Kabızlık ve Şişkinlik Sorunu Yaşayanlar İçin Bir Alternatif: Dost Bakteriler

Kabızlık ve şişkinlik

Birçok kişi gerek yaşam ve beslenme alışkanlıkları gerekse türlü rahatsızlıklardan kaynaklı olarak kabızlık ve şişkinlik problemi yaşamaktadır. Kabızlık bağırsak hareketlerinin yavaş olması sebebiyle haftada üç veya da az sayıda dışkılama olarak tanımlanmaktadır. Bu rahatsızlık şişkinlik, ağrılı dışkılama ve dışkının tam boşalamaması gibi problemlere neden olmaktadır. Kabızlık problemi katı gıdalarla beslenmek, tuvalet ihtiyacını ertelemek, su içmemek, hareketsiz kalmak, kabızlığa neden olan yiyecekleri tüketmek gibi nedenler ile ortaya çıkabilir. Diğer bir sindirim problemi olan şişkinlik ise vücuttaki gaz miktarının artması ve tahliye etmede zorlanılması olarak nitelendirilmektedir. Bu rahatsızlık türü karbonhidratlı besinlerin fazla tüketilmesi, lif oranı düşük besinlerin yeteri kadar tüketilmemesi, ödem, stres, besin alerjileri ve stres ile birlikte ortaya çıkabilir. Her iki sağlık probleminde de dost bakteriler yani probiyotikler bir alternatif olarak ortaya çıkmaktadır.

 

Kabızlık, şişkinlik ve dost bakteriler arasındaki ilişki

Vücudumuzda hücre sayısından çok bakteri bulunmaktadır. Öyle ki bu bakterilerin sayısı trilyonlarcadır. Büyük bir kısmı ise bağırsaklarımızda yer almaktadır. Bu bakteri topluluğuna mikrobiyata yani bağırsak florası denmektedir. Bağırsak florasında dost, zararlı ve nötr bakteriler yer almaktadır. Bağırsak florasındaki dengeyi birçok etmen bozmakta ve bundan sindirim sistemi de etkilenebilmektedir. Sigara ve alkol kullanmak, antibiyotik ilaçların verildiği çiftlik hayvanlarını tüketmek, şekerli ve paketli gıdalar tüketmek bunlara örnektir. Bağırsak florasındaki denge, vücut işleyişimiz için büyük öneme sahiptir. Bu doğrultuda dost bakteri sayısının sayıca çok olması, zararlı bakterilerin sayıca az olması oldukça önemlidir. Son zamanlarda yapılan birçok araştırma bağışıklık sistemi, beyin ve sindirim sistemi arasında güçlü bir bağ olabileceğini göstermektedir. Kabızlık ve şişkinlik gibi sağlık problemlerinde ise dost bakterilerin sayısı daha da önemli olmaktadır. Bu doğrultuda dost bakteriler açısından zengin beslenmek veya doktor onayıyla takviye kullanmak oldukça önemlidir. Fakat önemli olan bu dost bakterilerin bağırsağa canlı ulaşmasının sağlanmasıdır. Günümüzde bunu sağlayan kaplama teknolojisine sahip ürünler bulunmaktadır. Aksi durumda besinler ya da gıda takviyesi yoluyla alınan bu dost bakteriler mide asidi ile karşılaşınca canlılıklarını sürdürememe riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Yani ne kadar canlı dost bakteri bağırsağımıza ulaşırsa sindirim sistemimiz kadar desteklenmiş olur.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.