Bizi Takip Edin!

Anne ve Bebek Sağlığı: Gebelikte Vitamin ve Mineral Kullanımı

Gebelikte Vitamin ve Mineral Kullanımı

Uzmanlar, anne ve bebek sağlığı için uygun mikrobesinlerin alınmasını önermektedir. Mikrobesin eksiklikleri, preeklemsi, bebeğin anne karnında gelişiminde bozukluklar, nöral tüp defektleri, iskelet deformiteleri ve düşük doğum ağırlıklı bebek risklerini taşımaktadır.

Gebelik sırasında, hem anne hem de bebeğin sağlığı için optimum beslenme çok önemlidir. D vitamini, demir, iyot, selenyum, folat gibi vitamin ve mineraller, anne ve anne karnında gelişen fetüs için tavsiye edilmektedir.

Gebelikte İyot Kullanımı

İyot, tiroid hormonlarının esansiyel bileşenidir. Fetüsün nörolojik gelişiminde gereklidir.

Gebelikte D Vitamini Kullanımı

Gebelikte D Vitamini Kullanımı

D vitamini, gebelik sırasında kritik öneme sahiptir. Gebelik döneminde, fetüs tamamıyla anneden gelen D vitamini kaynaklarına bağımlıdır. D vitamini plasenta fonksiyonları düzenlemektedir.

Gebelikte Demir ve Folik Asit Kullanımı

Demir ve folik asit eksikliği, düşük doğum ağırlıklı bebek (2.5 kg’dan düşük ağırlıklı bebek) ile ilişkilidir. Düşük kiloda doğan bebek, yenidoğan ve bebeklik döneminde artmış sakatlık ve ölüm riski altındadır. Düşük doğum ağırlıklı bir bebek, daha sonraki yaşam sürecinde de kalp damar hastalıkları riski altındadır.

Gebelikte Selenyum Kullanımı

Selenyum, iyot ile birlikte tiroid bezi fonksiyonlarında görev almaktadır. Gebelik döneminde selenyum eksikliği, tiroid bezi işlevlerini olumsuz etkilemektedir.

Anne adayı ve gebelerin hekim kontrolünde vitamin takviyesi kullanımı önerilmektedir.

Referanslar:

  1. Brough L, Rees G (editors). Micronutrients intake and status during pregnancy and lactation. https://www.mdpi.com/journal/nutrients/special_issues/Micronutrients Pregnancy Lactation Erişim tarihi: 21.04.2022.
  2. Grzeskowiak LE. Vitamin and mineral supplementation during pregnancy: is more necessarily better? Journal of Pharmacy Practice and Research. 2018; 48: 105-109.
  3. Yawar M et al. Maternal mineral and vitamin supplementation in pregnancy. Expert Rev Obstet Gynecol. 2010; 5(2): 241-256.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ