Bizi Takip Edin!

Sağlıklı Kilo Vermede Sağlıklı Sindirim ve Bağışıklık Sisteminin Önemi

İdeal kiloda bulunmak ve bunu korumak, genel sağlığımız için çok önemlidir. Çünkü fazla kilolar birçok sağlık problemini beraberinde getirebilir. Aşırı kilolu insanlarda diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kalp hastalıkları, kemik ve eklem problemleri, karaciğer sorunları ve bazı kanser türlerinin riskleri daha fazladır. Fazla kilolardan kurtulmak ise kişilerin genel sağlığına birçok katkı sağlar. Fazla kilolarından kurtulan insanların enerji seviyeleri gelişir ve günlük yaşama katılma istekleri artar. Elbette bunların yanı sıra ideal kiloya ulaşmalarının genel sağlık durumları üzerinde de pek çok olumlu etkisi vardır. Kişiler ideal kilolarına ulaştıklarında yukarıda saydığımız sağlık problemlerinin ortaya çıkma ihtimalleri de doğal olarak azalacaktır.

Görüldüğü üzere fazla kilolardan kurtulmak beden ve zihin sağlığımız açısından çok önemli. Peki ama bunu nasıl yapmalıyız? Günümüzde birçok kişi aç kalarak, sağlıksız diyetler yaparak ve çeşitli zayıflama ilaçları kullanarak fazla kilolarından kurtulmaya çalışıyor. Oysa tüm bunlar sağlıksız bir şekilde kilo vermek demek! Sağlıksız bir şekilde kilo verdiğimizde vücudumuz bu durumdan ciddi hasarlar alabiliyor; öyle ki bu yöntemlerle kilo vermek zaman zaman ölümle bile sonuçlanabiliyor. Bu nedenle kilo verme durumu söz konusu olduğunda bunun “sağlıklı” yapılması çok ama çok önemli!

Tüm bu bilgiler ışığında sağlıklı bir şekilde kilo vermenin en etkili iki yolu, sağlıklı ve dengeli bir diyet ile düzenli egzersiz olarak karşımıza çıkıyor. Karbonhidrat ve yağ tüketiminin sınırlandığı, besin değeri yüksek kaliteli besinlerden oluşan bir diyet ile kişiler kısa süre içerisinde sağlıklı bir şekilde kilo verebilirler. Elbette bu diyet mutlaka düzenli egzersizle de desteklenmelidir. Çünkü ancak bu şekilde vücudumuz sağlıklı bir şekilde yağ yakabilir ve kilo kaybederek ideal ağırlığına ulaşabilir.

Sağlıklı kilo vermede Sindirim Sisteminin önemi

Sağlıklı ve dengeli bir diyet sağlıklı kilo vermenin en önemli yolu. Bu aynı zamanda sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak anlamına da geliyor. Son yıllarda yapılan araştırmalar, sindirim sistemi sağlığımızın bizler için sandığımızdan daha önemli olduğunu ortaya koydu. Araştırmalar bağırsaklarımızda yaşayan yararlı bakterilerin dengesinin sindirim sistemi sağlığımızın düzenlenmesi ve bağışıklık sistemi sağlığımızın desteklenmesinde önemli rol oynadıklarını gösterdi. Dolayısıyla sağlıklı beslendiğimizde bağırsak floramız dengeye kavuşuyor ve bu da hem sağlıklı bir sindirim sistemine hem de dayanıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmamızı sağlıyor. Sağlıklı bir sindirim sistemi ise bizi sağlıklı beslenmeye teşvik ediyor.

Yapılan araştırmalar bu bilgilerin yanı sıra, dost bakteriler olarak bilinen probiyotiklerin sağlıklı kilo verme sürecine de yardımcı olabileceğini gösteriyor. Kanada’da bulunan Universite Laval’da yapılan bir araştırma bazı probiyotik türlerinin kadınlarda yalnızca kilo vermeyi değil, kilo alma eğilimlerini de azaltabileceğini söylüyor. Benzer bir araştırma probiyotik içeren yoğurt tüketen katılımcıların, tüketmeyenlere kıyasla vücut yağlarından daha fazla kaybedebildiklerini ortaya koyuyor. Peki probiyotikler bunu nasıl yapıyor?

Bağırsak Florası ideal kilolu insanlarda daha farklı

Bilimsel çalışmalar ideal kilodaki kişilerin bağırsak florasının, fazla kilolu insanlarınkinden daha farklı olduğunu gösterdi. İşte bu fark, ideal kilodaki kişilerin gıdaları farklı şekilde sindirmelerini; yağların, proteinlerin ve şekerin daha az emerek kilo alımının önüne geçilmesini sağlamakta. Araştırmacılar, probiyotiklerin bağırsakların çok fazla yağ emmesini önlediğini belirtiyor. Bunun nedeninin ise probiyotiklerin, vücudun yağ emilimini sağlayan safra tuzlarını tüketmelerine bağlı olduğunu ve bunu da tıbbi ilaçlara göre daha az etkiyle yapabildiklerini düşünüyorlar.

Tüm bu çalışmalar, sağlıklı kilo vermek için probiyotiklerin faydalarından yararlanmanın olumlu sonuçları olabileceğini söylüyor. Probiyotikler bağırsak sağlığını iyileştiriyor; bu sayede vücudunuz yiyecekleri daha iyi işliyor, bu da kilo vermeye yardımcı oluyor. Kilo vermek ise yaşam boyu gıdaları verimli bir şekilde işlemek için sağlıklı bir bağırsak florasına sahip olmanız anlamına geliyor.

Sonuç olarak bağırsak florası dengesi, genel sağlık ile ilgili birçok bakımdan ilişkilendirildiği için bunun iyileştirilmesi daha sağlıklı olmak anlamına gelebilir. Bu nedenle sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak gibi sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmek, bizlerin yararına bir durum olarak ortaya çıkıyor.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ