Stres ve Kaygıyı Hayatımızdan Çıkardığımızda Vücudumuzda Oluşacak Olumlu Etkiler

Modern yaşam her ne kadar hayatlarımızı kolaylaştırsa da beraberinde birçok olumsuzluğu da getiriyor. Bizden talep edilen işler, zorluklar, gerginlikler, yetiştirilmesi gerekenler; tüm bunlar hayatımızın ortasına hiç de istenmeyen bir duyguyu yerleştiriyor: Stres ve kaygı!

stres ve kaygıyı hayatından çıkart

Stres, çevremizde yaşanan olayların veya içinde bulunduğumuz şartların bize yaşattığı gerginliğin bir sonucu olarak verdiğimiz fiziksel bir tepki. Belirli seviyelerde olduğunda daha dinamik olmamızı, daha fazla odaklanmamızı sağlasa da fazlalaştığında yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkileyebiliyor. Stres ve kaygı başta zihinsel sağlığımız; daha sonra da fiziksel sağlığımız üzerinde direkt olarak söz sahibi. Stresten en fazla etkilenen yer ise tahmin edeceğiniz üzere sindirim sistemi! Şöyle bir düşünecek olursanız stresli olduğunuz dönemlerde daha fazla mide ve bağırsak problemi yaşadığınızı rahatlıkla hatırlayabilirsiniz. Çünkü bağırsaklarımızda sandığımızdan daha akıllı bakteriler yaşıyor. Bu bakteriler beynimizden gelen sinyallere göre şekillendiği gibi, beynimize benzer sinyaller göndererek ruh halimiz üzerinde de etki sahibi olabiliyorlar. Dolayısıyla mutlu bağırsaklar aslında sağlıklı ve mutlu bir yaşam demek! Bunun içinse stres ve kaygıyı hayatımızdan çıkarmamız ve sağlıklı beslenerek vücudumuza bu konuda yardımcı olmamız şart. İşte stres ve kaygıyı hayatımızdan çıkardığımızda vücudumuzda oluşacak o olumlu etkiler!

 

  1. Daha güçlü bir bağışıklık sistemi

Bağışıklık sistemimiz vücudumuzun hastalıklara karşı kendini savunma mekanizmasıdır. Dolayısıyla güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak, sağlıklı ve mutlu bir yaşam için çok önemlidir. Birçok bilimsel çalışma, stresten uzak bir yaşam sürmenin bağışıklık sisteminin güçlü kalmasına yardımcı olduğunu göstermektedir. Çünkü stres ve kaygı hem zihinsel sağlığımızı hem de sindirim sistemi sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Bütün bunlar ise bağışıklık sistemi üzerinde çeşitli olumsuz etkilere sebep olur. Dolayısıyla stres ve kaygıdan uzak bir yaşam sürmek, daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak ve daha mutlu yaşamak anlamına gelebilir!

 

  1. Daha dayanıklı bir beden

stres ve kaygı

Stres ve kaygıdan uzak, mutlu bir yaşam süren kişilerin yüksek ihtimalle daha güçlü bir bağışıklık sistemleri vardır. Bu durum, onları hastalık yapan çevresel faktörlere karşı daha güçlü kılar. Dolayısıyla stressiz bir yaşam süren kişiler, daha dayanıklı bir bedene sahip olurlar ve daha az hastalanırlar.

 

  1. Daha az kansere yakalanma riski

Birçok araştırma stresin, çağımızın hastalığı kanserin ortaya çıkmasında tetikleyici olabileceğini söylemektedir. Buna göre stres, normal hücrelerin kanser hücrelerine benzer özellik kazanmasına neden olmaktadır. Daha anlaşılır bir ifadeyle açıklamak gerekirse stresin bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyerek kansere zemin hazırladığı söylenebilir. Dolayısıyla ne kadar stresten uzak bir yaşamınız olursa, hücreleriniz o kadar sağlıklı kalacak ve sizi kansere karşı daha iyi koruyabilecektir.

 

  1. Daha sağlıklı bir sindirim sistemi

Stresin zarar verdiği ilk yerin sindirim sistemi olduğunu yukarıda söylemiştik. İşte çok fazla strese maruz kaldığımızda bu durumdan tüm organlarımız etkilenir. Ve biz de daha sık sindirim problemleri yaşamaya başlarız. Oysa stresten uzak bir yaşam demek, daha sağlıklı bir sindirim sistemi demektir. Çünkü stresten uzak bir yaşam sürdüğümüzde daha sağlıklı yaşam alışkanlıkları benimseriz ve bu sayede vücudumuz fonksiyonlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirebilir.

 

  1. Daha sağlam bir zihin

güçlü bir zihin

Stres fiziksel sağlığımıza olduğu kadar zihinsel sağlığımıza da zarar veriyor. Fazla strese maruz kalmak kaygı bozukluğu, panik atak gibi psikolojik problemleri de beraberinde getiriyor. Biz hayatımızdan stresi çıkardığımızda ise başta zihnimiz sağlık kazanıyor, kötü düşünceler zihnimizden uzaklaşıyor ve bu da bize daha iyi bir bellek, daha sağlam bir zihin olarak geri dönüyor.

 

  1. Daha uzun bir yaşam

Stres ve kaygıdan uzak bir yaşam, sağlıklı bir sindirim sistemi ve bağışıklık sistemine sahip olmak demek. Tüm bunlar ise sağlıklı bir bedene ve sağlıklı bir zihne sahip olmak anlamlarına geliyor. Araştırmalar sağlıklı ve mutlu insanların sigara ve alkolden uzak durma, fiziksel aktiviteyle uğraşma, düzenli uyku gibi sağlıklı yaşam alışkanlıkları sergilemeye daha yatkın olduklarını söylüyor. Dolayısıyla stresten uzak bir yaşam sürdüğünüzde daha uzun yaşama ihtimalinizi arttırmış oluyorsunuz!

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye