Bizi Takip Edin!

Hamilelikte Bol Su Tüketiminin Faydaları

Su bedenimizdeki tüm sistemler için büyük önem taşımaktadır. Anne adayları için ise bu durum daha önemli bir hal alır. Çünkü hamilelik süresince vücudun sıvı ihtiyacı artmaktadır. Bu nedenle gün içerisinde doktor tarafından önerilen su miktarı mutlaka ama mutlaka tüketilmelidir. Su ihtiyacı çay, kola ve kahve gibi hamilelik için risk oluşturabilecek içecekler ile karşılanmamalıdır. Bu tarz içeceklerin suyun yerine geçemeyeceği unutulmamalıdır. Hadi gelin hep birlikte hamilelikte bol su tüketiminin faydalarına yakından bakalım! Keyifli okumalar!

Hamilelikte bol su tüketiminin faydaları nelerdir?

Hamilelikte bol su tüketiminin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Birçok anne adayı hamilelik döneminde kabızlık ve basur sorunlarından şikayetçidir. Yeterli miktarda su içmek ise bu tarz sağlık problemlerinin gerçekleşmesini engelleyecektir.
 • Yeterli miktarda su içmek idrar yolu enfeksiyonlarını engelleyicidir.
 • Hamilelik döneminde yaşanan ortak şikayetlerden bir tanesi olan rahim kasılmaları, yeterli su tüketimi ile en aza indirilebilir.
 • Hamilelik döneminde oluşan karın, yüz ve el çatlakları için su tüketimi oldukça önemlidir. Ayrıca cildin daha parlak görünmesini sağlar.
 • Bebeğin suyunun azalması ve temizlenmemesi gibi sorunlara karşı da oldukça önemlidir. Mide sorunları ve bulantı gibi şikayetleri azaltıcıyı etkiye sahiptir. Vücut şişkinliklerini azaltır.

Hamilelikte ne kadar su içilmelidir?

Hamilelik döneminde anne adayının su ihtiyacı artmaktadır. Normal bir insan günde 2- 2,5 litre suya ihtiyaç duyarken bu sayı gebelerde 3- 3,5 litreye kadar çıkmaktadır. Çünkü anne adayının fizyolojik durumuna fetal büyüme eklenmektedir. Bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısı kendini yenileme ihtiyacı duyar. Bu ihtiyaçta annedeki su ile yer değiştirir. Bebeğin içinde bulunduğu sıvının yeterli olması akciğerler ve bebeğin hareketleri için oldukça önemlidir. Bununla birlikte bebeğin hücre yapısının büyük bir kısmını su oluşturduğu için içilen su bebeği etkilemektedir.

Su içme alışkanlığı nasıl kazanılır?

Gebelik öncesinde su içme alışkanlığı bulunmayan kişiler su içme alışkanlığı kazanmada zorluk çekebilir. Fakat yapılacak bazı küçük değişiklikler ile bu alışkanlık kolayca kazanılabilir:

 • Evin belli noktalarında muhakkak sürahiler bulundurun.
 • Gün içinde su içmeyi unutmamak için çantanızda su bulundurun.
 • Kendiniz için su içme saatleri oluşturun. Bu doğrultuda küçük notlar alın veya su içmeyi hatırlatan uygulamalardan yararlanın.
 • Su içmeyi eğlenceli kılmak için hoşunuza giden bardak, sürahi ve şişeler satın alın.
 • Doktor onayıyla suyunuza meyve, nane, limon, kabuk tarçın, zencefil, kabuk vanilya gibi meyve ve baharatlar koyarak su içmeyi keyifli kılın.
 • Bol su içen yakınlarınızdan sizi teşvik etmesini isteyin.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ