Bizi Takip Edin!

Sağlıklı Bir Hamilelik Geçirmek İsteyenlere 8 Öneri

Her anne adayı sağlıklı bir hamilelik geçirmek ve bunun sonucunda da bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına almak ister. Ancak hamilelik döneminde sorun yaşamamak ve bu süreci sağlıklı bir şekilde tamamlamak anne adayının alışkanlıklarına ve davranışlarına bağlıdır. Hamilelik dönemi, kadınlar için normal yaşamlarından farklı ve rutin alışkanlıkların terk edildiği özel bir süreçtir. Dolayısıyla gebelik başlangıcından itibaren rutin doktor kontrollerine gitmek gerekmektedir. Doktor kontrolleri anne ve bebeğin sağlığının yakından takip edilmesini sağlayarak süreci onlar için daha güvenli bir hale getirmeyi sağlar. Ama yine de sağlıklı bir hamilelik geçirmek için aslında hamileliğin planlandığı süreçte de bazı tedbirler almak gereklidir. Gebelik öncesi ve gebelik dönemlerinde bazı sağlıklı yaşam alışkanlıkları benimsemek, sağlıklı bir hamilelik geçirmenin temel kuralıdır. Peki bunun için neler yapılabilir? İşte sağlıklı bir hamilelik geçirmek isteyenlere özel bazı öneriler!

1. Turunçgiller ve yeşil sebzeleri bolca tüketin

Turunçgiller ve yeşil sebzeler, içerdikleri C vitamini ve diğer yararlı maddeler sayesinde bağışıklık sistemi sağlığının desteklenmesini sağlarlar. Bu da sizi hamilelik sürecinde yaşayabileceğiniz olası enfeksiyonlara karşı korur. Bu nedenle sofralarınızdan bu tarz besinleri eksik etmemeli ve sağlıklı bir beslenme programı benimsemelisiniz.

2. Haftada en az iki kez balık tüketin

Omega-3 yağ asitleri yalnızca annenin sağlığı için değil bebeğin sağlıklı gelişimi için de çok önemlidir. Bu nedenle sağlıklı bir hamilelik için haftada en az iki kez balık, ceviz, badem tüketmeye özen gösterin.

3. İstirahat edin

Hamilelik dönemi, anne adayı için normalden farklı bir süreçtir. Bu nedenle daha fazla özen istemektedir. Hamilelik döneminde istirahat etmek son derece önemlidir; hele ki söz konusu olan gribal enfeksiyonlar gibi durumlarsa anne adayı bu süreci muhakkak yatarak ve bol vitamin alarak geçirmelidir. Çünkü hamilelikte bazı enfeksiyonlar daha ağır seyredebilir. Böyle durumlarda geç kalmadan mutlaka bir doktora tedavi olmak gerekir.

4. Vitamin ve probiyotikler bakımından zengin gıdalarla beslenin

Hamilelik döneminde vücudun artan vitamin ihtiyacı, taze sebze ve meyveler tüketilerek karşılanabilir. Çünkü bebeğin gelişebilmesi için C vitamini, demir, çinko gibi yararlı maddelere ihtiyacı vardır. Benzer şekilde sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi sağlığı üzerinde direkt etki sahibi olan probiyotik besinler de annenin sağlığına destek olur. Anne adayı tüm bunları besinler aracılığıyla alabileceği gibi, doktor önerisi ile gıda takviyesi olarak da tüketebilir.

5. Kalabalık ortamlarda fazla bulunmayın

Özellikle kış aylarında artan gribal enfeksiyonlardan korunmanın yolu fazla kalabalık ortamlara girmemektir. Bu nedenle hamilelik döneminde toplu taşıma araçları, okullar, hastaneler, alışveriş merkezleri gibi ortamlardan mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Dışarı çıkılması durumunda ise hijyenik el yıkama ürünleri ile anne adayının kendisini koruması gerekir.

6. Bitki çaylarının şifalı etkisinden yararlanın

Ihlamur, elma, limon, adaçayı gibi bitki çayları, kış aylarında anne adayını yakalanması muhtemel gribal enfeksiyonlara karşı korur. Ancak bu tarz bitki çayları tüketilmeden önce mutlaka doktordan onay almak gerekir.

7. Doktor önerisi ile düzenli egzersiz yapın

Düzenli egzersiz yapmanın sağlıklı bir hamilelik süreci geçirilmesine yardımcı olduğu bilinmektedir. Özellikle son yıllarda bunun için en fazla hamile pilatesi tercih edilmektedir. Egzersiz her ne kadar faydalı olsa da mutlaka doktor önerisi ile güvenilir spor merkezlerinde yapılmalıdır.

8. Aşırı yemek yeme isteğinizi sınırlandırın

Hamilelik sürecinde bebeğin anne adayının beslenmesine ihtiyacı olduğu bir gerçektir. Ancak bu canınızın çektiği her şeyi yemeniz gerektiği anlamına da gelmemelidir. Hamilelik sürecinde aşırı ve gereksiz yemek, normalden fazla kilo alınmasına ve yüksek tansiyon, diyabet gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle ihtiyaç duyulan kalori miktarından fazlası, bu süre içerisinde de tüketilmemelidir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ