Bizi Takip Edin!

D Vitamini Eksikliğinin Günlük Yaşamımıza Olan Etkileri

D Vitamini Eksikliğinin Günlük Yaşamımıza Olan Etkileri

Halihazırda aşina olduğumuz ve eski normalde de ismini sıklıkla duyduğumuz vitaminler arasında yer alan D vitaminini koronavirüs ile beraber daha sık duymaya başladık. Hastalıklarla savaşmamızı sağlayan bağışıklık sistemimizi destekleyen D vitamini, günlük hayattaki performansımızı da önemli oranda etkiliyor. Vücudumuzda baş gösteren şikayetler için araştırma yaptığımızda karşımıza D vitamini eksikliği çıkabiliyor. Peki D vitamini eksikliği tam olarak nelere yol açıyor ve günlük yaşamımızı ne derece etkiliyor? Bu yazımızda D vitamini eksikliğini ve etkilerini mercek altına aldık.

Kemik Sağlığı Olumsuz Etkiler

D vitamininin vücuttaki etkilerini anlamak için öncelikle nasıl bir görev üstlendiğini bilmek gerekiyor. D vitamini temel olarak kalsiyum emilimini sağlıyor. (1) Kalsiyumun kemik yapısının ana bileşeni olduğu düşünüldüğünde de D vitamininin önemi net bir şekilde anlaşılıyor. Vücutta yeteri kadar D vitamini bulunmadığında kalsiyum emilimi de bu durumdan olumsuz şekilde etkileniyor. D vitamini eksikliği olan kişilerde kemik ağrıları ortaya çıkabiliyor ve buna bağlı olarak günlük yaşam kalitesi önemli bir oranda düşebiliyor. Hele ki D vitamini eksikliği uzun süre devam ederse kemikler çok daha fazla etkilenebiliyor. Yani kemiklerinizin güçlü olmasını ve kendinizi enerjik hissetmek istiyorsanız gün içerisinde yeteri kadar D vitamini almanız gerekiyor.

Değişken Ruh Hallerine ve Depresyona Sebep Olabilir

D vitamini eksikliği, kişilerin sürekli değişen bir ruh haline sahip olmasına yol açabiliyor. Hatta bunun da ötesinde depresyon belirtileri oluşturarak sadece bedenen değil, ruhen de yorgun hissedilmesine neden olabiliyor. Bunun yanı sıra uyku problemleri de baş gösterebiliyor ve göz altlarında morluklar görülebiliyor. Dolayısıyla kendinizi her açıdan dinç hissetmeniz için belirli aralıklarla doktorunuzdan ölçüm yapmasını istemeniz ve D vitamini eksikliği belirlendiği takdirde de gerekli adımları atmanız gerekiyor.

Tırnaklarınız Kırılabilir ve Saçlarınız Dökülebilir

Saçlarınız Dökülebilir

Eğer tırnaklarınız bir türlü uzamıyor ve çabucak kırılıyorsa sebebi D vitamini eksikliği olabilir. Saçlarınız yavaş uzuyor ve sürekli dökülüyorsa da D vitamini eksikliği söz konusu olabilir. Bu durumlarla karşı karşıya kalırsanız bir sağlık kuruluşuna başvurarak D vitamini düzeyinizi öğrenebilirsiniz.

Üşümenize Neden Olabilir

Üşümenize Neden Olabilir

D vitamini eksikliğinin belirtilerinden bir tanesi de çok üşümek. Eğer ne kadar kalın giyinirseniz giyinin ısınamıyorsanız ve normalden fazla üşüyorsanız vücudunuzun D vitamini ihtiyacının karşılanıp karşılanmadığı konusunda bir test yaptırmanız gerekebilir.

Kilo Verme Süreci Yavaşlayabilir

D vitamini eksikliğine bağlı olarak kilo vermekte zorlanabilirsiniz. D vitamini eksikliği metabolizmanın yavaşlamasına sebep olabilir. Bu durumda kilo verme hızınız oldukça yavaşlar ve istediğiniz kiloya ulaşmanız zaman alabilir.

Bağışıklık Sisteminiz Zayıflayabilir

Vücudun hastalıklara karşı kendini savunmasını sağlayan bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde D vitamini de önemli rol oynuyor. D vitamini miktarı normal limitin altına düştüğünde bağışıklık sistemi güç kaybediyor ve hastalıklarla savaşması daha zor hale gelebiliyor. Bu nedenle uzmanlar da son zamanlarda vücudun koronavirüs gibi hastalıklarla savaşında D vitamini düzeyinin çok önemli olduğunu vurguluyor. Yani kolay enfekte olmamak ve genel sağlığınızı korumak adına D vitamini alımını ihmal etmemeniz gerekiyor.

Hamileler ve Bebeklerin Hayatında Olumsuzluklara Sebep Olabilir

Bilindiği gibi hamilelerin sağlığına daha fazla dikkat etmesi, yorgun düşmemeye özen göstermesi ve bebeklerinin daha sağlıklı olması adına vitamin alımını aksatmaması gerekiyor. Bu nedenle de genelde uzmanların kontrolünde D vitamini takviyesine başlanıyor. D vitamini bebeklerin kemik gelişiminde büyük bir rol oynadığı için bebeklere de uzman önerisiyle D vitamini verilmesi gerekiyor. Eğer yeteri kadar D vitamini alınmazsa hamilelik sürecinde çeşitli sorunlar yaşanabiliyor ve bebek sağlığı bu durumdan olumsuz etkilenebiliyor.

Peki, D Vitamini Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yeteri kadar D vitamini almak için bazı temel noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlardan ilki güneş ışınlarından faydalanmak. Güneş ışınları cildin D vitamini sentezlemesini sağlıyor. Kış aylarında güneş ışınlarından faydalanmak pek de mümkün olmadığı için bu zamanlarda vücutta yer alan D vitamini miktarı azalma gösterebiliyor. Bu nedenle D vitamini takviyeleri de vücudu desteklemek adına çok faydalı olabiliyor. Güneşten yeteri kadar faydalanılamadığı anlarda ve vücudu daha iyi desteklemek adına D vitamini takviyelerinin tercih edilmesi gerekebiliyor.

 

KAYNAKLAR

  1. Vitamin D Deficiency
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ