Bağırsak Sağlığı Nedir? Neden Önemlidir?

Hipokrat “Tüm hastalıklar bağırsakta başlar” demiştir. İyi ama neden böyle bir söz söylemiştir? Şu anda siz bu yazıyı okurken bağırsaklarınızda binlerce bakteri kendileri arasında hakimiyet kurmaya çalışıyor. Bu bakteriler birbirlerine karşı zaferler kazanıyor. Tabii ki bu zaferler kişinin yaşam ve beslenme alışkanlıklarına göre değişiyor. Bu bakterilerin var oluş nedenlerine baktığımız zaman ise hastalıkları yenmek, alerjenlere yanıt vermek veya sindirimi gerçekleştirmek olduğu görülüyor. Ama görevleri, bunlarla da sınırlı kalmıyor. Kilo alımı ve kilo kaybı da bu minvalde gerçekleşiyor.

 

Bağırsak Sağlığı Nedir?

Son yıllarda yapılan birçok araştırma bağırsak sağlığının birçok durum ile bağlantılı olduğunu gösteriyor. Şeker, katkı maddesi, kimyasal içerikli ve rafine gıdaları tüketmek bağırsak florasını etkiliyor; kötü bakterilerin artmasına, iyi bakterilerin azalmasına neden oluyor. Bunlar doğrultusunda depresyon, kronik yorgunluk, diyabet, obezite, romatoid artirit gibi sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Ağız ve diş sağlığının iyi olmaması, su içmemek gibi birçok durum bağırsak florasını önemli ölçüde bozuyor. Yüksek yağlı diyetler doğrultusunda bakteri popülasyonu ve beyine gönderilen sinyaller etkileniyor.

 

Bağırsak Sağlığı Neden Önemlidir?

Bağırsak sağlığı neden önemlidir

Araştırmalar; stres, yorgunluk ve kilo kaybı gibi durumlarla mücadele eden bağırsak mikrobiyotasının güçlendirilmesi durumunda mücadeleyi önemli ölçüde artırdığını gösteriyor. Bağırsakta bulunan yararlı bakterilerin artması, zararlı bakterilere karşı etkin bir mücadele sağlıyor. İyi bir beslenme düzeni sağlık ve kilo kontrolü için önemliyken bağırsak için de büyük bir önem arz ediyor.

Bu yararlı bakteriler; bağışıklık sisteminin desteklenmesine, zararlı bakterilerin yok edilmesine yardımcı oluyor.  Sağlıksız beslenme ile bağırsaklardaki kötü bakterilerin sayısı artıyor, yararlı bakterilerinse sayısı azalıyor. Yapılan araştırmalar yararlı bakterilerin, sağlıklı gıdaları tüketmek konusunda bir alışkanlık yaptığını gösteriyor. Bunun yanı sıra obez ve kilolu insanların, ideal kiloda olanlara göre bağırsaklarında daha çok zararlı bakteri barındırdığı biliniyor. Dolayısıyla, ideal kiloda olan insanların bağırsaklarında yararlı bakterilerin daha fazla olduğu gözlemleniyor.

Bu yüzden bağırsak sağlığına önem vermek, ruh ve beden sağlığı için oldukça önemli bir konu.  Posa alımını ve su tüketimini artırmak, tam tahıllı ekmekleri tercih etmek, probiyotik bazlı beslenmek, gün içinde daha aktif olmak bağırsak sağlığına yardımcı etmenler arasında yer alıyor.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye