Bizi Takip Edin!

Gebelik Döneminde Baba Adaylarına Düşen Görevler Nelerdir?

Gebelik dönemi, anne adayında hormonal dengenin değiştiği bir dönemdir. Bu dengenin değişmesi, anne adayının vücudunda farklı değişimlere de sebebiyet vermektedir. Bu değişiklikler arasında, bir canlı oluşumundan kaynaklı artan beslenme ihtiyacı ve ruhsal dengenin değişimi yer alır. Bu süreçte baba adaylarına büyük görevler düşmektedir. Özellikle anne adayının dalgalı bir ruh durumuna sahip olması, eşler arasındaki toleransı düşürebilir. Bu durum gerginliğe sebebiyet verebilir. Diğer bir yandan baba için bir canlının oluşumu anneyi göz ardı etmek ile sonuçlanabilir. Tüm ilgi uzun süre sadece bebeğe verilebilir. Var olan ilginin eşit bir şekilde dağıtılması hem baba hem anne hem de bebek için olumlu sonuçlar doğuracaktır. Bu dönemde babaya oldukça önemli görevler düşmektedir. Gelin, gebelik döneminde baba adaylarına düşen görevlere bir göz atalım.

Gebelik döneminde baba adaylarına düşen görevler nelerdir?

İşte madde madde gebelik döneminde baba adaylarına düşen görevler:

 • Gebelik döneminde ”iyi anne olabilmek” kavramı, anne adayına objektif bir şekilde yansıtılmalıdır. Bu, duygusal destek verebilmenin birincil şartıdır.
 • Gebelik döneminde anne adayı kendini yalnız hissedebilir. Bu dönemde uzun süreli ayrılıklardan kaçınılmalıdır. Eğer uzun süreli ayrılıklar zorunluysa, bu dönemde yakınlar mutlaka anne adayının yanında bulunmalıdır.
 • Eşlerin doğacak çocuk için hayaller kurması, beraber mağaza gezmesi ve türevlerini yapması iyi enerji ve moral depolamak için oldukça önemlidir.
 • Anne adayının doğum konusundaki endişelerini dinlemek, eğer anlatmıyorsa anlatmasına teşvik etmek ve bu doğrultuda geri bildirim sağlamak oldukça önemlidir.
 • Eşler çalışan anne adaylarının üzerindeki yükü azaltmalı ve günlük işlerin büyük bir bölümünü üstlenmelidir.
 • Anne adayının beslenme konusundaki her isteği mutlaka karşılanmalıdır. Hava çok sıcak da olsa, çok soğuk da olsa veya çok geç saat de olsa bunun imkânsız olduğunun anlatılması yerine bu istek yerine getirilmelidir. Böylelikle hem anne sağlığı önemsenecektir hem de yıllar sonra gülerek hatırlanacak bir anı olacaktır.
 • Eşlerin bu dönemde beraber sosyalleşmesi, akşam yemeklerine çıkması, sinemaya gitmesi veya kısa da olsa yürüyüşler yapması oldukça önemlidir. Tabii ki burada anne adayının isteği ve fiziksel durumu oldukça önemlidir. Bu tarz aktiviteler anne adayını ruhsal olarak rahatlatacaktır.
 • Anne adayı var olan zorluklar karşısında her durumda telkin edilmelidir. Var olan zorlukların sadece birkaç ay süreceği hatırlatılmalıdır.
 • Baba adayları, doktor kontrollerinde eşlerine eşlik etmelidir. Bebeğin gelişimi ve yapılması gerekenler için bu oldukça önemlidir. Diğer bir yandan anne adayı böylelikle hamilelik zamanında yalnız hissetmeyecektir.
 • Hamilelik süreci ile birlikte anne adayı kendi vücuduyla ilgili olumsuz düşüncelere kapılacaktır. Bu durumda babanın geri bildirimleri oldukça önemlidir. Bu doğrultuda anne adayını rahatlatmalı ve ‘’çekici bulunmama’’ kaygısını ortadan kaldıracak cümleler sarf etmelidir.
 • Baba adayı hamilelik öncesinde ve hamilelik süresince hamilelik hakkında bol bol bilgi edinerek ve kitap okuyarak anne adayına yardımcı olmalıdır.
 • Anne adayının hamilelik döneminde gücü azalacağından dolayı, babanın anne adayından beklentileri (sosyalleşme, ev işleri vs.) aynı olmamalıdır.
 • Babanın bu süreçte anne adayını rahatlatıcı küçük sürprizler yapması oldukça önemlidir. Bu süreçte düzenli aralıklarla hediyeler alınabilir, rahatlatıcı bir masaj hediye edilebilir.
PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ