Bizi Takip Edin!

Mutlu Bağırsak İçin 8 Öneri

Bağırsaklarla ilgili her geçen gün daha fazla araştırma yapılıyor ve tüm bu araştırmalar bağırsak sağlığının genel sağlığımız için tahmin ettiğimizden daha önemli olduğunu gösteriyor. Hatta uzmanlar birçok hastalığın nedeninin bağırsak florasının bozulması ile ilişkili olabileceğini söylüyorlar. Çünkü sağlıklı bağırsak aynı zamanda güçlü bir bağışıklık sistemi anlamına geliyor. Peki sağlıklı bağırsaklara sahip olabilmek için ne yapmak gerek? Bağırsak sağlığını korumak aslında hiç de zor değil! İşte mutlu bağırsak için uygulayabileceğiniz 8 sağlıklı öneri.

1. Mutlu bağırsak için dengeli beslenin

Tükettiğimiz besinler aslında bağırsak sağlığımız üzerinde direkt olarak söz sahibi. Bu nedenle sağlıklı beslenmenin bağırsaklarımız için yapabileceğimiz en iyi şey olduğunu söyleyebiliriz. Mutlu bağırsaklar için gün içinde öğün atlamamak ve muhakkak dengeli beslenmek gerekiyor. Ayrıca tüketilen öğünlerde besin çeşitliğine yer vermek de çok önemli.

2. Doğru karbonhidratları seçin

Bağırsaklarımızdaki yararlı bakterilerin zarar görmemesi ve dolayısıyla dengeli bir bağırsak florası için karbonhidrat seçimi konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Yeşil sebzeler, meyveler, kinoa gibi besinlerde bulunan kompleks karbonhidratlar aynı zamanda yüksek oranda lif içeriyorlar. Lif ise bağırsaklarımızda yaşayan yararlı bakteriler için en önemli besin kaynağı. Bu nedenle mutlu bağırsaklar için karbonhidrat tüketimi konusunda seçici olmakta fayda var.

3. Bolca sebze ve meyve tüketin

Bağırsaklarınızı mutlu etmek için nasıl ki gün içinde öğün atlamıyorsanız bu öğünlerde eşit şekilde sebze ve meyvelere yer vermeyi de unutmayın. Yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler sindirim sistemi sağlığı için çok faydalıdır. Ayrıca sebzelerin sindirilemeyen lifleri bağırsaklarımızdaki yararlı bakterilerin besin kaynağıdır. Ne kadar çeşitli sebze ve meyve tüketirsek bağırsak floramız da o kadar çeşitli olur.

4. Şekerden uzak durun

Şekerin vücudumuza olan zararları birçok araştırmayla kanıtlanmış durumda. Şeker ayrıca bağırsaklarımızdaki zararlı bakterilerin besin kaynağı. Yani fazla şeker tüketmeniz durumunda bağırsaklarınızdaki zararlı bakterilerin sayıları artabilir ve bu da bağırsak florası dengenizi bozabilir. Dolayısıyla şekeri azaltarak; hatta tamamen hayatınızdan çıkarak siz de mutlu bağırsaklara sahip olabilirsiniz.

5. Beslenmenize probiyotikleri de ekleyin

Turşu, kefir, yoğurt gibi probiyotik içeren besinler bağırsak florası için oldukça yararlıdır. Bu nedenle bu besinleri günlük beslenmenize dahil edebilir ve böylece bağırsak sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

6. Et tüketimi konusunda dikkatli olun

Et tüketirken etin doğal koşullarda yetişmiş ve beslenmiş hayvanlardan elde edildiğine emin olmalısınız. Çünkü antibiyotik verilmiş veya mısırla beslenmiş hayvanlardan elde edilen et, bağırsak florasına zarar verebilecek zararlı bakteriler barındırır. Bu nedenle öğünlerinizde etin yanında bolca sebzeye yer vermeli ve güvenilir etler tüketmeye özen göstermelisiniz.

7. Düzenli egzersiz yapın

Egzersiz yaptığımız zaman bağırsaklarımızdaki sindirim refleksleri tetiklenir ve bu refleksler daha etkin bir şekilde çalışmaya başlar. Düzenli fiziksel hareket bağırsaklardan gıda geçişini kolaylaştırır ve bağırsak fonksiyonlarının etkin hale gelmesini sağlar. Bu nedenle siz de egzersizi bir yaşam alışkanlığı haline getirerek bağırsaklarınızı mutlu edebilirsiniz.

8. Taze besinler tüketin

Sebze ve meyveler sağlığımız ve özellikle bağırsaklarımız için pek çok yararlı madde içerirler. Ancak bu besinlerin zengin içerikleri ne yazık ki topraktan söküldükleri anda düşmeye başlar. Bu nedenle en yüksek besin değerine sahip besinler tüketebilmek için organik ve yerel ürünler tercih etmekte fayda var. Taze besinler tüketmek bağırsak florası için oldukça önemli ve elbette yararlı.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ