Bizi Takip Edin!

Güçlü Kemiklere Sahip Olmak İçin Faydalı İpuçları

Kemik sağlığı, vücudumuz için büyük önem taşıyor. Çünkü kemikler, tüm hareket fonksiyonlarımızdan sorumlu olduğu gibi iç organların ve kasların korunmasında da rol oynuyor. Kemik sağlığımız için gerekenleri yapmadığımızda ise kemik erimesi sorunlarıyla ve kolayca hasar görebilen, zayıf bir kemik yapısıyla karşı karşıya kalıyoruz.

Güçlü kemiklere sahip olmanın yolu; kalsiyum, protein, D vitamini ve K vitamini açısından zengin gıdalarla beslenmekten ve destekleyici takviye gıdalar kullanmaktan geçiyor. Bununla birlikte düzenli yapılan fiziksel aktiviteler de kemikleri güçlü ve sağlıklı tutuyor. İşte güçlü kemiklere sahip olmak için yapmanız gerekenler…

Kalsiyum Alımını Artırın

Kemik sağlığı için en önemli minerallerden biri olan kalsiyum, güçlü kemiklere sahip olma noktasında çok kilit bir rol oynuyor. Vücudumuzdaki kalsiyumun %99’u kemiklerde ve dişlerde bulunuyor. Dolayısıyla güçlü kemikler için öğünlerinizde kalsiyum açısından zengin besinlere mutlaka yer vermeli ve günlük kalsiyum ihtiyacınızı aldığınızdan emin olmalısınız. Uzmanlar günde 700 miligram kalsiyum alınmasını tavsiye ediyor. Dilerseniz NBL Osteo Formula ile bedeninize kalsiyum desteği sağlayabilir ve kemik yapınızı güçlendirebilirsiniz. C vitamini, D3 vitamini, magnezyum, çinko içeren güçlü içeriğiyle kemik sağlığınızı destekleyen NBL Osteo Formula, günlük kalsiyum ihtiyacınızın da 400 miligramını karşılar.

D Vitamini Alımına Özen Gösterin

Kemikler için hayati bir önem taşıyan D vitamini, kalsiyumun vücut tarafından emilmesini ve aktive edilmesini sağlıyor. Sağlıklı kemikler için günde yaklaşık 10 mikrogram D vitamini alınması tavsiye ediliyor. D vitamininin beslenme yoluyla yeterli miktarda alınabilmesi mümkün değil. Özellikle D3 vitamini, sadece Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalındığında üretilebildiği için vücutta depolanan D vitamini oranı kış aylarında daha fazla düşebiliyor. Dolayısıyla düzenli D vitamini takviyesi kullanmak kemik sağlığınız açısından destekleyici olabilir. Araştırmalar D vitamini seviyesi düşük olan insanların kemik yoğunluğunun da düşük olduğunu gösteriyor. Kemik yoğunluğunun düşük olması ise kemiklerde yeterli miktarda mineral olmadığı anlamına geliyor. Bu da daha fazla kemik kaybı riskine yol açıyor.

Egzersiz Yapın

Egzersizler; kilo kontrolü sağlama, beden ve ruh sağlığını koruma, kronik ağrıları azaltma gibi vücuda birçok fayda sağlıyor. Tüm bu faydaların yanında, egzersiz yapmak kemik sağlığına da iyi geliyor. Özellikle direnç egzersizleri ve ölçülü ağırlıklarla yapılan egzersizler kemikleri güçlendiriyor. Aynı zamanda yürüyüş yapmak da kemik sağlığınızı destekliyor. Kas ve kemik sağlığınızı korumak için sporu hayatınızdan eksik etmemeniz gerekiyor.

K Vitamini Kullanımını Arttırın

K2 vitamini kemik sağlığını korumada büyük rol oynuyor. Çünkü K2 vitamini, kemik oluşumunda yer alan proteinlerden biri olan “osteokalsin”in kemiklerdeki minerallere bağlanmasını sağlıyor. Bu durum kemiklerde kalsiyum kaybının oluşmasını önlüyor. K vitamini eksikliği, kemik kırılması riskini arttırıyor. Uzmanlara göre sağlıklı kemikler için günde 75 mikrogram K vitamini almak gerekiyor.

Bolca Sebze Tüketin

Sebzelerde bulunan vitamin ve mineraller, vücut sağlığı için ciddi önem taşıyor. Özellikle kalın yapraklı yeşil sebzeler, kemik yapısındaki hücrelerin üretimi için birer C vitamini kaynağı. Çalışmalar C vitaminin kemiklerde hasar oluşumuna da engel olduğunu gösteriyor. Sebzeler, ayrıca kemik minerali yoğunluğunu arttırarak kemiğe daha sağlam bir yapı kazandırıyor. Özellikle erken yaşlarda başlayan sebze tüketimi alışkanlığı, vücuttaki kemik yoğunluğunun korunmasını destekliyor.

Yeteri Kadar Protein Tüketin

Protein tüketimi kemikler için oldukça önemli. Kemiklerin %50’si proteinden oluşuyor. Fakat fazla protein tüketiminin kalsiyum kaybının artmasına yol açtığını unutmamak gerekiyor. Bunun yanında düşük protein alımı ise kalsiyum emilimini azaltıyor. Sağlıklı kemikler için beslenme alışkanlıklarınızdaki protein dengesine dikkat etmelisiniz.

Kilo Kontrolüne Özen Gösterin

Sağlıklı bir kiloda kalmak birçok hastalığı önlediği gibi kemik sağlığını da destekliyor. Aşırı kilo, kemik kalitesini bozabiliyor. Fazla kilo gibi düşük vücut ağırlığı da kemik sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Aynı şekilde sık sık kilo alıp vermek yerine ideal kiloyu muhafaza etmek, kemik yoğunluğunun korunmasını destekliyor.

Kolajen Desteği Alın

Kemiklerde bulunan ana protein olan kolajen; kemik oluşumuna yardımcı olan glisin, prolin ve lizin aminoasitlerini içeriyor. Araştırmalar kolajen takviyelerinin kemik sağlığını korumaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Kolajen, kemikler kadar eklem sağlığı üzerinde de güçlü bir etkiye sahip.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ