Kış Hamileliklerinde Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmanın Anne ve Bebek Sağlığına Faydaları

Kış Hamileliği

Hamilelik döneminin kış aylarına denk gelmesinin yaz aylarına kıyasla daha rahat ve konforlu olduğu söylenir. Oysa hamilelik yaz- kış dikkat gerektiren bir dönemdir. Bu süreç hangi aylara denk gelirse gelsin, önceden alınacak önlemlerle rahat ve sağlıklı bir şekilde geçirilebilir. Elbette kış aylarında sıcaklıkların düşmesi, kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçirilmesi, grip, nezle gibi salgın hastalıkların daha yaygın görülmesi; anne adayının sağlığına daha fazla özen göstermesini gerektirecektir; aksi takdirde anne adayı ile birlikte bebeğin de sağlığı riske girebilir. Ancak yine de beslenme, giyim gibi konulara özen gösterilerek tüm bu risklerden kaçınmak ve sağlıklı bir kış hamileliği yaşamak mümkündür. Anne adayının kış hastalıklarından korunmak ve sağlıklı bir gebelik geçirebilmek için bağışıklık sistemi sağlığını desteklemesi gerekir. Onun güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olması, gebelikte kendi beden sağlığını koruyabilmesi ve bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması demektir.

 

Bağışıklık sisteminin anne ve bebek sağlığı açısından önemi

Kış Hamileliği bağışıklık sistemi

Hamilelik döneminde anne adayının bedeninde birçok fiziksel ve hormonal değişiklik meydana gelir. Bazı araştırmalar bu hormonal değişimlerin anne adayının bağışıklık sisteminin zayıflamasına sebebiyet verebileceğini ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra gebeliğin kış mevsiminde yaşanıyor olması da değişen yaşam alışkanlıklarına bağlı olarak bağışıklık sistemi sağlığının zayıflamasına zemin hazırlayabilir. Oysa vücudumuzun savunma mekanizması olan bağışıklık sistemi sağlığı, hamilelik süreci içerisinde normalden daha fazla önemlidir. Çünkü bu sistem hamilelik döneminde bebeğin sağlığını da koruyan şeydir. Bir diğer deyişle anne adayının bağışıklık sistemi, aynı zamanda bebeğin de savunma mekanizması olarak görev yapar. Dolayısıyla anne adayının güçlü bir bağışıklık sistemine sahipli olması, bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlayabilmesi ve sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesinin tek yoludur.

 

Bağışıklık sistemi ne iş yapar?

Bağışıklık sistemi, her insan için hayati önem taşımaktadır. Bu durum gebelikte de benzer şekildedir. Bağışıklık sistemimiz bizi enfeksiyona sebep olan bakteri, virüs ve mantarlardan korur; zararlı hücrelerin yok edilmesini sağlar, yaşlı hücre yapılarını parçalayarak yenilerine yer açar. Tüm bu hayati görevler kişinin hayatta kalması ve sağlıklı bir şekilde yaşayabilmesi için büyük önem taşımaktadır. Söz konusu gebelik olduğunda bağışıklık sistemi, tüm bu görevleri hem anne adayı hem de bebek için yerine getirmekle yükümlüdür. Bu sebeple sağlıklı kalmak ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak gerekir. Durum böylesine önemli olduğundan anne adayının hamilelik öncesinde ve hamilelik sürecinde sağlığına her zamankinden daha fazla dikkat etmesi kaçınılmazdır.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ

Bizi takip edin!@nblturkiye
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.