlenmek iyi bir yöntemdir. Belirli aralıklarla güneşlenme pozisyonunuzu değiştirerek tüm vücudunuzu eşit şekilde bronzlaştırabilirsiniz. Rutinlerinizden fazla süreyle güneşlenmek cildinizde hasara sebep olabileceği unutmamalı, temkinli bir şekilde güneşten faydalanmalısınız. En önemli noktalardan biri ise cilt hassasiyetinize uygun bir rutin oluşturmanız.

4.  Güneşlenmeye Serin Molalar Verin

İlkbahar yaz sezonunda, deniz ve havuzlu tatillerinde güneşlenmek pek çok kişi tarafından keyifli bir zaman dilimi olarak görülür. Güneşlenme rutininize ufak molalar verip serin içeriklerle tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle kavurucu güneş ışınlarından korunmanız gereken saatleri gölgelik bir alanda geçirebilirsiniz. Böylelikle gölgelik alanlarda cildinizin dinlenmesini de sağlarsınız. Bu esnada vücudunuzu nemlendirerek soyulmalara ve tahrişlere karşı koruma sağlayabilirsiniz.

5. Güneşlenirken Cildinizin İhtiyaçlarına Özen Gösterin

Vücudun enerji ihtiyacını karşılayabilmek için doğru bir şekilde güneşlenmek gerekir. Güneşin ısı veren gücüyle belli zaman dilimlerinde güneşlenmek, vücudunuzu dinç hâle getirir. Güneşlenmeyi hem UV seviyesinin düşük olduğu saatlere hem cilt hassasiyetinize göre yapmanız önerilir. Denizde veya kumsaldayken güneş ışınlarının yansıdığı bilindiğinden gölgeye geçmek ve güneşlenmeye ara vermek iyi bir çözüm olur. Doğru zaman aralıklarında güneşlenerek, teninizde hassasiyet oluşturmadan güneşten faydalanmak mümkündür. Bu süreçte vücudu içten ve dıştan koruyabilmek için bol sıvı tüketmek ve kremlerinizi yenilemek oldukça iyi bir fikir!

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ