Sıcak Havalarda Bağırsak Sağlığımızı Korumak İçin Dikkat Etmemiz Gerekenler

Sıcak havalarda bağırsak sağlığı

Yaz mevsimi, sıcaklıkların ve beraberinde seyahatlerin artması, seyahatlerdeki farklı hava koşulları ve değişen beslenme alışkanlıkları gibi nedenlerle çeşitli bağırsak problemlerine davetiye çıkarabilir. Bu nedenle her mevsimde olduğu gibi özellikle mevsim geçişlerinde bağırsak sağlığı konusunda daha dikkatli olmak ve bağırsak sağlığını geliştirecek sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanmak gerekir. Peki sıcak havalarda bağırsak sağlığımızı korumak için dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? İşte bağırsak sağlığını korumak için olmazsa olmazlar!

 

Taze mevsim sebze ve meyveleri tüketin

Taze meyve ve sebze

Bağırsak sağlığını korumak ve desteklemek için sağlıklı beslenmeye gereken önem verilmelidir. Bunun için taze sebze ve meyveleri tüketilmeli; bunlar beslenme programına eşit şekilde dahil edilmelidir. Aralarında lifli gıdaların da bulunduğu mevsim sebze ve meyveleri, bağırsak hareketlerini destekler; aynı zamanda vücudumuzun ihtiyacı olan yararlı maddelerin kazanılmasını sağlar.

 

Düzenli egzersiz yapın

Düzenli egzersiz, başta sindirim sağlığı olmak üzere genel sağlığımız üzerinde sayısız faydaya sahiptir. Düzenli egzersiz ile bağırsak hareketleri ve bağışıklık sistemi sağlığı desteklenebilir. Bu sayede sıcak havalarda artan bağırsak problemlerinin önüne geçilebilir.

 

Sıvı tüketimini arttırın

Sıvı tüketimi

Sıcak havalarda terleme yoluyla daha fazla su kaybetme eğiliminde oluruz. Vücudumuzdaki su kaybının artması ile birlikte tuz ve mineral kaybı da ortaya çıkar. Oysa vücudumuzun birçok işlevinde olduğu gibi sindirim sürecinde de suya ihtiyacı vardır. Bu nedenle yaz aylarında bağırsak sağlığını desteklemek için yeteri kadar su tüketmek, soda; sağlıklı meyve suları gibi sıvılarla sıvı tüketimini arttırmak gerekir.

 

Şekerli ve tuzlu gıda tüketimini sınırlandırın

Sıcak havalarda şekerli ve tuzlu gıdalar bakımından zengin beslenmek hem susuzluğu arttırabilir hem de bağırsak sağlığına zarar verebilir. Aşırı şeker tüketimi zararlı bağırsak bakterilerini arttırarak bağırsak florası dengesini bozabilir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında şekerli ve tuzlu gıda tüketimini sınırlandırmak gerekir.

 

Yağlı ve kızartılmış yiyeceklerden uzak durun

Yağlı ve kızartılmış yiyecekler

Sıcak havalarda yağlı ve kızartılmış gıdalar tüketmek, sindirim sürecini zorlaştırarak çeşitli sindirim problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle yaz mevsiminde böyle besinlerden uzak durulmalı, hafif ve sağlıklı yiyecekler tüketilmelidir.

 

Öğün atlamayın

Öğün atlamak kan şekeri dengesizliklerine neden olarak gereğinden fazla yemek yemenize neden olabilir. Gereğinden fazla yemek ise bağırsak hareketlerini zorlaştırarak sindirim sürecini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle bağırsak sağlığı için yaz aylarında da dengeli beslenmek gerekmektedir.

 

Gıdaların hijyenine dikkat edin

Gıda hijyeni

Sıcak havalarda et, süt, yumurta gibi besinler daha çabuk bozulurlar. Yüksek sıcaklıklar bu yiyeceklerin bozulmasına ve mikropların hızlı bir şekilde çoğalmasına neden olabilir. Bu nedenle yaz mevsiminde gıdaların hijyenine ve saklama koşullarına özellikle dikkat edilmelidir.

 

Besinleri yeteri kadar çiğneyerek tüketin

Sıcak havalarda besinleri yeteri kadar çiğneyerek tüketmek son derece önemlidir. Aksi takdirde yemekler büyük parçalar şeklinde sindirim sürecine dahil olur ve sonuçta bağırsak gibi sindirim organları zarar görebilir. Oysa besinlerin iyi bir şekilde çiğnenmesi, besinlerin ağızda kalma süresini arttırır, mide asitlerinin daha yavaş salınmasını sağlar. Bu da sindirim sürecinin sağlıklı bir şekilde tamamlanması demektir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye