Bizi Takip Edin!

Hamilelik Döneminde Ne Tür Egzersizler Yapmalıyız?

Hamilelik dönemi başlı başına özen gerektiren bir dönemdir. Bu dönemde alışkanlıklar tek tek gözden geçirilmeli hem anne hem de bebek sağlığı için sağlıklı alışkanlıklar edinilmelidir. Bu yararlı alışkanlıklardan bir tanesi de hamilelik döneminde egzersiz yapmaktır. Hamilelik döneminde yapılan egzersiz genelde zararlı olduğu düşünülerek yapılmamaktadır. Çünkü anneler egzersizle bebeklerine zarar verebileceklerini düşünmektedirler. Oysa aşırıya kaçmamak, doktor onayı ile uzman kişiler eşliğinde yapmak şartıyla hamilelik döneminde yapılan egzersizler hem anneye hem de bebeğe fayda sağlamaktadır. Tabii ki bu dönemde yapılan egzersizlerde dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. İşte hamilelik döneminde ne tür egzersizler yapmalıyız sorusuna cevap olabilecek hamilelik döneminde yapılabilecek egzersizler.

Hamilelik döneminde kimler spor yapmamalıdır?

Öncelikli olarak hamilelik döneminde yapılacak spor kimler için tehlikeli olabilir, ona göz atalım. Tiroid, diyabet, böbrek, solunum, kalp damar tıkanıklığı gibi hastalıkları bulunan veya daha önce düşük yapmış kişiler kesinlikle doktor onayıyla egzersiz yapmalıdırlar. Bunların yanı sıra doktor tarafından düşük tehdidi veya erken doğum teşhisi konulan kişiler için de hamilelikte spor yapmak tehlikeli olabilir.

Hamilelik döneminde spor ve egzersiz yapmanın faydaları nelerdir?

Hamilelik döneminde yapılan egzersizin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hamile kişinin dayanıklılığı artar.
 • Metabolizma hızı artar.
 • Doğum için gerekli olan kas aktivitesi artar.
 • Kabızlık önlenir.
 • Gebelikte oluşabilen denge problemleri ortadan kalkar.
 • Bel ve sırt kasları güçlenerek bu bölgede oluşan ağrılar minimuma iner.
 • Gebelikte oluşabilen diyabet diski önlenir.
 • Psikoloji pozitif yönde etkilenir.
 • Sindirim ve dolaşım sistemi düzenlenir.

Hamilelik döneminde ne tür egzersizler yapmalıyız?

Hamilelik döneminde yapılabilecek spor ve egzersiz türleri şu şekildedir:

Hamile pilatesi: Hamile pilatesi son zamanlarda birçok anne tarafından tercih edilmektedir. Hamile pilatesi sırt ve bel ağrılarının önlemesi ve annenin vücudu hakkında bilgi sahibi olması açısından oldukça önemlidir. Hamile pilatesi mutlaka ama mutlaka uzmanlar eşliğinde yapılmalıdır.

Yüzme: Genellikle su içerisinde yapılan egzersizler anne adaylarına doktorlar tarafından önerilmektedir. Yüzme, artan vücut ağırlığını dengelenmesi ve kaza risklerinin minimumda olması açısından hamileler için uygun bir spor türüdür. Yüzme ile birlikte anne karnındaki bebekte ani ısı değişimleri olmamaktadır. Burada yüzülen havuzun temiz, hijyenik ve güvenli olmasına dikkat edilmelidir.

Dans: Son zamanlarda hamilelerin birçoğu dans etmeyi de tercih etmektedir. Hamileler dans ederken esneklik kazanmakta, kaslarının üzerindeki baskıyı azaltmakta ve aynı zamanda mutlu olmaktadırlar.

Yoga: Öncelikli olarak yoganın kesinlikle deneyimli hocalar eşliğinde yapılması gerektiğini belirtelim. Çünkü yogada bulunan bazı pozisyonlar hamileler için sakıncalı olabilir. Yogada öğrenilen nefes egzersizleri gebelik dönemi ve sonrası için oldukça faydalıdır.

Yürüyüş: Hamilelik döneminde yapılabilecek en risksiz egzersiz türlerinden bir tanesi de yürüyüştür. Her gün düzenli olarak yürünebilir. Yürümek hem hamile kişinin hem de bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir.

Hamilelikte spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Hamilelik döneminde spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Tırmanış, at binme, zıplama ve atlama gibi spor ve egzersizlerden uzak durulmalıdır.
 • Birden ağır bir şekilde spor yapmaya başlanmamalıdır.
 • Hamile kişi kendini rahatsız hissettiğinde spora mutlaka ara vermelidir.
 • Doğum kanalını oluşturan kaslar yani pelvik bölgesindeki kaslar mutlaka korunmalıdır. Pelvik kasları oturulduğu yerden çalıştırılabilir.
 • Göğüs ile egzersizler yapılırken ekstra dikkatli olunmalıdır.
 • Hamilelik süresi boyunca sporu desteklemek için yapılan bilinçsiz diyetlerden uzak durulmalıdır. Bilinçsiz diyetler sonrasında bebeklerin yağ hücre yapısı bozulabilir.

Mutlaka doktorunuza danışın!

Hamilelik döneminde yapılan spor ve egzersiz türleri özen gerektirir. Bu yüzden hamile kişinin bu spor ve egzersiz türlerine uygun olup olmadığı ve fiziksel, biyolojik özellikleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Ayrıca hamilelik döneminde yapılacak egzersizlere başlamadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Hamilelik döneminde yapılacak egzersizlerin yoğunluğu ve yapılabilecek aylar doktor tarafından onaylanmalıdır.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ