Bizi Takip Edin!

Neden Kilo Alırız? Kilo Alımını Önlemek İçin Ne Gibi Önlemler Almalıyız?

Neden kilo alırız

Kilo problemi, insanları hem fiziksel hem ruhsal sağlık bakımından olumsuz yönde etkiler. Peki, neden kilo alırız? İhtiyacımız olan kalori miktarından fazlasını tüketmek, sağlıksız ve dengesiz beslenmek, çeşitli sağlık problemleri; fazla kilo alımının nedenleri arasında sayılabilir. Bu durumlardan bir veya birkaçının mevcut olması, kişinin ideal kilosundan uzaklaşmasına neden olabilir. Fazla kilolar, uzun vadede kişinin sağlığını tehdit edebileceği için, sağlıklı bir diyet ile ideal kiloya ulaşılmalıdır. Aşırı kilo alma durumunu en başından engellemek, elbette bundan çok daha kolay ve etkili bir çözüm olacaktır. İşte, kilo alımını önlemek için alabileceğiniz bazı önlemler…

Kalori hesabı yapmak

Günlük olarak ihtiyacınız olan kalori miktarını aştığınızda, kilo alırsınız. Günlük kalori ihtiyacınızı hesaplamak içinse kalori cetvellerinden yararlanabilirsiniz. Bunu belirledikten sonra, gün içinde tükettiğiniz besinlerin kalorileri hakkında bilgi sahibi olabilir ve buna göre beslenmenizi düzenleyebilirsiniz. Bu şekilde beslendiğinizde; daha doğrusu tükettiğiniz kalorinin ihtiyacınızdan fazla olmadığından emin olduğunuzda, sağlıklı ve ideal kilonuzu korumanız da oldukça kolay olacaktır.

Öğün atlamamak

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı 3 ana ve 2- 3 ara öğünden oluşur. Bu sayede kişi tüm öğünlerinde aşırı olmayacak şekilde beslenebilir ve farklı besin gruplarını beslenmesine dahil edebilir. Öğün atlandığında ise bir sonraki öğünde çok daha fazla aç hissedileceği için, muhtemelen olması gerekenden daha fazla besin tüketilecektir. Bu da hem kilo almanıza hem de dengesiz bir şekilde beslenmenize sebebiyet verebilir. Tüm bu nedenlerden dolayı ideal kilonuzu korumak için öğün atlamamaya özen göstermelisiniz.

Düzenli egzersiz yapmak

Hareket, sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazıdır. Hareketsiz bir yaşam ise fazla kiloları, dolayısıyla da sağlıksız bir yaşamı beraberinde getirir. Bu nedenle ideal kilonuzu korumak için düzenli egzersizi bir yaşam biçimi haline getirmelisiniz. Çünkü düzenli egzersiz yapmak, düzenli olarak kalori yakmak demektir. Bunu sağlıklı bir diyetle desteklediğinizde de kilonuzu korumanız son derece kolay bir hal alacaktır.

Su tüketimini ihmal etmemek

Yaşam kaynağımız su, kilo kontrolü konusunda da oldukça önemlidir. Bir insanın günlük ortalama su ihtiyacı olan 2-2,5 litre tüketildiğinde hem metabolizma hızı artacak hem de alınan enerji vücutta yağ olarak depolanmayacaktır. Bu nedenle ideal kilonuzu korumak için gün içinde yeteri kadar su tüketmeye özen göstermelisiniz.

Şekerli ve gazlı içeceklerden, şekerli ve tuzlu gıdalardan uzak durmak

Bazı araştırmalar sadece şekerli ve gazlı içecekleri beslenmenizden çıkardığınızda, kısa sürede ciddi şekilde kilo kaybedeceğinizi söylüyor. Bu nedenle ideal kilonuzu korumak ve fazla kilo almanızı engellemek için öncelikle şekerli ve gazlı içecekleri hayatınızdan çıkarmalısınız. Ardından şekerli ve tuzlu gıdaların tüketimini de sınırlamalı, hatta tümüyle ortadan kaldırmalısınız.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı; farklı besin grupları içerdiği için vitamin, mineral gibi yararlı maddeler bakımından da son derece zengin olacaktır. Sağlıklı sebzelerden, sınırlı miktarda etten oluşan ve sağlıklı ara öğünlerle desteklenen bir beslenme programı ile beslenen bir kişi, zaten şekerli gıdalara veya buna benzer zararlı yiyeceklere ihtiyaç duymayacaktır. Bu da dengeli beslenmenizi; yani ideal kilonuzu korumanızı sağlayacaktır.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ