Bizi Takip Edin!

Günlük Beslenme Düzenimizde Eksik Etmememiz Gereken Proteinler ve Faydaları

günlük beslenme

Kas gelişimi ve hücre onarımı için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu proteinler, vücudumuz için hayati önem taşımaktadır. Çünkü proteinler, vücudumuzun temel fonksiyonlarını yerine getirmesinde; dolayısıyla sağlıklı yaşamamızda önemli bir role sahiplerdir. Bizler de vücudumuz için hayati önem taşıyan proteini, beslenme yoluyla alabiliriz. Protein hayvansal gıdalarda, bazı sebze ve meyve çeşitlerinde bulunmaktadır. Kas gelişimi ve onarımında önemli rolü olan, protein bakımından zengin yiyecekler ise sadece spor yapanların değil; sağlıklı beslenmek isteyen herkesin günlük beslenme düzeninden eksik etmemesi gereken besinlerdir. Peki, protein bakımından zengin besinler hangileridir?

Kırmızı et

Protein dendiğinde akla ilk gelen besin, kırmızı ettir. Çünkü kırmızı et, hayvansal proteinler arasında en fazla protein içeren besindir. Uzmanlar haftada iki kez kırmızı et tüketerek vücudunuzun ihtiyacı olan proteini karşılayabileceğinizi söylüyorlar. Ancak kırmızı et kolesterol de içerdiği için, tüketimi konusunda dikkatli olmakta fayda var.

Beyaz et

Kırmızı etin iyi bir alternatifi olan beyaz et de protein bakımından zengin besinler arasında yer alıyor. Günlük beslenme düzeninizde yer verebileceğiniz beyaz ete örnek olarak hindi eti, tavuk ve balık eti verilebilir. Beyaz etin kırmızı ete göre avantajı ise daha az yağ içeriyor olması.

Yumurta

yumurta

Yumurta, protein zengini besinlerden biri. Bu nedenle, özellikle sporcular tarafından sıkça tercih ediliyor. İki adet yumurta beyazında yaklaşık olarak 13 gram protein olduğu biliniyor. Bu nedenle günlük beslenme düzeninizde yumurtaya yer vererek vücudunuzun protein ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Süt

günlük beslenme

Hayvansal protein içeren gıdaların başında gelen süt, kas ve kemik gelişiminde önemli bir role sahip. Bir fincan sütte ortalama olarak 10 gram protein olduğu biliniyor. Bu nedenle, günlük beslenme düzeninizde süte de yer vermenizde fayda var.

Baklagiller

Fasulye, nohut, mercimek benzeri baklagiller; bitkisel protein bakımından zengin besinler arasında yer alıyor. Bu besinler, ayrıca sağlıklı besinler oldukları için de günlük beslenme düzeninde eksik edilmemesi gereken yiyeceklerden.

Kabak çekirdeği

Bazı kuru yemişler, önemli protein kaynakları arasında yer alıyor. Bunlardan ilki de hiç şüphesiz, kabak çekirdeği. Kabak çekirdeğinin 100 gramında, ortalama olarak 16 gram protein bulunduğu biliniyor. Ancak yağ içerdiği için, kabak çekirdeği de dikkatli tüketilmesi gereken yiyeceklerden.

Badem

Protein zengini bir diğer kuru yemiş de badem. Bademin 100 gramında ortalama olarak 20 gram protein bulunduğu biliniyor. Elbette, badem tüketimi konusunda da aşırıya kaçmamak çok önemli.

Peynir

Peynir, hayvansal protein bakımından zengin besinler arasında yer alıyor. Üstelik günlük beslenme düzeninde yer vermesi de oldukça kolay. 100 gram peynirde ortalama olarak 30 gram protein bulunduğu biliniyor. Bu nedenle, günlük beslenme düzeninde eksik edilmemesi gereken protein kaynaklarından.

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ