Bizi Takip Edin!

Hamilelik Döneminde Yapabileceğimiz 7 Egzersiz Türü

9 ay gibi uzun bir süreden oluşan hamilelik döneminde birçok kadın egzersiz yapmaktan çekinebilir. Bunun sebebi ise tahmin edeceğiniz gibi anne adayının, egzersizin bebeğe zarar verebileceğini düşünmesidir. Oysa uygun egzersizler hamilelik döneminin son derece sağlıklı geçmesine katkıda bulunabilir ve hatta doğumu kolaylaştırarak bebeğin sağlığını da olumlu yönde etkileyebilir. Evet yanlış duymadınız, ilk üç ayın ardından doktor tavsiyesi ile doğru egzersizler yapmak hamilelik sürecini ciddi şekilde kolaylaştırıyor! Peki hamilelik döneminde hangi egzersizleri yapmalı? İşte hamilelik dönemini olumlu yönde etkileyen 7 egzersiz türü!

1. Hamile pilatesi

Son yıllarda anne adaylarının en fazla tercih ettiği egzersiz türlerinden olan hamile pilatesi, bu süreçte meydana gelen sırt ve bel ağrılarını etkili şekilde önlemektedir. Pilates bir yandan vücudu rahatlatırken bir yandan da ruhu arındırır. Ancak elbette bu egzersiz türünden söz konusu faydaları alabilmek için mutlaka bir uzmanla birlikte çalışmak gerekir. Aksi takdirde hamilelikte son derece faydalı bir egzersiz türü olan pilates sizin için riskli bir hale gelebilir.

2. Yüzme

Su içinde yapılan tüm egzersizler uzmanlar tarafından anne adaylarına önerilmektedir. Çünkü suyun kaldırma kuvveti, anne adayının artan vücut ağırlığını dengeler ve su içindeki kaza riski de birçok egzersiz türüne kıyasla son derece düşüktür. Bu egzersiz türünde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise havuzun hijyenik olması ve ıslak alanlarda düşme riskine karşı dikkatli ve önlemli olunmasıdır.

3. Yürüyüş

Hamilelik döneminde yapılabilecek en basit ve etkili egzersizlerden biri de yürüyüştür. Her gün düzenli olarak yapacağınız yürüyüşler bu süreci kolay bir şekilde geçirmenize yardımcı olur ve ruh halinizin de olumlu yönde gelişmesine katkıda bulunur.

4. Hamile yogası

Hamile yogası yine uzman eğitmenler ile birlikte yapıldığında hamilelik sürecini kolaylaştırmaktadır. Ancak yogadaki bazı pozların hamilelik için çok sakıncalı olması sebebiyle bu konuda çok dikkatli olunmalıdır. Hamile yogası, doğru kişilerle ve doğru koşullarda uygulandığında, bedeninizle ve nefesinizle doğru bir bağlantı kurmanızı sağlar; bu da hamilelik süreci, doğum ve sonrasında işinizi kolaylaştırır.

5. Dans

Hamilelik döneminde dans etmek bedeninizi güçlendirir, esnekliğinizi arttırır ve stres seviyenizin düşmesine yardımcı olur. Ama elbette dans da tıpkı diğer egzersiz türleri gibi mutlaka doktor tavsiyesi ile uzman eğitmenler eşliğinde gerçekleştirilmelidir.

6. Nefes egzersizleri

Nefes egzersizleri hamilelikte oluşan duruş bozuklarını gidermeye, sırt ağrılarını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca doğum sırasında gerekli olan nefes alma şeklini ve gevşemeyi öğretir. Doğum için çok önemli olan karın ve kasık bölgesindeki kasların kuvvetini ve esnekliğini arttırır.

7. Hafif aerobik egzersizler

Aerobik egzersizler kalp ve akciğerlerin gücünü arttırmakla birlikte kas tonusunun da artmasına yardımcı olur. Hafif aerobik egzersizlerde her zaman bir ayak yerdedir, bu sayede eklemlere binen yük de daha az olur. Pek çok spor salonunda hamileler için hafif aerobik dersleri verilmektedir.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ