Bizi Takip Edin!

Gebelik Döneminde B12 Vitamininin Önemi Nedir?

Hamilelik anlaşıldığı ilk andan itibaren anne adayının vücudunda bir takım hormonal değişiklikler meydana gelir. Bu değişikliklerin sebebi bir canlının oluşmasıdır. Artık bebeğin oluşumu ile birlikte ihtiyaçlar artmaktadır. Bu doğrultuda anne doktor onayıyla sağlıklı, düzenli ve yeterli bir şekilde beslenmelidir. Beslenme konusunun içerisinde yer alan önemli durumlardan bir tanesi ise vitamin ve mineral bazlı beslenmedir. Vitamin ve mineraller hem anne hem de bebek sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Bu vitaminlerden öne çıkanlardan bir tanesi de B12 vitaminidir. B12 vitamini sinir ve omurilik sisteminin geliştiği ilk haftalarda yüksek önem taşımaktadır. Bu durumun farkında olan doktorlar ise gebelik planı bulunan kişilere hamilelik gerçekleşmeden önce takviye önerebilmektedir. Tabii ki hamilelik döneminde takviyeler doktor onayı olmadan kullanılmamalıdır. Hadi gelin hep birlikte gebelik döneminde B12 vitaminin önemine daha yakından bakalım.

Hamilelik döneminde B12 vitamininin önemi

B12 vitamini herkes için hayatın her kesiminde oldukça önemli bir vitamindir. Fakat bu vitaminin önemi hamilelik döneminde daha da artmaktadır. Hayati öneme sahip olan bu vitamin kırmızı kan hücrelerinin üretiminden ve sinir hücrelerinin düzgün bir şekilde çalışmasından sorumludur. Diğer bir yandan gebelik döneminde fetal büyüme ve gelişmeyi destekler. B12 vitamini DNA sentezi yapılabilmesi için oldukça önemlidir. Bebekte B12 vitamininin eksik oluşu beyin ve omurilik kusurlarına neden olabilir. Omurilik ve sinir sisteminin ilk aylarda geliştiği düşünüldüğünde, özellikle ilk haftalara beslenmeye daha yüksek önem verilmelidir. B12 eksikliği olup olmadığını anlamak için ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

B12 eksikliği belirtileri nelerdir?

Bazı B12 eksikliği belirtileri şunlardır;

  • Halsizlik
  • Güçsüzlük
  • Ciltte solgunluk
  • Nefes darlığı
  • Unutkanlık
  • Dilde şişme
  • Kaslarda zayıflama
  • İleri seviyelerde depresyon

Gebelikte B12 vitamini için ne tüketilebilir?

Vitamin vücut tarafından üretilmemektedir. Bu yüzden mutlaka vitamin ve mineral bazlı beslenerek bu vitaminler alınmalıdır. Emziren anneler, gebeler ve vejetaryenlerde B12 vitamini eksikliği görülebilmektedir. B12 vitamini eksikliği beslenme kaynaklı olarak veya mideden emiliminin gerçekleşmemesi sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Süt, yumurta, fındık, somon balığı, tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler bazı B12 vitamini kaynaklarıdır. Fakat bu besinleri tüketmeden önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Not: Bu yazının bilgilendirme amaçlı olduğunu; B12 vitamininin anne adayının ve bebeğin sağlığı için büyük öneme sahip olduğunu unutmayınız. Eğer hamile olma düşünceniz var ise veya hamilelik haberinizi aldıysanız mutlaka doktorunuza kontrole gidiniz. 

PAYLAŞ

NBL ÜRÜNLERİ