Bizi Takip Edin!

Hamileler İçin 7 Aktif Yaşam Önerisi

Hamileler İçin 7 Aktif Yaşam Önerisi

Bebek bekleyen pek çok anne adayı kendisini ve çocuğunu yeni hayatlarına en iyi şekilde hazırlamaya çalışıyor. Bu süreçte hem psikolojik hem de fiziksel olarak desteğe ihtiyaçları var. Heyecanlı ama bir o kadar da zor bir süreç olan hamilelik döneminde kadınlarda fiziksel aktivite azalıyor. Hareketin azalması hamilelerin depresif hissetmelerine ve sıkılmalarına sebebiyet verebiliyor. Bunu önlemek için ise hamilelerin kendilerini yormayacak aktivitelerde bulunmasında hiçbir sakınca yok. Aktif yaşam, gebelikte hem kadın hem de bebek sağlığı açısından çok önemli. İşte hamileler için yaşam kalitesini yükseltecek 7 aktif yaşam önerisi…

1. Hafif Egzersizlerle Güne Başlayın

Tabii ki hafif olan programları uygulamaları şartıyla hamileler de spor yapabilir. Egzersiz yapmak hamilelik döneminde oldukça faydalı. Pilates yapmak çok iyi bir başlangıç olabilir. Sabah uyandığınızda sevdiğiniz bir şarkı eşliğinde esneme hareketleri yapmak diğer bir seçenek. Bazı günler dışarı çıkıp yarım saat yürüyüş de yapabilirsiniz. Yüzmek de hamile kadınlar için önerilen aktivitelerden. Kaslarınızı çalıştırarak doğumu daha kolay geçirmenizi sağlar. Kendinizi tam anlamıyla rahatlamış hissedebilirsiniz.

2. Hobi Edinin

Hobi Edinin

Hobi dünyasına giriş yaptığınızda oradan çıkmak imkansız gibi bir şey. Resim, müzik, dikiş, takı tasarımı gibi ilgilenebileceğiniz birçok hobi mevcut. Herhangi bir tanesiyle ilgilenmeniz hayal dünyanızda keyifli bir yolculuğa çıkmanızı sağlayabiliyor. Böylece kafanızda dönüp dolaşan kötü düşüncelerden arınmanın önemli yollarından biri olarak öne çıkıyor. Hobilerinizi evde gerçekleştirebileceğiniz gibi bir kursa da gidebilirsiniz. Böylelikle sosyalleşip yeni insanlar da tanıyabilirsiniz.

3. Yogayla Rahatlayın

Hamile yogası, eğer riskli bir gebelik söz konusu değilse anne adaylarına şiddetle önerilen egzersizler arasında. Yoga sonrasında anne adayı kendisini rahatlamış ve doğum için hazırlanmış hissediyor. Bir yoga merkezinden destek alarak daha kontrollü ilerleyebilirsiniz. Evinizde de sessiz bir köşeye güzel kokulu mumlar alarak keyifli bir yoga deneyimi yaşayabilirsiniz. Yoganın yanına meditasyonu da eklerseniz yaptığınız egzersizlerin etkisi çok daha kuvvetli olur. Zihninizde derin bir yolculuğa çıkarak sakin kalmayı öğrenirsiniz. Aktif yaşamınızı huzurla destekleyen sakin ve stressiz bir zihin elde etmiş olursunuz.

4. Tüm Besin Değerlerinden Yararlanmaya Çalışın

Tüm Besin Değerlerinden Yararlanmaya Çalışın

Beslenme her şeyin başı. Hamilelikte hem kendiniz hem de bebeğiniz için doktorunuza danışarak sağlıklı besinlerden oluşan dengeli bir diyet listesi hazırlamaya çalışın. Sebze, meyve, et, balık ve baklagillerden yeterli düzeyde almaya çalışın. Bol su tüketimi hamileler için diğer bir önemli husus. Eğer su içmek sıkıcı geliyorsa, sıvı alımını farklı tatlarla taçlandırabilirsiniz. Taze sıkılmış meyve suları, şekersiz meyve ve bitki çaylarını deneyebilirsiniz. Aktif ve hareketli bir günün ardından sıcak bir süt içerek ertesi güne hazır olabilirsiniz.

5. Alkol ve Sigaradan Uzak Durun

Herkes için her zaman zararlı olan alkol ve sigaradan hamilelikte kesinlikle uzak durulmalı. Yapılan araştırmalara göre alkol ve sigaranın, bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyerek erken doğum riskini artırdığı biliniyor. Bunun yanında gebelikte alkol ve sigara tüketmek, aktif yaşamın en büyük engeli sayılabilir. İkisi de kaygı, depresyon ve anksiyete gibi istenmeyen durumları tetikleyebiliyor. Bu tarz olumsuz ruh halleri içerisinde aktif ve hareketli bir yaşam sürmek çok mümkün görünmüyor.

6. Her Gün Güneş Işığından Faydalanın

Her Gün Güneş Işığından Faydalanın

Güneş ışığı, vücudumuza serotonin olarak da bildiğimiz mutluluk hormonunu salgılatıyor. Güneş ışığından yararlanarak vücudunuzun ihtiyacı olan D vitaminini de sağlıklı bir şekilde edinebilirsiniz. Birkaç dakika güneşli havada yürüyüş yaparak hem kendinizi daha iyi hissedebilir hem de bebeğinizin gelişimine destek olabilirsiniz. Temiz hava ve güneş ışığı ikilisiyle anda kalmaya çalışarak bebeğinizle geçireceğiniz güzel zamanların keyfini çıkarabilirsiniz.

7. Kendinize Vakit Ayırın

Alınan kilolar, yüzünüzde çıkan sivilceler ve değişken ruh haliniz… Hepsi gelip geçici. Önemli olan bebeğinizin ve sizin sağlığınız. Bunu düşünerek pozitif kalmaya çalışın. Bir arkadaşınızla alışverişe çıkıp kahve için. Kişisel bakımınıza önem vererek kendinizi şımartın. Saç, yüz ve vücut bakımlarınızı yapmaktan çekinmeyin.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ