Hamilelikte Günlük Hayat Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik, anne adayının bedeninde belirgin değişikliklerin yaşandığı özel bir süreçtir. Bu sürecin anne ve bebek için sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi içinse anne adayının yaşamının tamamını bu sürece göre düzenlemesi gerekir. Düzenlemesi gereken şeylerin başında ise elbette beslenme gelmektedir. Bebeğin gelişimi, anne adayının beslenmesi ile yakından ilişkilidir; bu sebeple anne adayı hamilelik süresi boyunca doktor kontrolünde sağlıklı bir beslenme programı uygulamalıdır.

 

Hamilelik döneminde fiziksel hareket

Hamilelik döneminde fiziksel hareket

Hamilelik döneminde beslenme konusuna kısaca değindikten sonra; hamilelikte günlük yaşam nasıl olmalıdır sorusunu ele alalım. Hamilelik döneminde fiziksel hareket de en az beslenme kadar önemlidir. Anne adayının hamilelik döneminde, hareket etmesine engel bir durum yoksa hareketi mutlaka düzenli olarak yaşamına dahil etmelidir. Fiziksel hareket hem kilo alımına bağlı ağrıları ortadan kaldırır hem de anne adayının ruh halini olumlu yönde etkiler.

 

Hamilelik döneminde iş yaşamı

Hamilelik döneminde iş yaşamı

Tüm bunların yanı sıra hamilelik döneminde çalışan kadınlar, eğer buna engel bir sağlık sorunu yoksa iş yaşamlarına rahatlıkla devam edebilirler. Hamilelik dönemi özel bir dikkat istese de aslında günlük yaşam açısından son derece normal bir olaydır; dolayısıyla gebelikle ilgili bir sağlık problemi yoksa çalışma hayatına devam edilmesi, anne adayının psikolojisi açısından da son derece faydalı olabilir. Bu sayede anne adayı yaşamını durdurmamış, tümüyle değiştirmemiş olacağı için bu süreci daha pozitif bir şekilde geçirebilir. Hatta hamilelik döneminde çalışmak anne adayının daha hareketli bir yaşam sürmesine neden olacağı için onu daha üretken yapar.

 

Hamilelik döneminde günlük yaşamda dikkat edilmesi gerekenler

Anne adayı hamilelik döneminde ister yukarıda bahsettiğimiz gibi çalışıyor olsun ister evde oturuyor olsun; her iki durumda da günlük yaşamda dikkat etmesi gereken bazı noktalar olduğu da bir gerçektir. Hamilelik döneminde anne adayının günlük yaşamında dikkat etmesi gereken noktalar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Anne adayı iş veya ev ortamında ağır kaldırma ve ağır taşıma gibi işlerden uzak durmalıdır.
  • Anne adayı uzun saatler boyunca ayakta kalmamalı ve benzer şekilde uzun saatler oturmamalıdır.
  • Anne adayı düzenli olarak mola vermeli, yürümeli, ara ara ayaklarını yukarıya kaldırmalıdır.
  • Uzun süre oturacağı durumlarda, oturduğu sandalye veya koltukta belini iyi desteklemelidir.
  • Anne adayı; iş ortamı aşırı sıcak veya soğuksa, uzun saatler ayakta durması gerekiyorsa veya hamileliği olumsuz etkileyecek radyasyon, kimyasal maddeler gibi şeylere maruz kalıyorsa; iş yeri ile konuşarak bu durumu muhakkak değiştirmelidir.

Görüldüğü üzere hamilelikte günlük hayat normalde olduğundan daha farklı değildir. Yalnızca anne adayının artık sağlığına daha fazla hassasiyet göstermesi gereklidir. Tüm bunlara dikkat edildiği sürece anne adayı, bu süreci oldukça keyifli ve sağlıklı bir şekilde tamamlayabilir. Hepinize sağlıklı günler dileriz!

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye
This error message is only visible to WordPress admins

Error: Access Token for nblprobiotic is not valid or has expired. Feed will not update.

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.