Evde Kal Türkiye

Kısa zaman içerisinde büyük bir hızla tüm dünyaya yayılan korona virüs tüm dünyayı çeşitli önlemler almak zorunda bıraktı. Bu önlemlerin en başında ise zorunlu olmadığı sürece evlerimizde kalmak geliyor. Bu nedenle uzman görüşlerine ve bilim insanlarının sözlerine kulak vererek evden mümkün olduğunca çıkılmaması gerekiyor. Gerekli hijyen ve sağlık önlemlerini alarak bu süreci evlerimizde geçirmeliyiz. Evde kalma süreci birçoğumuz için alışık olmadığımız bir dönem olabilir. Bu süreci evimizde olabildiğince eğlenceli ve dolu geçirebilmek için bazı öneriler sunmak istedik.


Evde Yapabileceğiniz Etkinlikler

Bir süredir dünyanın geneline yayılmış durumda olan coronavirus sebebiyle sosyal izolasyon içerisindeyiz. Uzmanlar salgının kontrol altına alınması ve toplum sağlığı için mümkün olduğunca evlerimizden çıkmamamız gerektiğini belirtiyor. Bu doğrultuda pek çok kişi evden çalışıyor ve zamanının tamamını evinde geçiriyor. Evde zaman geçirmek her ne kadar keyifli olsa da söz konusu uluslararası bir sağlık krizi olduğu için stres ve kaygı gibi istenmeyen durumlara sebebiyet verebiliyor. Bu yüzden evde geçirilen zamanı bir avantaj olarak görüp kaliteli bir hale dönüştürmek şart! Peki ama nasıl? İşte evde geçirdiğiniz zamanı kaliteli hale getirebileceğiniz aktiviteler!

Evinizden Ziyaret Edebileceğiniz 10 Sanal Müze, Kütüphane ve Tarihi Alan

Evde Meditasyon Yapmanın Fiziksel ve Psikolojik Artıları Nelerdir?

Sosyal Mesafelenme Sürecinde Sağlıklı Kalmanız İçin Yapabileceğiniz 7 Aktivite

Evde Geçirdiğiniz Zamanını Kaliteli Hale Getirebileceğiniz 10 Aktivite


Evde Yapabileceğiniz Egzersizler

Korona virüs sebebiyle evlerimizde zaman geçirdiğimiz bu dönemde sağlığımızı korumak ve bağışıklık sistemi sağlığını geliştirmek için hareketsiz kalmamamız son derece önemli. Çünkü egzersiz yapmanın fiziksel ve zihinsel sağlık üzerinde sayısız faydası bulunuyor. Hem bedenimizi dinç tutmak için hem de zihinsel sağlığımızı desteklemek için evde basit egzersizlerle hareketsizliğin önüne geçebilir, kendimizi daha iyi hissedebiliriz. Biz de bu bölümde karantina günlerinde evde yapabileceğiniz egzersizleri derledik!

Evde Hareketsiz Kalmamak İçin Yapabileceğiniz 8 Egzersiz

Diz Egzersiz Programı

Evde Kalırken Destek Olabilecek Ürünler


Evde Beslenme Düzeni

Küresel bir salgın olarak tüm dünyayı etkileyen korona virüs sebebiyle olabildiğince evlerimizde kalarak hastalıktan korunmaya ve yayılma hızının kontrol altına alınmasına destek olmaya çalışıyoruz. Ancak evde kalınan bu dönem, daha hareketsiz bir yaşamı ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarını beraberinde getirebiliyor. Bunun sonucu olarak da hem bağışıklık sistemi sağlığımız hem de kilo kontrolü konusu riske giriyor. Peki, karantina günlerinde beslenme düzenimiz nasıl olmalı? Ne tür gıdalar tüketmeliyiz? İşte bu süreci en sağlıklı şekilde tamamlayabilmenize yardımcı olacak bazı sağlıklı öneriler.

İzolasyon Döneminde Mutlaka Almamız Gereken Vitamin ve Mineraller

Evde Kaldığımız Bu Dönemde Beslenme Düzenimiz Nasıl Olmalı?

Salgın Hastalıklardan Korunmada Bağışıklık Sisteminin Önemi


Evde Hijyen

Aralık ayının son günlerinden itibaren dünyanın gündemine oturan ve kısa süre içinde küresel salgın haline gelen korona virüs sebebiyle diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de pek çok önlem alınmış durumda. Sokağa çıkma yasakları; AVM, spor salonu, sinema salonu gibi kapalı ve kalabalık alanların kapatılması, marketlerin sosyal mesafe kuralına uygun şekilde kullanılması gibi dışarıda alınan önlemlerin yanı sıra uzmanlar, hepimizi de çeşitli önlemler almamız gerektiği konusunda uyarıyor.

COVID-19 Günlerinde Market Alışverişi

Evimizde ve Kıyafetlerimizde Almamız Gereken Hijyen Önlemleri


Evde Etkili Çalışma

Bazı insanlar tam zamanlı işinin geliri yetmediği için bazıları ise ofiste çalışmayı tercih etmediği için freelance yani evden çalışma seçeneğini tercih edebiliyor. Veya tıpkı şu an olduğu gibi bazı uluslararası sağlık krizleri, insanları evden çalışmaya itebiliyor. Küresel anlamda bir salgına dönüşen korona virüs sebebiyle, an itibariyle birçok firma ve kişi ofis yerine evden çalışıyor. Evden çalışmak avantajlı gözükse de ev ortamındaki dikkat dağıtıcı unsurlar bazen iş verimini düşürebiliyor. Bu nedenle evdeyken verimli çalışabilmek için alınması gereken bazı önlemler bulunuyor. İşte evdeyken verimli çalışmanızı sağlayacak bazı püf noktaları!

Evde Çalışırken Odaklanma Sorunu Yaşayanlara 7 Öneri

Evdeyken Verimli Çalışabilmek İçin Dikkat Etmemiz Gereken 8 Püf Noktası


Evde Çocuğunuzla Aktiviteler

Küresel salgın kapsamında önlem amaçlı okulların kapatılması ve bu yaş grubuna yönelik sokağa çıkma yasağı ile birlikte çocuklarımız tüm zamanlarını evde geçirmek durumunda kaldı. Bu nedenle ebeveynler de evde geçen zamanı özellikle çocuklar için verimli kılmaya çalışıyorlar. Peki, bu süreci onlar için hem keyifli hem de eğlenceli hale getirmek mümkün mü? Siz de çocuğunuzda ev içerisinde yaratıcı ve eğlenceli aktivitelerde bulunarak bunu sağlayabilirsiniz. İşte evde yapabileceğiniz keyifli mi keyifli aktivitelerden bazıları!

Çocuğunuzla Evde Yapabileceğiniz 7 Yaratıcı Aktivite