Bizi Takip Edin!

Hamilelikte Yürüyüş Yapmanın Bebeğimize ve Kendi Sağlığımıza Olan Katkıları

Hamilelik döneminde birçok anne adayı spor yapmanın ve hareket etmenin zararlı olduğunu düşünerek hareketsizliği tercih ediyor. Fakat yapılan araştırmalar gösteriyor ki gebelik döneminde hareketsizlik hem anne adayı sağlığı hem de bebek sağlığı için oldukça zararlı. Tabii ki doktor kontrolünde daha az hareket etmesi önerilen anne adaylarını bir kenara ayırmakta fayda var. Fakat biraz sonra vereceğimiz faydalar genel olarak anne adayı ve bebek sağlığı için geçerli olabilecek maddeler. İşte hamilelikte yürüyüş yapmanın anne adaylarına ve bebeklere faydaları:

Normal doğumu destekler

Hamilelik döneminde düzenli yürüyüş yapmanın rahat bir normal doğumu desteklediği biliniyor. Bunun sebebi olarak ise yürüyüş esnasında kalça kaslarının güçlenmesi ve vücut esnekliğinin artması gösteriliyor. Yani bu durumdan hem anne hem de bebek yüksek fayda sağlıyor.

Kondisyon sağlar

Anne adaylarının hamilelik döneminde hem genel sağlıkları hem de günlük aktiviteleri için hafif de olsa kondisyona sahip olmaları gerekmektedir. Bu yüzden düzenli yürüyüş yaparak kendilerine zindelik ve fitlik katabilirler.

Gebelik zehirlenmesine karşı etkilidir

Gebelik zehirlenmesi kan basıncının artmasından kaynaklanmaktadır. Gebelik zehirlenmesi aslında tansiyon yüksekliğidir. Düzenli olarak yürüyüş yapmak ise tansiyonu ve kolesterolü dengeler. Bu sayede gebelik zehirlenmesi engellenir.

Strese karşı mücadeleyi destekler

Anne adaylarının hamilelik süresince hormon dengelerinin değişmesi birçok kaygıya sebep olabilir. Bu kaygılara ve üzüntülere son vermenin en güzel yolu ise spor yapmaktır. Düzenli olarak yürüyüş yapmak endorfin ve serotonin salgılamamızı sağlar. Endorfin bizi daha az kaygılı hissettirir, serotonin ise bize mutlu eder.

Hamilelik diyabetine karşı etkilidir

Bir anne adayı olarak normalde şeker hastası olmayabilirsiniz fakat hamilelik döneminde bu hastalıkla karşılaşabilirsiniz. Bu tarz bir durumla karşılaşmamak için ise kilo kontrolü oldukça önemli. Bu yüzden hamilelik döneminde yapılacak düzenli yürüyüşler ile kilo kontrolü sağlamak mümkün.

Bebek tüm bu faydalardan direkt olarak etkilenir

Düzenli olarak yürüyüş yapmak kan akışını hızlandıracağı ve kandaki oksijen seviyesini artıracağı için bebeğin gelişimi sağlanır. Anne adayının dolaşımının iyi hale gelmesi kordon bağı vasıtasıyla beslenen bebeğin de iyi beslenmesi anlamına gelmektedir.

Hamilelikte yürürken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İşte hamilelikte yürüyüş esnasında dikkat edilmesi gerekenler:

  • Anne adayları mutlaka rahat hissettikleri tempoda yürümelidir.
  • Çok fazla terlememeli ve çok fazla ısınmamalıdır. Aşırı ısının karın bölgesinde kasılmalara sebebiyet verebileceğini unutmamalıdır.
  • Kaybedilen suyun tekrardan alımı için mutlaka yanlarında bir şişe su bulundurmalıdır.
  • Dengeyi bozacak yerlerde yürümemelidir.
  • Rahat bir ayakkabı ve kıyafet tercih etmelidir.
  • Yaz günlerinde güneşin dik geldiği saatlerde yürüyüş yapmamalıdır.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ